Köpek İlk Yardımı İçin Bilmen Gereken Her Şey!

Köpek ilk yardımı, herhangi bir kriz anında dostumuza yardım edebilmen için büyük önem taşıyor. O yüzden bu önemli bilgileri edinip hafızana kazıman şart!

köpek ilk yardımı

Evcil hayvanına ilk yardım yapmayı neden bilmelisin, farkındasındır herhalde. Olası bir yaralanma anında bu ilk yardım bilgisi, hayat kurtarır. Aksi takdirde kanamalar, kırık kemikler, göz yaralanmaları, kasılmalar, boğulmalar… Eyvah! Ağzımızdan yel alsın ama tüm bu talihsizliklere karşı donanımlı olmamız şart. Sonuçta köpeğimizin canı bize emanet, değil mi? Madem öyle, köpek ilk yardımı için bilmemiz gerekenlere göz atalım.

Deri Kesiklikleri ve Kırık Kemikler

İlk olarak deri kesikleriyle başlayalım. Bu tür derin olmayan kesikler ve çizikler, en kolay ele alabileceğimiz sakatlıklardandır. Eğer böyle ince bir çizik varsa tentürdiyot döktüğün gazlı bez ile patili dostumuzun yarasına 3 dakika elinle  basınç uygulayabilirsin. Sonra da bandajla ve klasik plastitlerle kanamayı kontrol edebilirsin.

Yok mevzu kırıklarsa, işler biraz daha değişir. Kırık söz konusu olduğunda ilk olarak kontrol etmen gereken şey, bu kırığın yeri. Kırık göğüs bölgesindeyse hassas davranmanız gerekiyor. Çünkü burada kırık bazı kaburgalar olabilir. Bu kırıklar dostumuz için hem acı verici olur, hem de akciğere batabilir. Bundan dolayı çok yavaşça dostumuzun göğüs kırığı olup olmadığını elinle kontrol et. Kırık varsa, bu konu seni aşar. İlk yardım dahi uygulamadan hızla veteriner hekimini ara lütfen.

Kırık eğer vücudun başka bölgelerindeyse ve acil müdahale gerektirmiyorsa kemiğe turnike uygulayabilirsin. Turnike için:

1- Bir şeriti yarı uzunluğunda katla ve kibarca uzuv etrafına sar.

3- Bu şeridin bir ucunu halkadan geçirip çek ve iki ucunu bir araya getir.

3- Sert bir cismi uzva paralel konuma getir ve hafif bir düğüm at.

Sonra da doğru veteriner hekime!

Yanıklar

Yanıklar, dostlarımızın başına bela açan bir diğer yaralanma biçimidir. Yanığın kaynağı ne olursa olsun, bu durumda derinin altında veya yüzeyinde yanık hasarı açığa çıkar.

 1. Alanı hemen soğuk su veya soğuk kompres ile soğut.
 2. İmkan varsa dostumuzun o bölgesini suya daldır veya suyla yıka. Sonra da etkilenen bölgeye en az 5 dakika soğuk pres uygula.
 3. Bu süreçte bir battaniyeye sararak evcil hayvanını sıcak tutmayı ihmal etme.
 4. Sonra da evcil hayvanını bir veteriner hekime götür lütfen.

Boğulma veya Hava Yolu Tıkanıklığı

Bu ACİL bir DURUMdur! Böylesi zamanlarda evcil hayvanını hemen bir veterinere götür. Yolda dostumuzun dilini yutup yutmadığına bak. Ya da engele neden olan bir nesne görüyorsan, mümkünse bu nesneyi yavaşça çıkarmaya çalış. Tabii bir yandan Heimlich manevrasını da deneyebilirsin. Ancak bu manevra esnasında büyük bir dikkatle aşağıdaki adımları tam anlamıyla uygulaman gerekecek.

Heimlich Manevrası için:

 1. Evcil hayvanını arka ayakları üzerine kaldır. Arka ayakların yerden kesilmesine gerek yok. Eğer dostumuz ufaksa direkt yerden kaldırabilirsin.
 2. Evcil hayvanınızın arkasını önünüze daya.
 3. Kollarınızı evcil hayvanınızın etrafına, kaburgaların bittiği ve karnının başladığı kaburgaların hemen altına yerleştir.
 4. Dostumuzun karnına, kaburgaların bittiği ve karnının başladığı bölgeyi elini kullanarak sık. Bunu 4 kez tekrarla.

köpek ilk yardımı

Nöbetler

 1. Herhangi bir tehlikeyi evcil hayvanınızdan uzaklaştır ve odayı sessiz ve karanlık hale getir.
 2. Evcil hayvanına dokunmadan veya hareket ettirmeden önce kasılmanın durmasını bekle.
 3. Dostumuzun bilinci yerinde değilse, evcil hayvanının nefes alıp almadığını ve hava yolu tıkanıklığı olup olmadığını kontrol et.
 4. Parmaklarınızı evcil hayvanınızın ağzına koyma veya kasılma sırasında evcil hayvanınızı kısıtlamaya çalışma lütfen.
 5. Evcil hayvanın sarsılırken yiyecek veya su vermeye çalışma.
 6. Nöbet durduktan sonra hemen bir veterinere hekime ulaş.

Göz Yaralanmaları

Göz yaralanmaları veya sorunları da boğulmalar gibi ACİL DURUM kategorisinde yer alır. Çünkü bu rahatsızlıklar tedavi edilmezse hızla körlüğe neden olur. Göz problemlerinin belirtilerini ise:

Kızarıklık, şişlik, gözyaşı üretiminde artış, şaşılık, göz/gözlerin kapanması, göz küresinde bulanıklık veya mavilik, akıntı, göz küresinin büyüklüğünde değişiklik, göz bebeği büyüklüğünde düzensizlik, gözü tırmalamak veya ovuşturmak şeklinde sıralayabiliriz.

Göz yaralanmaları veya sorunları söz konusuysa, bu rahatsızlıkları fark ettiğin anda harekete geçmelisin. Bu süreç esnasında da lütfen dostumuzun gözüne hiçbir müdahalede bulunma.

Delici nesneler

Delici nesneler için köpek ilk yardımı konusuna gelirsek:

 1. O delici nesneyi yerinden oynatma.
 2. Mümkünse evcil hayvanınıza herhangi bir zarar vermeden, yabancı cismin dışarıdaki kısmını 3-4 santim kadar küçült.
 3. Delici nesneye basınç uygulamadan kanamayı kontrol et.
 4. Evcil hayvanını sıcak tut ve hemen bir veteriner hekimin yolunu tut lütfen.

Evcil Hayvanını Isıtmak

Eğer dostumuzun vücut ısısı hızla azalıyorsa, bu da köpek ilk yardımı gerektiren bir durumdur diyebiliriz. Köpeğinin ısı kaybını durdurmak için onu kalın bir battaniyeye veya kazağa sarabilirsin. Ek olarak evcil hayvanına ısı torbası uygulayabilirsin. Tabii dostumuz fazla ısınmasın diye bu ısı torbasını sürekli olarak uygulamaman gerekiyor.

Evcil Hayvanının Hararetini Almak

Yok dostumuz sıcakta hararete uğradıysa, bu sefer farklı bir strateji uygulaman gerekir. Bu durumda ilk yardım için:

 1. Bir havluyu soğuk suya batır.
 2. Dostumuzun başı, midesi, boynu, iç uylukları ve patilerinde bu havluyu gezdir.
 3. Daha büyük evcil hayvanlar için, dostumuzu nazikçe soğuk su tutarak hortumla yıkayabilirsin.
 4. Dostumuzu bir anda soğuğa maruz bırakma.
 5. Dostumuzu doğrudan buzla temas ettirme.

Böylelikle köpek ilk yardımı ile ilgili birçok konuyu aydınlattığımızı düşünüyoruz. Peki bir evcil hayvan ilk yardım çantasına sahip misin? Yok değilsen:

Paylaşan heymypet