Köpeğinin Yanında Uyumasına İzin Vermeli Misin?

Köpeğinle birlikte uyumaktan keyif alıyor musun? Bazı kişiler patili dostlarına sarılıp uyurken bazıları yatağa çıkmasına dahi karşı bir tavır sergiliyor. Köpeğinin yanında uyumasına izin verip vermemene yardımcı edecek içeriğimizi huzurlarına sunuyoruz!

 

 

Köpeğinin yatağında uyuduğunu fark ettiğinde hiç dehşet içinde nefes nefese kaldın mı? Belki de köpeğinin yatak odasına girmesine izin vermeyi aklından bile geçirmeyen birisin. Belki sen ve eşin, köpeğin bazı geceler uyurken size katılıp katılamayacağı konusunda hararetli tartışmalar yaşadın. Ya da belki de köpeğinin yatağın geri kalanına yayılırken, her zaman en küçük alan şeridiyle, tam kenarda kalan insanlardan birisin. Peki, köpeğinin yanında uyumasına izin vermeli misin? 

Bu tartışma konusuna gelince, doğru ya da yanlış bir yaklaşım yok. Sadece artıları ve eksileri bilmeli ve bilinçli bir seçim yapmalısın. Tabii sana yardım etmeden duramayacağımızı biliyorsun.

Patili dostunun yatağında uyumasına izin verdiysen endişelenme, yalnız değilsin. Minik dostuna kıyamayıp yanı başından ayıramayan milyonlarca ebeveynden sadece birisin. 2017’de Human Nature dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, tüm köpek sahiplerinin yarısı genellikle köpeğinin yanında veya yatak odasında uyumasına izin veriyor. 

Makalede ayrıca, bu alışkanlıktan kaynaklanan sorunlar olsa da, yaratabileceği memnuniyet duygusunun genellikle bunlardan daha ağır bastığından da bahsettiklerini söylemesek olmaz. 

köpeğinin yanında uyumasınaKöpeğinle Uyuman Uyku Kaliteni Etkiler mi?

Herhangi bir türle aynı yatağı paylaşmanın uykunu bozabileceği ihtimalini söylemesek olmaz. Yanında uyuyan patili dostun hareket edip uyurken sesler çıkarır. Sadece köpekler değil ki? Bunu herkes yapar! Ancak köpeklerin uyku düzenleri bizimkinden biraz farklı. Bir köpeğin, güne başlamaya hazır olduğu için seni sabaha karşı uyandırması muhtemel. 

Ama bir köpekle yatmanın faydaları da var. 2018’de Anthrozoos Journal’da yayınlanan bir çalışmaya göre, kadınların genellikle daha iyi uyuyor ve bir köpekle bir yatağı paylaşırken bir insan partnerle olduğundan daha fazla güvenlik ve rahatlık hissediyor. Vay be!

Yeni bir köpek yavrusu veya sahiplendiğin bir köpeğin mi var? Bazen yatak odanda uyumalarına izin vermek, yanında kalmaya daha yatkın olduğu için daha az rahatsızlığa neden olur. Ancak, ilk başta odanda uyumalarına izin verirsen, daha sonra başka bir düzenlemeye geçiş yapmanın daha zor olacağını unutma. Devam etmek istediğin gibi başlamak en iyi yöntem olur. 

Köpeğinle Uyurken Endişelenmeli Misin?

Tüylü dostlarımızı yatakta beslemek hiç hijyenik bir durum değil ve zoonotik hastalıkların (hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıklar) yayılma riski olduğu konusunda sık sık yorumlar yapılıyor.

Dostunun bakımlı olması, düzenli veteriner kontrolünden geçmesi ve uygun parazit önleyicilerle tedavi edilmesi koşuluyla, bu risk azalır. Ayrıca insan hastalıklarının üçte ikisinin ters-zoonotik (insanlardan hayvanlara geçebilen) olduğunu da göz önünde bulundurmalısın, bu nedenle köpeğinin endişelenmek için eşit nedeni var. 

köpeğinin yanında uyumasınaKöpeğinin Yatakta Uyumasına İzin Verirsen Şımarır Mı?

Bazı insanlar, bir köpeğin eşit statüye sahip olduğunu ve yatağında uyumasına izin verilmesinin bizlere hükmetmeye çalışacağını öne sürüyor. Köpeğin sana hükmetmeye çalışmıyor olsa da, süper konforlu bir yatak gibi kendileri için yüksek değeri olan eşyalara karşı sahiplenici olur. Başka bir evcil hayvan, eşin ve hatta bir çocuk yaklaştığında hırlamaya başlar. Bu izin verilmemesi gereken bir şey.

Ona korudukları şeyi takas ederlerse daha iyi bir şey elde edeceklerini öğret. Bu nedenle, köpeğin yataktan kalkarsa, süper lezzetli bir ödül görür. Sonrasında eşin herhangi bir telaşa kapılmadan yatağa girmesine izin verdiği için onu ödüllendirse olur. 

Köpeğinin Uyku Alışkanlıklarını Değiştirmeli Misin?

Minik dostunun başka bir yerde uyumasını seçmenin yanlış bir tarafı yok. Sadece tutarlı olsan iyi olur. Rahat bir alana sahip olduklarından emin ol ve oraya gittikleri için onları ödüllendir. Ayrı uyku alanları, belirli koşullar altında özellikle faydalı bile olur. Birkaç olumsuz deneyimi de seninle paylaşmak isteriz. Bunlardan birkaçı;

1. Yatakta Tuvalet Kazaları

Yeni sahiplendiğin dünyalar güzeli dostunun yatağında minik bir tuvalet kazası geçirme olasılığı var. Gençliğin verdiği heyecanla seni de uykundan edeceğini söylemezsek olmaz. Yavru köpeğini bir kutuya yerleştirerek, kazalar muhtemelen daha az ve temizlemesi daha kolay olur. Hatta çiğnenebilir eşyalara erişimlerini azalır. Ne dersin? Kutuyu yatak odasında tutmaya karar vermeyi de bir düşün. Böylelikle aranızdaki etkileşimi azaltmamış olursun. Tabii bu da tamamen senin tercihin.

2. İnkontinans veya Hareketlilik Sorunları Olan Yaşlı Köpekler

Bazı yaşlı köpeklerde idrar kaçırma gelişir ve gece boyunca kaza ile tuvalet yapma olasılıkları daha yüksek olur.

Köpek bezlerini kullanabilirsin ya da onu yataktan kaldırmak istersen, onun orada uyumaya alıştığını unutma. Aniden onu alt kata kapatırsan ve orada kalmalarını beklersen, kafa karıştırıcı ve üzücü olur. Onları hareket ettirmek, çok sayıda olumlu pekiştirmeyle ve kademeli olarak yapılmalı. Belki de seninkinin hemen yanına yerleştirilmiş temizlemesi kolay bir köpek yatağı iyi bir uzlaşmadır. Ne dersin?

Hareket sorunları olan köpekler için yatağa girip çıkmak zor ve takla atmaları tehlikeli olur. Dostunu yere yakın bir futon tarzı yatakta tutmayı tercih etsen iyi olur. 

köpeğinin yanında uyumasınaKöpeklerin Yer Sorunu Mu Yaşıyor?

Çok köpekli bir evde yaşıyorsan, hepsini yatakta bulundurmak pek akıllıca bir durum değil. Ancak akıllıca olup olmaması kimin umrunda ki? İyi bir gece uykusu zor olur ve sürtüşmeler veya onların çekişmesi sırasında sen de nasibini alabilirsin. Onlara kızma çocuklar arasında böyle itişmeler olur. 

Bazı köpekler yatakta birlikte uyum içinde uyurlar. Gece boyunca birden fazla köpekle çevrili olmak istiyorsan, o zaman belki de alan eksikliği tahammül edebileceğin bir şeydir! Değilse, köpeğinin yerde veya başka bir odada uyuması kesinlikle mantıklı.

Seninle birlikte uyuyan çocukların varsa, köpeğini de yatakta tutmanın hala uygun olup olmadığını bir daha düşün. Çocuğun uyuyan bir köpeğin üzerine yuvarlanmamak veya üzerine basmamak konusunda çok dikkatli olmayabilir ve en iyi huylu köpek bile korkarsa veya acı çekerse, özellikle derin bir uykudan ürktüklerinde olumsuz tepki verebilir. Bizden söylemesi. 

Sen tüylü dostunla birlikte mi uyuyorsun? Biz olsak onları yalnız bırakmaya kıyamazdık. Deneyimlerini çok merak ediyoruz! Lütfen ama lütfen bizi bilgilendir!

Paylaşan heymypet