Köpeğinin Tırnaklarını Nasıl Kesersin?

Köpeğinin tırnaklarını kesmen biraz endişe verici bir durum. Bu işi ona zarar vermeden ve dikkatli yapman gerekir. İşte püf noktalar…

köpeğinin tırnaklarını

 

 

Tırnak kesimi, köpeğinin temel bakım ihtiyaçlarının önemli bir parçası. Birçok köpek sahibi için, köpeklerinin tırnaklarını kesme fikrinin ardından bir endişe duygusu gelir. Birçok köpek tırnakların kesilmesinden de hoşlanmaz. Peki, köpeğinin tırnaklarını kesmenin püf noktaları neler?

Köpek tırnakları tıpkı insan tırnakları gibi sürekli uzar. Bazı köpeklerin tırnakları kaldırımda, çakılda veya betonda yürürken doğal olarak aşınır. Günümüz köpeklerinin çoğunluğu kapalı mekanlarda yaşamakta ve tırnaklarını kısa tutacak kadar bu yüzeylerde yeterince zaman harcamaz. Bu özellikle küçük köpeklerde geçerli.

Büyümeye bırakılırsa, bazı köpeklerin tırnakları kıvrılır ve aslında ayak tabanlarına doğru büyümeye başlar. Bu da ağrılı yaralara ve enfeksiyonlara yol açar. Altına kıvrılmasalar bile uzun tırnaklar köpeklerin özellikle kaygan yüzeylerde yürümesini zorlaştırır. Son olarak, uzun tırnaklar kolaylıkla bir şeye takılır ve kısmen kopar veya kırılır. Bu köpeğiniz için çok acı verici bir durum.

Senin ve köpeğinin rahat edebileceği bir yer bul ve tırnak kesmeye başlamadan önce hazırlıklarını yap.

Tırnak Makası Seçimi

Birkaç tırnak makası stili mevcut. Doğru seçim, köpeğinin tırnaklarının boyutuna ve kendi tercihine bağlı.

Pense tarzı düzelticiler: Bunlar yaylı olur ve mekanizması bahçe budayıcılarına benzer. Küçük/orta boy makaslar küçük ve orta büyüklükteki tırnaklar için ideal. Büyük boy genellikle çok küçük olanlar hariç tüm tırnak boylarında işe yarar. Bunların kullanımı kolay ve uzun süre keskin kalma olur. Ancak bıçaklar değiştirilemez.

Giyotin düzelticiler: Bunun dahili bir bıçağı ve çiviyi hizalamak için bir deliği olur. Sap sıkıldığı zaman, tıpkı ters bir giyotin gibi, tırnağı kesmek için bıçak yukarı doğru çıkar. Yeni başlayanların çoğu bu tip düzelticinin kullanımının çok kolay olduğunu düşünüyor.

Tırnak makasının düzgün çalışması için doğru şekilde nasıl tutulacağını bilmek önemli. Sap kısmı, köpeğin patisinin altında olmalı ve tırnak deliği üstte olmalı. Makasın vidaları köpeğine doğru bakmalı. Daha sonra tırnağı kesebilmek için deliğin içinde doğru noktaya hizalaman gerekir. 

köpeğinin tırnaklarınıGiyotin düzelticilerin iç bıçağı köreldiği zaman değiştirilebilir. Giyotin düzelticiler, küçük ve orta boy tırnaklar için en iyi sonucu verir. Çok büyük veya çok küçük tırnaklar için ideal değiller.

Makaslı düzelticiler: Bu düzelticiler tıpkı bir makas gibi çalışır. Düz bir kesme yüzeyi yerine yuvarlak tırnağı kesmek için kavisli bir bıçağı olur. Bıçağı tırnakla uygun noktaya hizala ve kesimi yap. Bu düzelticiler genellikle daha büyük tırnaklar için yeterince güçlü olmadığı için yalnızca küçük tırnaklar için kullanışlı.

Tırnak Kesimi Sırasında Sorunları Önleme

Bazı köpekler, fazladan kişinin yardım etmesine rağmen tırnaklarını kesmek için hareketsiz durmaz. Köpeğinin tırnak kesimlerine karşı yavaş yavaş duyarsızlaştırılması için onunla çalışmayı dene. Köpeğinin patilerini minimum düzeyde tutmayı tolere etmesi durumunda ödüllendir. Ardından yavaş yavaş tırnaklarını kesmeye kadar ilerle.

Köpeğin seni ısırmaya çalışıyorsa veya çok sert bir şekilde kavga ediyorsa, sana veya kendisine zarar verir. Böyle bir durumda tırnak kesme işinin profesyonellere bırakılması en iyisi. Neyse ki çoğu veteriner muayenehanesi ve kuaför, temel tırnak kesimi için destek veriyor.

Paylaşan heymypet