Köpeğinin Dilinin Dışarı Çıkmasının 4 Sebebi

Köpeğinin dilinin dışarı çıktığı zamanı düşün. Öyle tatlı bir görüntü ki! Peki, bu davranışı neden yapıyorlar? Haydi, birlikte öğrenelim!

köpeğinin dilinin

 

Köpeğin dilini yemek ve içmek, vücudunu serinletmek ve tabii ki size tonlarca salyalı öpücük vermek için kullanıyor. Bazı köpeklerin sürekli dillerini dışarı çıkarmak gibi tuhaf ama sevimli bir özelliği var. Bazen de dillerinin tamamı ağızlarının kenarlarından dışarı sarkar. Bu zararsız, sevimli bir özellik olsa da, aynı zamanda altta yatan sağlık sorunlarının bir işareti de olması da mümkün. İşte köpeğinin dilinin dışarı çıkmasının dört olası nedeni.

Rahatlık

İyi haber şu ki, bazen dilin dışarı çıkması köpeğin için herhangi bir soruna işaret etmez. Bazen dilin uzun süre dışarıda kalması – ama süresiz olarak değil – saf bir rahatlamanın işareti. Eğer yavru köpeğin az önce lezzetli bir yemek yemişse, bu onun saf mutluluk içinde olduğu anlamına gelir.

Nefes Nefese Kalmak

İnsanlar sıcakladığı zaman terlerler. Köpekler sıcakladığı zaman ise nefes nefese kalırlar. Bu tepkilerin her ikisi de vücudu soğutur ve çalışma şekilleri aslında aynı. Bu nefes nefese kalma köpeğinin serinlemesine yardımcı olur. Köpeğin çok fazla nefes alıyorsa onu serin bir yerde tutmaya çalış ve fiziksel aktiviteyi bir süreliğine azalt. Dostuna bol miktarda su ikram etmeyi de unutma. Sevimli arkadaşın serinledikten sonra bile nefes nefese kalmaya devam ederse, tedbirli olmak için veterinere gitme zamanı gelmiş demek oluyor.

Yeni İlaca Başlamak

Yavru köpeğinin vücuduna yeni ilaçların girmesi dilinin dışarı çıkmasının nedeni olabilir. Köpeğin yeni bir ilaç kullanıyorsa ve bu semptomu (veya başka yeni semptomlar veya alışkanlıklar) sergiliyorsa, bunun köpeğiniz için doğru ilaç olduğundan emin olmak için veterinerine danış.

köpeğinin dilininAsılı Dil Sendromu

Pug köpek türü gibi daha küçük ve brakisefalik (“düz” yüzlü) köpek türlerinin genetik nedeniyle sahip olmaya eğilimli olduğu bir durum. Dilleri ağız boşluğu için kelimenin tam anlamıyla çok büyük olur.

Ancak, köpeklerde Asılı Dil Sendromunun tek nedeni genetik değil. Şiddetli diş hastalıkları alt dişlerin çürümesine neden olur. Bu hastalıklı dişler düştüğü veya çekildiği zaman dil için herhangi bir destek olmaz. Bu nedenle dil dışarı fırlar ve ya yana ya da öne doğru sarkar.

Neyse ki, bu sendroma sahip köpeklerin çoğu, mutlu ve sağlıklı bir yaşamın keyfini çıkarır. Bununla birlikte, bazı ağız kanserleri veya kitleler de köpeğinin dilinin dışarı çıkmasının nedeni olabilir. Bu sebeple durumu veterinere kontrol ettirmek şart.

Asılı Dil Sendromu Sorunu

Asılı Dil Sendromu’nun ana sorunu inanılmaz derecede kurumuş bir dil olması. Dudaklarının inanılmaz derecede çatladığını ve dudak kremi kalmadığının nasıl bir his olduğunu hayal et. Şimdi bu duygunun dilinin ucunda olduğunu düşün. Bu sendroma sahip köpeklerin uğraşması gereken şey bu his.

Dostunda bu rahatsızlık varsa, dilde herhangi bir şişlik, kanama veya çatlama olup olmadığına dikkat et. Eğer bunları fark edersen veterinerden yardım iste.

Köpeğinin Dilini Çıkarmasının Endişeleri

Köpeğinde Asılı Dil Sendromu varsa, bol su içtiğinden, dil  ve diş etlerinin renginin aynı kaldığından emin ol. Çünkü bu sendroma sahip köpekler aynı zamanda soğuk iklimlerde enfeksiyonlara ve hatta dillerinde donmalara daha yatkın olur.

Dilin ve diş etlerinin renginin değişmesi enfeksiyon belirtisi. Bu nedenle derhal veterinerine başvur. Bu sendromun ani ortaya çıkışı tuhaf davranışlarla birleştiğinde nörolojik sorunların işareti olması mümkün. Köpeğinde bu durum yaşanıyorsa, çok ciddi bir şey olmadığından emin olmak için en kısa sürede veterinerine danış.

Bazen dilin sarkması genetikle ilgisi olmayan faktörlere bağlanır. Yaygın faktörlerden biri, alt köpek dişlerinin yokluğuna yol açan ilerlemiş diş hastalığı. Dil desteği olmadığı için yana doğru çıkıntı oluşur. Üstelik çene, dil veya kafadaki yaralanmalar sinir hasarına veya dilde yara izine neden olarak bu duruma daha da katkıda bulunur.

Paylaşan heymypet