Köpeğimi Çocuklara Nasıl Alıştırırım? 7 Etkili Tavsiye

Köpekler çocukları genelde severler. Ancak bazı köpekler çocuklardan korkar. Özellikle küçük çocuklar köpekleri oyuncak sandıkları için bazen canlarını yakar. Ve bu tüylü dostlarımız için unutulmaz bir deneyim olarak kalır…

köpeğimi çocuklara

Köpeğimi çocuklara nasıl alıştırırım diye kara kara düşünüyorsan endişelenme. Çekingen mizaçlı, kaygı bozukluğu olan ya da çocuklarla tatsız deneyimler yaşayan köpekler onlardan pek hoşlanmayabilir. Ancak önereceğimiz tavsiyeleri uyguladıktan sonra kolaylıkla alıştıklarını göreceksin.

Köpekleri Çocuklara Alıştırmak İçin Etkili Tavsiyeler

Sosyalleşmesini Sağlayın

Yavru köpeklerin kritik gelişim dönemleri yaklaşık 8 ila 16 haftalıkkendir. Bu dönemlerde tanıştırıldığı kişi ve ortamlara daha kolay alışırlar. Köpeğin yavruysa onun farklı yaş gruplarındaki çocuklarla sosyalleşmelerini sağlayabilirsin. Çocukların onlara iyi davrandığından emin ol. 

Yok yetişkin bir köpek sahibiysen, onun da çocukların etrafında sosyalleşmesini sağlayabilirsin. Tabii  bu durumda süreç daha yavaş şekilde ilerlemeli. Köpeğine bol miktarda ödül maması sunarak duruma alışmaya teşvik edebilirsin. Ancak bir stres belirtisi gözlemlediğin an köpeğini ortamdan uzaklaştır.

Eğitim Şart

Çocukların evdeki güvenliğini sağlamak için köpeğini iyi eğitmek zorundasın. Ona “Otur!” gibi temel komutları öğret. Örneğin, evin kapısından giren herkesin üzerine atlamak gibi bir huyu varsa otur ya da yat komutu hayati önem taşır. Bu komutlar için profesyonel eğitmenlerden yardım alabilir, ya da bu konulardaki yazılarımıza göz atabilirsin. 

 

 

Egzersizler İşleri Kolaylaştırır

Söz konusu çocuklar çok uslu olsalar dahi genelde köpeklere oyuncak muamelesi yapmaya eğilimli olurlar. Köpeğin çocuklarla tanışmadan önce onu bu tip davranışlara hazırlasan iyi olur. Örneğin sıkıca sarılabilir ya da nazikçe kuyruğunu çekebilirsin. Tepkisiz kaldıkça ödül mamasıyla ödüllendirebilirsin. Ama yok bu davranışlar onu strese sokuyorsa, çocuklarla haşır neşir olmaya pek hazır değil demektir.

Üstüne Zıplamasını Yasakla

Köpeğin “Merhaba!” demek için üstüne zıplıyorsa bu konuda da bir şeyler yapmalı. Eve gelen misafirler bundan çok hoşlanmayabilirler. Özellikle bu misafir küçük bir çocuksa çok büyük korku yaşayacaktır. En iyisi onu bu davranıştan tamamen vazgeçirmek. Otur komutu burada çok işe yarar. Sen kapıdan girerken üstüne atlarsa ona oturmasını söyleyebilirsin.

Çocukların Oyuncaklarıyla Tanıştır

Çocukların oyuncakları birbirinden tuhaf sesler çıkarır.  Tüm bunlar köpeklerin ilgisini cezbeder. Dikkatlerini çeker ve kovalama arzusu hissederler. Heyecanlarına yenilip oyuncaklara zarar verebilirler.  Bu durum çocuklarla aralarında probleme yol açabilir. Oyun amaçlı ya da alanını korumak için çocuklara da zarar verebilirler. Çocuklar onlara sert davranırsa korkabilirler. Bu korkuyu çocuklarla ilişkilendirebilirler.

O yüzden iyisi mi sen çocuklar etrafta yokken köpeğini oyuncaklarla tanıştır. Bu sırada “Bırak”, “Dur” gibi komutları kullanmayı atlama. Bunları duymaya alışınca etrafta çocuklar varken de itaat edecektir.

Çocukları Sevmesi İçin Zorlama

Bir çocuk köpeğini sevmek istediği zaman bunu rahatça yapabilmesi için köpeğini sıkı sıkı tutma. Bu çok yanlış bir tutum. Köpeğin çocuklardan korkuyorsa bu onu büyük strese sokacaktır. Korkunca da saldırganlaşabilir. Onun yerine çocuklara gerçekten alışması için zaman tanı. En doğru zamanı yine kendisi belirleyecektir.

Çocukların Uyması Gereken Kurallar da Var

Bu gibi durumlarda sadece köpekleri eğitmek yetmez. Çocuklarına da köpeklere nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğretmelisin. Onları nazikçe sevmeyi öğrenmeliler. Oynamak ya da dokunulmak istemedikleri zamanlar saygı duymalılar. Özellikle yemek yerken ve uyurken rahatsız edilmemeleri çok kritik. Birbirlerine alışana kadar yalnız bırakılmamaları da hayati önem taşıyor.

Paylaşan heymypet