Evde Köpek Beslemeye Karar Verdin. Peki Evde İlk Gün Nasıl Olmalı?

Zekası ve tatlılığıyla, dört ayaklı yeni bir üyeyi ailene dahil etmek kesinlikle heyecan verici bir süreç. Bununla birlikte yeni bir köpekle (veya bu konu için yeni bir bebekle) ilk saatlerin benzersiz zorlukları olacaktır. Kazalar, uykusuzluk ve daha neler neler… Ailenin hem insan hem de köpek üyeleri için geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için ilk 24 saatte yapman gerekenleri sıraladık.

KÖPEĞİNLE İLK GÜN

Sahiplendiğin yavru köpek eve ilk geldiğinde neler olacak? Heyecan ve endişe dorukta. Acaba yeni evine kolay alışacak mı? İlk günü nasıl atlatacaksınız? Sizleri sevecek mi? Kendini evinde gibi hissettirmeyi başarabilecek misiniz? Ve daha bir çok soru… Endişelenme. Her şey kontrol altında. Ufak tefek birkaç noktaya dikkat edersen ilk günlerin nasıl geçtiğini anlamadan birbirinize alışıvereceksiniz.

YENİ EVİNE HOŞGELDİN!

Evin yeni üyesinin gelişinden sonraki ilk birkaç saat içinde, kendini evinde hissetmek için ihtiyaç duyacağı her şeye sahip olduğundan emin olman lazım. Temel ihtiyaçların eksik olmadığını önceden kontrol etmekte fayda var. Örneğin:

  • Tasma 
  • Kaka torbaları 
  • Mama (Daha önce tükettiği markayı tercih etmen geçişi kolaylaştıracaktır.)
  • Oyuncaklar
  • Ödüller

Bu ilk saatleri sakin ve rahat geçirmek için çaba sarf etmen gerekiyor. Dostunun yeni evini keşfetmek için huzur ve sessizliğe ihtiyacı var, o yüzden “hoşgeldin” ziyaretçilerini minimumda tut. Evde küçük çocuklar varsa bir veya iki günlüğüne sakin kalmalarını ve fazla üstüne düşmemelerini öğütle. Alışana kadar varsa diğer evcil hayvanlar ile yeni dostunu mesafeli tut. 

Yeni yavrunun günde 20 saate kadar uyuyabileceğini ve uyanır uyanmaz muhtemelen bir tuvalet molasına ihtiyaç duyacağını unutma, önümüzdeki birkaç gün boyunca bu konuda yaşanabilecek kazalara karşı hazırlıklı olmakta da fayda var 🙂

evde köpek beslemenin ilk günü

RUTİNLERE BAŞLANGIÇ

Tuvalet eğitimi

Yapman gerek ilk şeylerden biri yeni aile üyene tuvalet alanlarına tanıtmak. İster evin önündeki yeşil alan, ister arka bahçenin belirli bir bölümü ya da iç mekanda bir çiş pedi kullanmayı planla, tuvalet eğitimi dostunun gelişinden birkaç dakika sonra başlamalıdır. Köpek yavruları her üç saatte bir “tuvalet alarmı” verecektir.  Daha önce eğitilmiş bir köpeği evlat edinmiş olsan bile, muhtemelen yeni çevrelerine alışmaya çalışırken bazı kazalar olacak. Bir rutin kurabilir ve evcil hayvanını tuvaletini dışarıda yaptıkça ödüllendirmeye başlayabilirsin. 

Basit sınırlar belirleme

Tuvalet eğitimi gibi, ev kurallarını öğretmek için de ilk birkaç saat evde köpek besleme konusunda çok önemli. Yavru köpeğinin mobilyaları çiğnemesini istemiyor musun? Yaramazlığa başladığı anda dikkatini heyecan verici yeni bir oyuncakla dağıtmak ya da mobilya yerine çiğneyebileceği bir kemik vermek en pratik çözümler olacaktır. 

Onun Bölgelerini Tanıtma

İlk birkaç saatin ardından evi keşfetmek isteyecektir. O an geldiğinde evin onun açısından güvenli bölgelerini tanıtmaya başlayabilirsin. Bu özel alan bir köpek yatağı, battaniye, oyuncaklar olabilir. 

Birkaç saat vakit geçirdikten sonra ailenin tüm üyeleriyle ilişki kurabileceği bir oyun zamanı yarat. İlk mamasını her zaman yemeğini yemesini istediğin yerde vermeye dikkat et. 

Biraz Uyku 

Yeni doğmuş bir bebek gibi, yavru köpek eve ilk geldiğinde de muhtemelen ilk gecelerde uykunu engelleyecektir. Olgun bir köpek bile yeni çevresinde korkmuş veya kaygılı hissedebilecekken bir yavru için yabancı ortamda geçen ilk gecenin ne kadar zor olabileceğini tahmin etmek hiç zor değil. Gece yarısı ağlayıp sızlamaya başlayabilir, endişelenme. Ya da ilk gece çok kere tuvalet molası vermesi gerekebilir. Birçok evcil hayvan sahibi, fiziksel yakınlık ve güvenin yanı sıra gerektiğinde dış mekanlara hızlı erişim sağlamak için yatak odalarına köpek yataklarını yerleştirir. Yatağına bir battaniye veya bir peluş oyuncak koyabilirsin, bu ona annesini hatırlatacağından daha rahat uyumasını sağlayacaktır. 

Köpeğinin yaşı ne olursa olsun, kendisini evinde hissetmesine yardımcı olmak için bu adımları atmak, ailenin yeni üyesinin ilk 24 saati kolaylıkla geçirmesini sağlayacaktır. İlk günün güzel geçti tebrikler, peki beraber ilk yıl nasıl geçmeli? Buradaki yazımızda ilk yılın öneminden, dönüm noktalarından bahsettik. Bir göz at bakalım!

 

 

Paylaşan heymypet