Köpeğim Neden Sürekli Uyuyor? Canı Mı Sıkılıyor?

Öncelikle, köpekler uykucu hayvanlar. Bunu kabullenelim. Bizim telaşlanmamız gereken nokta, aşırı uykuculuk. Tabi neyin aşırı olup olmadığını belirlemek için bu konu hakkında biraz bilgi sahibi olmak gerek!

Köpeklerde kaygı bozukluğu

Köpeğim neden sürekli uyuyor diye telaşlanıyorsan şunu aklında bulundurmalısın: Köpekler uyumayı sever! Hem de gece ya da gündüz fark etmeksizin. Fakat patili dostumuz gerçekten, gerçekten sürekli uyuyorsa evet. Orada bir durup bunun sebeplerini araştırmak iyi olacak.

Araştırmalara göre köpekler, günlerinin yarısını uyuyarak geçiriyor. Uyanık kaldıkları vaktin yarısını ise “dinlenerek” geçiriyorlar! Yani patili dostlarımız gerçekten miskin. Günlerinin sadece beşte birini aktif geçiriyorlar. Bu, biraz da etçil hayvanlara özgü bir durum. Mesela aslanlar, günlerinin 18 saatini uyuyarak ya da dinlenerek geçiriyor!

Şimdi bir düşün. Patili dostumuz günlük enerjisini attıktan sonra vaktini nasıl değerlendirebilir? Sonuçta telefonuyla oyun oynayamaz ya da hobilerine vakit ayıramaz. O da yapacak daha iyi bir şeyi olmadığı için uyuyor! Zaten köpek yavruları ve yaşlı köpekler, yetişkin köpeklere oranla daha fazla uyur. Bazı cinsler de diğerlerine göre daha tembel. Bunları da unutmamak gerek.

KÖPEĞİM NEDEN SÜREKLİ UYUYOR? SAĞLIK SORUNLARI MI VAR?

Gelelim işin sağlık boyutuna. Eğer patili dostumuzun uyku rutini değiştiyse, dikkatli olmak gerek. Mesela dışarı çıkma saatinde dahi uyumayı tercih ediyorsa, bir tür sağlık sorunu ile mücadele ediyor olabilir. Ya da oyun oynarken bir anda uyumayı tercih ediyorsa psikolojik bir sıkıntı yaşıyor diyebiliriz.   Patili dostumuzun yeme-içme alışkanlığına dikkat edersen iyi olur. Eğer iştahında azalma varsa ve uykuya meyilliyse, veteriner hekiminle bir görüş deriz.

köpeğim neden sürekli uyuyor

Sağlık sorunları ile devam ediyoruz. Köpeğin fazla uyumanın yanı sıra duvarlara ya da köşelere uzun uzun bakıyorsa, psikolojik bir sorunu olabilir. Uykusundan korku ile uyanıyor ya da koşup oynamaya sıcak bakmıyorsa da dikkat!

Tabi bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Köpekler yaşlanırken böyle belirtiler gösterir. Bir sağlık sorunu olmadığından emin oldun diyelim. Yine de hala köpeğim neden sürekli uyuyor mu diyorsun? Burada patili dostumuza “yapacak daha iyi bir şey” verme sorumluluğun devreye giriyor!

Sabah ve akşam, yürüyüşleri artırabilirsin. Bir yandan da onu uzun süre oyalayacak oyuncaklar bulmalısın. Bazı oyuncaklar özellikle puzzle niteliğinde. Bu oyuncaklar patili dostumuzun hem aklını, hem de dikkatini kendine çekerek onu oyalar. Eğer yalnızlık çektiğini düşünüyorsan, patili dostumuza bir arkadaş olarak başka bir evcil hayvan sahiplenebilirsin!

Özetleyecek olursak: Köpeğinin uyku rutinini takip et. Eğer rutin dışı ve sana anormal gelen bir uyku hali varsa veteriner hekimine gidebilirsin. Bu uyku hali genellikle diyabet veya anksiyete ile bağdaştırılır. Bunun yanı sıra, şunu unutma: Köpekler zaten çok uyur. Son olarak, köpeğim neden sürekli uyuyor demeden önce ona eğlenebileceği aktiviteler de sunabilirsin. Çünkü bazen cidden can sıkıntısından uyur patili dostlarımız!

Benzer bir şekilde, köpekler sesleri ile de birçok şey anlatır. Mesela can sıkıntılarını ve anksiyetelerini havlayarak belirtebilirler. Bu konuyla ilgili yazarımız Dilara Sezgin’in yazısını buradan okuyabilirsin!

Paylaşan heymypet