Köpeğinle Yürüyüş Yaparken Dikkat Etmen Gerekenler

Köpeğinle yürüyüş yapmak dostunla birlikte keyifli vakit geçirmeniz için en uygun yollardan biri. Buna rağmen yürüyüş aktivitesinin kendi içinde kuralları ve dikkat etmen gereken noktaları da yok değil. Bir de işin içine dostunun heyecanını katınca, ortalık hepten şenleniyor. Bu yüzden sana yardımcı olsun diye dikkat etmen gerekenleri sıraladık bile!

köpeğinle yürüyüş

Köpeğinle yürüyüş yapmanız her ikiniz için de eğlenceli dakikalar anlamına gelir. Tabii yürüyüş esnasında dikkat etmen gereken noktalara özen gösterirsen. Aksi takdirde işler karışır ve ortalık birbirine girer. Basit bir yürüyüş bu, neler olabilir ki diye düşünebilirsin. Sen sen ol, yürüyüş meselesini hafife alma deriz!

Öncelikle bu konuyu patili dostumuzla empati yaparak ele alalım. Düşünsene, tüm gün boyunca beklediğin ve eğlence dolu bir an geldi çattı. Günlerden cuma, iş çıkışı arkadaşlarınla planın var ve paydos vakti! Bir anda heyecanla dolup taşarsın diye tahmin ediyoruz. İşte patili dostlarımız da aynı bu ruh haline bürünüyor. Bunu aklında tutman her ikiniz için de fayda olur.

KÖPEĞİNLE YÜRÜYÜŞ YAPMADAN ÖNCE HAZIRLAMAN GEREKENLER

Dostunla yürüyüşe çıkmadan önce ilk olarak tasmanı kontrol etmen lazım. Tasma dostumuzu fazla sıkmamalı ve kayışı yeterince uzun olmalı. Kayışı özenle kontrol etmeni tavsiye ederiz. Eğer ortada bir yıpranma varsa kayışı mutlaka değiştir.

Yürüyüş esnasında köpek dostumuz sol tarafında, senin önüne geçmeden yürümeli. Aksi takdirde heyecanlanıp sağa sola gitmek istediğinde dostunu kontrol edemeyebilirsin. Peki yanında yürümesini sağlamak için ne yapmalı? Yanıt ödül mamasında gizli. Dostunun dikkatini ödül maması ile sürekli kendi üzerinde tutabilirsin. Bu sayede çekiştirme sorununu en aza indirirsin. Bu yüzden yanına mutlaka ödül maması al.

Az daha unutuyorduk ama sen asla unutma, lütfen yanına kaka torbası da al! Sorumluluk sahibi bir köpek ebeveyni olmak bunu gerektirir çünkü. Herkes kendi yarattığı sorunu kendi çözmeli, öyle değil mi?

KONTROL SENDE KALSIN

Yani tamamen kendi isteklerini dostuna diretmekten bahsetmiyoruz tabii ki. Fakat yürüyüş süresince dostumuzun başına bir şey gelmesini de istemeyiz. Mesela mı? Ya köpeğin ansızın bir kemik yutuverirse? Sonra da o kemik arkadaşımızın iç organlarına zarar verirse? Aman ağzımızdan yel alsın… Ya da patili dostumuz elinden fırlarsa da ortalık birbirine girebilir. Tüm bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Başka köpekler de sizin için tehdit yaratabilir. Senin köpeğin ne kadar arkadaş canlısı olursa olsun, size yaklaşan köpeği tanımıyorsunuz. Bundan dolayı her türlü köpekten uzak durmak gerek. Açıkçası dostumuzun dikkati dağılmasın diye başka insanlarla da pek etkileşime girmemek lazım.
Son olarak, hava durumuna da dikkat et lütfen. Sıcaklarda köpeğini fazla gezdirirsen güneş çarpması riski açığa çıkar. Kışın köpeğinle yürüyüş yaparken de dostunun soğuk almaması önemli tabii ki. Yok dostunun tüyleri kısaysa hiç meraklanma, kışın köpeğine kıyafet de giydirebilirsin. Bu konuyu ele alan yazımıza da göz atabilirsin!

Bizim tavsiyelerimiz burada sona eriyor. Size iyi yürüyüşler, eğlenceli vakitler dileriz efendim!

Paylaşan heymypet