Köpeğim Neden Her Şeye Havlıyor?

Köpeklerin havlaması kadar normal bir durum yok. Ancak her şeye havlaması bir davranış bozukluğu olabilir. Belki de sana söylemeye çalıştığı bir şey var? Köpeğim neden her şeye havlıyor diyorsan sorunun cevabını sana söyleyeceğiz!

köpeğim neden her şeye

 

 

Köpeğim neden her şeye havlıyor diye düşünüyorsan, bunun pek çok nedeni var. Köpekler birçok nedenden dolayı havlar. Mesela nasıl hissettiklerini ifade etmek, önemli bilgileri iletmek ve ilgili buldukları bir şeye dikkat çekmek için.

Yüz ifadeleri, vücut dili ve diğer seslendirmelere ek olarak havlama, köpeklerin iletişim kurması için hayati bir yol. İnsanlar genellikle havlayan bir köpeği sinir bozucu bulur. Ancak köpeğin bakış açısından gerekli bilgileri aktarmaya çalıştıklarını unutmamak önemli.

Köpekler havladıkları için cezalandırılmamalı veya azarlanmamalıdır. Eğer havlaması çevrelerindeki insanlar için sorunlara neden oluyorsa, bir köpeğin neden havladığını anlamak gerekir. Sorunu ele alarak ve sorunu çözmeye yardımcı olacak olumlu eğitim teknikleri bularak birlikte bu havlama sorununu çözmeniz mümkün.

Köpekler Neden Havlar?

Yabani akrabaları gibi, evcil köpekler de iletişim kurmalarına yardımcı olacak çok çeşitli seslendirmelere sahip olur. Köpekler ve kurtlar ve tilkiler gibi vahşi köpekgiller üzerinde yapılan araştırmalar, köpeklerin yalnızca insanların yanındayken daha fazla ses çıkarmaya meyilli olmadıklarını, aynı zamanda benzersiz sözlü iletişim biçimleri geliştirdiklerini de göstermiştir.

Köpekler, insan tepkilerini okuma konusunda uzman. İnsanlara arzuları ve duygusal durumları hakkında belirli bilgiler vermek için seslerini ayarlarlar. Hatta insanlar köpeklerden gelen bu sözlü ipuçlarını anlamayı başardı. İnsanların çeşitli durumlarda havlayan köpeklerin kayıtlarını dinledikleri araştırmalarda, köpeklerin duygusal durumlarını doğru bir şekilde belirlediler.

Havlama, köpeklerde en çok tanınan ve sıklıkla kullanılan seslendirmelerden biri (diğerleri sızlanma ve hırıltı). Bir köpeğin havlaması, cinse ve bireysel varyasyona bağlı olarak farklılık gösterir. Shar-pei, chow chow ve basenji gibi ırklar, diğer köpeklerden daha az havlama eğiliminde olur. Köpeklerin havlamaları farklı olsa da, tazıların kendi cinslerine özgü çok belirgin havlamaları var.

köpeğim neden her şeye

Köpekler Havladıklarında Nasıl Bir İletişim Kurmaya Çalışıyor?

Bir köpek, pek çok sebepten havlar. Bazen eve yaklaşan bir postacı bazen ise senin dikkatini çekmek için… Yürüyüş ya da araba yolculuğu gibi bir şey hakkında heyecanlandıklarını göstermek için de havlamaları mümkün.

Bazı köpekler, yeni bir şeyle karşılaştıkları zaman veya dikkat çekmek istediklerinde belirsizliği ifade etmek için havlar. Köpekler ayrıca görebildikleri, koklayabildikleri veya duyabildikleri ancak senin göremediğiniz bir şeye havlaması da mümkün. Bir köpekle yaşadığın zaman çeşitli havlamalarının ne anlama geldiğini ve ihtiyaçlarını nasıl daha iyi karşılayabileceğini öğreneceksin.

Havlamanın Bir Sorun Olduğunu Gösteren İşaretler

Köpekler, insanlarla yaşamaya benzersiz bir şekilde adapte olmuş ve insanlarıyla etkili bir şekilde “konuşmak” için stratejiler geliştirmiş canlılar. Ancak bazen bu iletişim yöntemleri bozulur. Çoğu zaman, köpek sana bir şey anlatmaya çalışır. Ancak mesaj anlaşılmaz. Bu durumlarda, köpeklerin havlaması “aşırı” veya “gereksiz” olarak düşünülür. Oysa aslında köpeğin bakış açısından oldukça gerekli bir davranış

Örneğin, bahçede yalnız bırakılan bir köpek bütün gün durmaksızın havlıyorsa, bu, köpeğin sıkıldığının ve yalnız olduğunun bir işareti olur. Köpeğin refahını iyileştirmek için durumun değiştirilmesi gerekiyor. Köpeklerde havlamanın diğer nedenleri şunlardır:

  • Korku
  • Uyarı
  • Endişe
  • Dikkat çekme
  • Ağrı
  • Yürüyen insanlar veya bahçedeki kuşlar gibi uyaranlara aşırı tepkiler
  • Yetişkin köpeklerde bilişsel işlev bozukluğu

Köpeğin normalden farklı mı havlıyor? Peki, havlamaktan sesi kısılacak derecede mi? Aşırı havlama sorununu çözmen için öncelikle veteriner kontrolü şart. Veteriner, altta yatan varsa tıbbi sorunu yoksa da davranış sorununu ele alıp bir çözüm bulur.

Paylaşan heymypet