Köpek Mamalarının Son Kullanma Tarihi Var mı?

Köpek mamalarının son kullanma tarihi geçer mi? Köpeklerimize son kullanma tarihi geçmiş mama vermek sakıncalı mı?

köpek mamalarının

Piyasada o kadar çok farklı marka, tür ve lezzette köpek maması var ki, bunlardan birini seçmek çok zor. Yavru köpeğini sağlıklı ve besleyici yiyeceklerle beslemek yetmez. Mamanın bozulmasını önlemek için köpeğinin mamasını nasıl doğru şekilde saklaman gerektiğini bilmen gerek. Köpek mamalarının bozulma ihtimaline karşı bilmen gerekenleri senin için hazırladık.

Ama önce bir mesajımız var: Evcil hayvanınızın favori maması, taptaze ve orijinal haliyle, tanıdığınız, bildiğiniz pet shoplar’dan evinize geliyor. Siz hiç zahmet etmeyin, GetirÇarşı dostunuzun tüm ihtiyaçlarını tek tuşla kapınıza 30-45 dakikada getirsin. 🙂 

Şimdi sipariş ver!

Son Kullanma Tarihine Göre En İyisi

Son kullanma tarihi, gıdanın içeriğinin ne zaman bozulmaya başladığını gösterir. Öte yandan bu tarihe kadar, besin değerleri azalır. Ancak bu her zaman evcil hayvan mamasının artık güvenli olmadığı anlamına gelmez. Evcil hayvan mamalarına uygun besin, koku, tat ve dokuya sahip mamayla beslediklerini güvenle bilmeleri için tarih eklenir.

Bir evcil hayvan maması şirketi, gıdada kullanılan koruyucuların türüne bağlı olarak belirli bir gıda grubu için “son kullanma tarihi”nin ne olacağını belirler. Konserve yiyecekler söz konusu olduğu zaman konserve koruyucu bir besin. Dolayısıyla açılmamış kutular genellikle açılmamış kuru yiyeceklerden daha uzun süre taze kalır. Eklenen koruyuculara gelince, evcil hayvan mamalarında kullanılan çeşitli türde doğal ve sentetik koruyucular var. “Koruyucu” kelimesi son yıllarda kötü bir üne kavuşmuş olsa da, evcil hayvanının mamasını tüketim için güvenli tutmada hayati öneme sahip.

Ancak tüm koruyucuların bozulma hızı da aynı oranda değil. Evcil hayvan maması şirketleri bu bilgiyi, mamalarının ne kadar süreyle saklanabileceğini belirlemek için kullanır. Son kullanma tarihi geçtikten sonra koruyucular bozulmaya başlar. Bu gerçekleştiği zaman, yavaş yavaş köpeğinin mamasını küf veya bakteri üremesinden dolayı bozulmaya karşı koruma yeteneğini kaybeder.

Ancak koruyucu maddeler, son kullanma tarihi geçtikten sonra bozulmaya başlayan tek içerik maddesi değil. Vitaminler ve mineraller gibi mikro besinler azalmaya başlar. Bu sebeple; gıda, besin değerinin bir kısmını kaybeder ve artık besin açısından tam ve dengeli olmaz.

köpek mamalarının

Köpek Maması Saklamak İçin En İyi Uygulamalar

Son kullanma tarihi geçmemiş bir ürünün olsa bile, gıdanın uygun şekilde saklanmaması durumunda bozulma riski var. Köpek mamasının bozulmasını kolaylaştıran etmenler arasında havaya, neme veya aşırı ısıya maruz kalması var. Havaya maruz kalmak, potansiyel olarak zararlı bakterilerin yiyeceğe girmesine ve orada büyüyüp çoğalmasına yol açar. Yiyecek aşırı nemli bir alanda saklanırsa evcil hayvan maması küflenir. Gıdanın saklandığı ortamın sıcaklığı aşırı yüksekse, gıdadaki yağlar bozulur.

İlk bakışta köpeğinin yemeğinin bozulduğunu anlamak mümkün olmaz. Ancak mamada belirgin bir ekşi koku oluşur. Ayrıca yiyeceklerde nem, küf veya böcek belirtileri de görmen mümkün. Köpeğinin ne kadar titiz olduğuna bağlı olarak, senin almadığın bir kokuyu alırsa yemeğe burnunu sokar. Bu nedenle köpeğinin yiyeceğe nasıl tepki verdiğine çok dikkat et. Heyecanla gittiği mama kabından uzaklaştı mı? Köpeğin durumu anladı!

Kuru köpek maması en iyi şekilde geldiği torbada saklanır. Torbanın ağzını kapatıp hava geçirmez bir gıda saklama kabına yerleştirmek gerek. Torbanın içinde fazla hava kalmaması için açıklığı aşağıya doğru sar. Kuru mamayı saklama kabına dökmek tavsiye edilmiyor. Çünkü kabın içindeki hava miktarını sınırlamak mümkün değil. İdeal olarak, bir paket kuru köpek maması paketini açtıktan sonra yaklaşık 2 ay içinde tüketmek gerek.

Açılan kutular veya ıslak köpek maması torbaları en iyi şekilde buzdolabında sıkıca kapatılarak saklanır. Yaş mama pakedini açtıktan sonra üç gün içerisinde tüketmek gerek. Bunun nedeni kısmen konserve gıdalara doğası gereği daha az koruyucu madde eklenmesi (konserve işleminin kendisi gıdayı koruduğu için). Dolayısıyla besinler açıldıktan sonra daha hızlı bir şekilde bozulmaya başlar.

Köpeğim SKT’si Geçmiş Köpek Mamasını Yerse Ne Olur?

Köpeğin bozuk veya son kullanma tarihi geçmiş köpek mamasını mı yedi? Kusma veya ishal gibi genel mide-bağırsak rahatsızlığı belirtileri görmek mümkün. Ancak patojene bağlı olarak köpeğin ciddi şekilde hastalanması da mümkün. Bazı bakteriler tedavi edilmediği takdirde yaşamı tehdit eden hastalıklara neden olur. Bazı küf türleri, vomitoksin (tedavi edilmezse ciddi gastrointestinal hastalıklara neden olabilir) ve aflatoksin (tedavi edilmezse karaciğer hastalığına ve ölüme neden olabilir) gibi mikotoksinler üretir. Diğer mikotoksinler de yutulduğunda kas titremelerine neden olur. Bu nedenle, kusma ve ishal pek çok farklı rahatsızlığın belirtisi olsa da, bu belirtiler ortaya çıktığı anda yavrunu veterinerine kontrol ettirmen önemli.

Paylaşan heymypet