Köpekler Hamileliği Hisseder mi?

Köpekler karşısındaki kişinin hamile olduğunu anlar mı bilemiyoruz. Ancak çok iyi tanıdığı ebeveyninin duygu değişimlerini bile hissettiğine göre, hamileliği de anlayabilir. Sence, köpeğin senin hamile olduğunu anladı mı?

köpeğin senin hamile

Aileye yeni katılacak bir üyeyi karşılamaya hazırlanmak heyecan verici bir süreç. Bir köpek ebeveyni olarak, köpek dostunun bebek beklediğini hissedip hissetmediğini merak ediyor olabilirsin. Hamilelik sırasında vücutta çok fazla değişiklik oluyor ve köpeklerin ince ipuçlarını alma konusunda inanılmaz yetenekli. Gelelim köpeğin senin hamile olup olmadığını anlayıp anlamadığına… Hamileliğin herkes tarafından fark edilmeden önce bile, muhtemelen köpeğin vücudundaki ve duygusal durumundaki değişiklikleri fark etmiştir.

Köpeğin Hamile Olduğunu Biliyor mu?

Birçok köpek ebeveyni, evcil hayvanlarının, kendileri farkına bile varmadan hamileliği tespit etme konusunda esrarengiz bir yeteneğe sahip olduklarını iddia ediyor. Bu konudaki bilimsel araştırmalar sınırlı olsa da, köpeklerin hamile bir kadının vücudunda meydana gelen hormonal değişiklikleri hissedebildiği görülüyor.

Bir köpeğin koku alma duyusu oldukça gelişmiştir. Hatta ebeveynlerinden yayılan kokulardaki en ince değişiklikleri bile algılarlar. Hamilelikte değişen hormonlar, kişilerin kokusunu değiştirir. İnsanlardan 10.000 kat daha iyi koku alabilen köpekler de bu değişiklikleri fark eder. 

köpekler hamileHamileliğin Sırasında Köpeğinin Davranışı Değişir mi?

Köpeklerin sezgileri çok kuvvetli olur. Dolayısıyla ebeveynlerinin duygularına ve fiziksel durumuna son derece uyumlu canlılar. Bu nedenle hamilelik sırasında, tüylü arkadaşında bazı davranış değişiklikleri fark etmen mümkün. Bazı köpekler hamile ebeveynlerine karşı çok daha korumacı ve özenli hale gelir. Onları koruyor ve gözetiyormuş gibi davranırlar. Diğerleri daha yapışkan hale gelir veya korkmuş hisseder. Bazı köpekler ise evde meydana gelen değişiklikler nedeniyle endişe veya kafa karışıklığı belirtileri gösterir.

Çünkü hamilelik genellikle köpeğe daha az ilgi gösterilmesi gibi rutin değişikliklerle birlikte gelir. Köpeğinin düzenli egzersiz ve oyun zamanı rutinlerini mümkün olduğunca sürdürmek çok önemli. Tutarlılık, yaşıyor olabilecekleri herhangi bir stres veya kafa karışıklığını hafifletmeye yardımcı olur.

Köpeğin Doğum Anını Fark Eder mi?

Bir köpeğin hamileliği algılama yeteneğinin bir başka ilginç yönü de, bir kadının ne zaman doğum yapacağını tespit etme potansiyeli. Köpekler, sahipleri doğuma girmeden kısa bir süre önce alışılmadık davranışlar sergiler. Örneğin bazı köpekler huzursuz olur, ortalıkta dolaşır veya hamile ebeveynlerine karşı daha fazla ilgi gösterir.

Bu davranış değişikliklerinin kesin nedenleri hala belirsiz olsa da, köpeklerin doğum yaklaştıkça hamile bir kadının vücut kokusundaki ve davranışındaki değişiklikleri algılaması muhtemel. Mesela doğum yapan kadınlar adrenalin, endorfin, oksitosin ve prolaktinde değişiklikler yaşarlar. Ek olarak, köpekler çevrelerindeki fiziksel ve duygusal değişikliklere karşı hassas olur. Doğumu çevreleyen heyecan ve beklenti de davranışlarına katkıda bulunur.

Paylaşan heymypet