Köpeğine Nasıl Masaj Yapmalısın? 

Köpeğinle arandaki bağı güçlendirmek ve fiziksel ağrılarına fayda sağlamak istersen ona masaj yapmanı öneririz. Ancak bu konuda yardıma ihtiyacın olabileceğini düşündük. İşte köpeğine nasıl masaj yapman gerektiğini açıkladığımız ipuçları…

 

Bir köpeğe nasıl masaj yapılacağını bilmek ister misin? Onu sevmekten daha fazlasından bahsediyoruz. Bugün, birçok veterinerlik cerrahi merkezi, kadrolu olarak fizyoterapistleri bünyesinde barındırır. Sen de terapinin bir parçası olabilirsin. Köpeğine göstereceğin ekstra ilgi ile aranızdaki bağın daha da güçleneceğini söyleyebiliriz. Öncelikle masajın sağladığı etkilerden bahsetelim. 

Masaj Nedir?

Masaj, bu bölgeleri ellerinizle hafifçe manipüle ederek ve eklemleri esneterek tendonlara, kaslara ve diğer yumuşak dokulara hitap eden uygulamalı bir terapi. Ağrılı noktalara kan akışını artırır ve dokularda biriken ve yavruyu sert ve ağrılı hale getiren laktik asidi uzaklaştırır. Bu, yavruların kas ağrısı veya zorlanmasından daha çabuk kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca sıkı tendonları ve eski yaralanmalardan kaynaklanan yara dokularını gevşetebilir. Hatta uyumalarına dahi yardımcı olur.

Köpeğine masaj yapman, yüksek enerjili oyunlardan sonra yavru köpeğinle rahatlamak için iyi bir yol. Çok genç yavrular zaten çok fazla egzersiz yapmamalı veya kendilerini yaralama riskini alabilirler. Bununla birlikte, ergen köpekleri zapt etmek zor olur ve bazen çok hızlı büyümekten dolayı vücutları ağırır. Çeviklik ve flyball gibi köpek sporlarında aktif olan köpekler sertleşebilir ve bu eğlenceli seanslardan önce ve sonra bir masaj yardımcı olur. Bir masaj rahatsızlığı azaltabilir ve genci yeniden enerjisini toplamaya hazırlayabilir.

Uygulamalı tedavi, stresi azaltmak ve konforu artırmak gibi faydalar sağlar. Evcil hayvanlarla temas aynı zamanda insan sağlığına da fayda sağladığından, yavru köpeğine masaj yapmanın her ikiniz için de faydaları var.

köpeğine nasılBir Köpeğe Nasıl Masaj Yapılır?

Yavru eklemlerinin hareket ettirildiği hareket egzersizleri muhtemelen en iyi şekilde bir profesyonelin ellerine bırakmayı düşünebilirsin. Veyahut, eterinerinin sana bunu nasıl güvenli bir şekilde yapacağınızı göstermesini sağlamayı dene. Ancak basit masaj teknikleri senin tarafından evde güvenle yapılabilir. Yavru köpeğin poposunu ellerine yaklaştırarak veya omuzlarını ovuşturduğunuzda zevkle rahatlayarak sana en çok nerede ilgi istediğini söyleyecektir. İşte deneyebileceğiniz bazı masaj teknikleri.

Öfleuraj, yavru köpeğin kafasından başlayıp kuyruğuna ve ayaklarına kadar devam eden avucunuzla nazik, uzun, yavaş vuruşlardır. Bu teknik, kanın vücutta hareket etmesine yardımcı olur. Ancak aynı zamanda gevşemeyi teşvik eden bir vuruş olarak bilinir. Yumuşak bir dokunuşla başla ve ardından avuçlarının basıncını yavaşça arttır.

Parmak ucu masajı, derinin altındaki kasları hareket ettirmek için parmaklarının uçlarıyla küçük ve dairesel hareketlerle yapılır. Doğrudan kemiğin üzerine bastırma. Bunun yerine, örneğin sert kasları ve dokuları rahatlatmak için omurganın her iki tarafında parmak ucu masajı kullan.

Petrisaj, bir tür efleuraj ve parmak ucu masajının bir kombinasyonu olarak bilinir. Buna yoğurma tekniği de diyebiliriz. Bazı yavrular, ağrılı bölgelerde biraz sancılı olabileceğinden, bu daha yoğun masajı sevmezler. İnsanlarda doğru şekilde yapılan petrisajın, atık ürünleri ağrıyan kaslardan uzaklaştırmaya yardımcı olduğu düşünülür.

Profesyonel Terapiler

İnsan sporcular için yaratılan aynı tekniklerin çoğu köpeklere uyarlanır. Masaj ve kas germe, E-Stim (elektrostimülasyon) ile kas stimülasyonu veya koşu bantları ve jakuziler mevcut. Yüzme genellikle köpekleri rehabilitasyonda kullanılır ve ayarlanabilir jetlere sahip özel ısıtmalı havuzlar, evcil hayvanın yüzdüğü bir direnç oluşturarak iyileşmeyi hızlandırır.

Rehabilitasyondaki yeni gelişmelerden biri, zayıf veya önceden yaralanmış bölgeleri güçlendiren köpekler için faydalı olabilecek su altı koşu bandıdır. Su altı koşu bandı ile, sadece kapıyı açarsınız ve onlar bir tür akvaryuma benzeyen boş bir bekletme tankına girerler.

Kapı kapanır ve su, patilerinin altından çok yavaş bir şekilde hazneye pompalanır, böylece o kadar korkmazlar. Bu özel koşu bantları, yavruya kaldırma kuvveti verir, böylece bacaklarını kullanabilir ve ağrılı ağırlık taşıma sorunları olmadan eklemlerini hareket ettirir.

Belirli bir ısıya kadar sıtılan su, ağrıyan kasları yatıştırır ve su altı koşu bandında yürümek onları ayakta kalmaya zorlamaz. Suda yürümek, yüzmeye kıyasla daha az etkili egzersiz sunar ve köpek zamanla hız ve dayanıklılık geliştirir. Terapist, su miktarını (1,2 metre derinliğe kadar) ve koşu bandının çalışma hızını kontrol eder.

Paylaşan heymypet