Köpeğime Bayılma Numarası Yapmayı Nasıl Öğretirim?

Bayılıyormuş gibi yapmak harika bir köpek numarasıdır. Her ne kadar ‘otur’ ya da ‘bekle’ gibi komutları öğretmek kadar önemli olmasa da köpeğine öğretmesi kolay ve eğlenceli numaralardan biri. Bu aynı zamanda hem köpeğin hem de onu izleyenler için oldukça eğlenceli bir tür oyun.

KÖPEĞİNE NUMARA ÖĞRETMEK

Köpeğine bayılma numarası yapmayı öğretmek için tek ihtiyacın olan şey ödül mamaları! Eğer köpeğini eğitirken clicker kullanıyorsan, bu numara clicker için de son derece uygun.

YATIŞ POZİSYONUNDA BAŞLA

Eğer köpeğin ‘yere yat’ komutunu henüz anlamıyorsa, bayılma numarasını öğretmeden önce ‘yere yat’ komutunu öğrenmesi gerekir.

ÖDÜL MAMASINI GÖSTER

Ödül mamasını köpeğinin burnuna doğru tut ve sonrasında mamayı yavaş yavaş yana doğru götür. Böylece köpeğin mamayı kapabilmek için yana doğru yuvarlanmak zorunda kalacak. Köpeğin yuvarlanmayı biliyorsa, ödül mamasıyla onu kandırman zaten pek de zor olmayacak. 

USLU BİR ÇOCUK OLDUĞUNU ONA HATIRLAT

Köpeğin sözünü dinler dinlemez ona uslu bir çocuk olduğunu hatırlatmak için ‘aferin’ diyebilir, clicker ile çalışıyorsan clicker’a basabilirsin. Daha sonrasında köpeğine ödül mamasını vermeyi de unutma. Bunu  birkaç kez tekrarlaman gerekecek.

BİR İŞARET BELİRLE

Köpeğin hareketi birkaç kez tekrarlayıp tamamladıktan sonra, işaret görevi görecek bir kelime veya el hareketi belirle. Çoğu kimse kelime olarak, pat diye bayılma manasına gelebileceğinden ‘pat’ kelimesini seçer; ancak elbette kelime seçimi tamamen senin tercihine kalmış. 

İşaret kelimeyi veya el hareketini belirledikten sonra eğitime bu işareti yaparak devam et. Her gün düzenli olarak birkaç dakikanı bu çalışmaya ayırırsan, olumlu bir sonuç elde etmemen için hiçbir sebep yok.

köpeğine bayılma numarası yapmayı öğretme

YAŞANABİLECEK OLASI PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLERİ

Köpeğin hali hazırda yuvarlanmayı biliyorsa, doğal olarak eğilimi tamamen yuvarlanmak üzerine olacak ve senin istediğin yönde, yana doğru, ilerlemeyecek. Köpeğine bayılma numarası yapmayı öğretirken bu durum sorun yaratabilir. Clicker ile çalışıyorsan, clicker’ını kullanmanın tam zamanı! 

Köpeğini ödül maması yardımıyla yana doğru yatır ve yatar yatmaz clicker’a basıp ödülünü ona ver. Eğer köpeğin kendi istediği şekilde yuvarlanmaya devam ederse geri çekil ve bir dakika bekle. Köpeğin kendi istediği şekilde yuvarlandığında ödül maması kazanamadığını görünce bu davranışından vazgeçecektir.

Köpeğin sözünü dinlemiyor ve istediğin şekilde komut almıyorsa ona, ondan ne istediğini gösterebilirsin. Ödül mamasını cezbetmek için kullan ve onu hafifçe yana doğru yatmaya zorla. Köpeğin doğru pozisyona gelir gelmez ona ‘aferin’ demeyi ya da varsa clicker’a basmayı ihmal etme.

BAYILMA SÜRESİNİ UZATMAK İÇİN…

Eğer köpeğin baygın pozisyonunda istediğin kadar durmuyorsa, ona bu numarayı daha uzun süreli yapmayı da öğretebilirsin. Köpeğin bayılma numarası yapar yapmaz ödül maması vermek yerine baygın pozisyonda bir süre kaldıktan sonra mama vermek işe yarayacaktır. Bunu da bir süre düzenli şekilde çalışman gerekir.

Eğitim esnasında köpeğin birden fazla hata yapıyorsa çok hızlı ilerliyor olabilirsiniz. Birkaç adım öncesinden tekrar çalışmaya başlayıp köpeğin adımları başarıyla tamamladıkça yavaş yavaş devam etmelisin.

Köpeğine bayılma numarası yapmayı öğretmek için sabırlı ve istikrarlı olmalısın. Her köpeğin öğrenme hızı farklıdır. Düzenli şekilde çalış ve eğer köpeğin sıkılmış ya da yorgun görünüyorsa ısrarla eğitime devam etmek yerine, ona pozitif şeyler söyleyerek o günlük paydos et. 

 

Paylaşan heymypet