Yetişkin ya da Yavru Fark Etmeksizin Köpek Aşı Takvimi

Nasıl bizim küçükken olmamız gereken aşılar varsa onların da var. Bu aşılar, dostlarımızın bebekliklerinden itibaren belirli ve ciddi hastalıklardan korunmaları için mutlaka yapılmalı. Hem bu aşıların neler olduğunu hem de ne zaman yapılıyor olmaları gerektiğini sizler için kısaca derledik.

köpek aşı takvimi

Bazı hastalıkların virüslerinden hala çevremizde olmalarına rağmen aşılar sayesinde korunuyoruz. Bu yalnızca bizim için değil tabii, aşıların gücü patili dostlarımız için de geçerli. Yavruluğundan itibaren de beraber olsanız, yeni evlat edinmiş de olsanız arkadaşınızın sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için köpek aşı takvimi hakkındaki yazımızın herkese yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Bu takvim tahmini zaman aralıkları ile düzenlenmiş, zorunlu aşıları dikkate alan standart bir zaman çizelgesidir. Dostunuzun ne zaman, hangi aşıyı olması gerektiğini, zorunlu olanların yanında başka aşılara ihtiyacı olup olmadığını veteriner hekiminize danışmanız gerektiğini unutmayın.

6-8 Haftalık Olduğu Dönem

Yavru dostunuzun ilk doktor randevusunu alacağınız dönem geldi çattı. Veteriner hekim hem genel sağlık kontrolleri yapacak hem de ilk aşılarını yapacak. İç-dış parazit uygulamalarının yanında, sırada ilk doz karma aşısı var.

Karma aşı içerisinde Distemper (gençlik hastalığı), Parvovirüs, Parainfluenza ve Leptospitosis antikorları bulundurur. Distemper hastalığı köpekler için ölümcüldür. Parvovirüs yavruları çok ciddi etkileyebilen, şiddetli kanlı ishale sebep olan bir virüstür. Parainfluenza dostlarımızın solunum sistemine zarar verir. Leptospitosis hem bizi hem de onları etkileyen bir bakteriyel enfeksiyondur. Oldukça bulaşıcı olduğundan her ikiniz için de tehlikelidir.

9-12 Haftalık Olduğu Dönem

Dostlarımızın ikinci doktor ziyareti vakti geldi! Hekiminiz önce ilk randevuyu tekrarlayacak. Çünkü karma aşısı iki doz uygulanan bir aşıdır. İç-dış parazit uygulamaları da tekrarlanmalıdır.

İkinci karmaya ek olarak Bronşin-KC ve Kovid-19 aşıları yapılacak. Bronşin-KC dostlarımızda boğmacaya sebep olan Bordotella bakterisine karşıdır.

12-14 Haftalık Olduğu Dönem

Artık patiler 3 aylık! Bu sıralarda Bordotella aşısı tekrarlanırken dostumuz bir de kuduz aşısı olacak.

12. hafta dolaylarında bir de Lyme aşısı olması gerekiyor. Lyme hastalığı kenelerle bulaşır ve lenf düğümlerine saldırır. Tedavi edilmezse eklemleri, kalbi, böbrekleri ve hatta merkezi sinir sistemini tehdit eder.

O Artık Bir Yetişkin

Dostunuzun şimdiye kadar olduğu bazı aşıların yalnızca belirli bir süre etkinliği var. Bu yüzden veteriner hekiminizin belirlediği aralıklarla tekrarlanmaları gerekiyor. Karma, Bordotella, Kuduz ve Kovid-19 her yıl tekrarlanması gereken aşılardır. İç-dış parazit uygulamaları da her 3 ayda 1 tekrar etmelidir.

Köpek aşı takvimi, veteriner hekimlerin dostunuz için belirlediği aşı aralıklarının takibi için önemlidir. Sonuçta anne sütünden aldıkları bağışıklık da bir yere kadar. Hekiminizin uygun gördüğü takvime uymanız dostlarımızın sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür sahibi olmaları için kritik öneme sahiptir.

Paylaşan heymypet