Köpeğim Neden Gözlerini Dikip Bana Bakıyor?

Köpekler bazen durup bir anda sahiplerinin gözlerine uzun uzun bakarlar. Sahiplerine de yahu ne oldu şimdi, bu köpek niye böyle yapıyor diye oturup düşünmek kalır. Artık buna bir dur demenin vakti geldi! Şaka bir yana, köpeğim neden gözlerini dikip bana bakıyor diyorsan aradığın yanıtlar yazımızda.

köpeğim neden gözlerini

Sen gündelik hayatında yuvarlanıp giderken ansızın birinin sana baktığını hissedersin. Hayırdır acaba ne oluyor diye kafanı bir çevirirsin ki patili dostun direkt sana bakıyor. Tamam da köpeğim neden gözlerini dikip bana bakmaya başladı ki şimdi diye düşünmen epey normal. Sonuçta onun dikkatini ve ilgisini çekmek için bir şeyler olmuş olmalı. Açıkçası bir şeyler değil, böylesi bir durumda birçok şey yaşanmış olabilir. Biz de ne kadar çok olursa olsun, olup biteni aydınlatmak için buradayız zaten! Dikkat edeceğimiz nokta ise, dostlarımızın gözleri.

İSTEK DOLU GÖZLER

Eğer köpeğin sana uzun uzun bakıyorsa, genellikle bunu istek dolu gözlerle yapar. Dostumuzun bayıldığı birçok şeyin yolu senden geçer çünkü. Ödül maması, sevgi, sosyallik… Yani köpeğin gözlerini sana diktiyse belki de senden kibarca bir şeyler rica ediyordur. Üstelik köpeğin böyle bir şekilde sana bakarken istediklerini ona verdiysen, eyvah! Patili dostumuz bu davranışı tekrarladığında istediklerini alabileceğini keşfetti demektir. Bu durumdan rahatsız oluyorsan, köpeğini böyle yapmamak için eğitmelisin. Nasıl dersen, bu bambaşka bir yazının konusu!

KAFA YANA YATIK: KAFALAR KARIŞIK!

Patili dostun kafasını yana yatırıp sana bakıyorsa bil ki kafası karıştı. Ne istediğini anlamaya çalışıyor ve işin komiği, sen de onun ne istediğini anlamaya çalışıyorsun! Böyle ilginç bir döngüye girdiniz, tebrikler… Böylesi bir durumda verdiğin bir komut varsa bu komut karşıya pek geçmiyor haberin olsun. Farklı eğitim metodları deneyebilirsin.

DİREKT VE SERT BAKAN GÖZLER: GERGİNLİK

Dikkat dikkat. Gerçekten ciddi bir suratla direkt yüzüne bakan bir köpek görürsen önce derin bir nefes al. Sonra da yavaşça köpekten uzaklaş. Mesela bir oyuncağa uzandın ve o an köpeğin sana bu bakıştan mı fırlattı? Arada dostlarımızın da sinirleri hoplayabiliyor, doğaldır. Lütfen dostumuz ne istiyorsa onu yerine getir.

KÖPEĞİM NEDEN GÖZLERİNİ DİKİP BANA BAKIYOR: SEVGİDEN SEVGİDEN!

Şimdi de sevgi demeye başladık… Bize kızma, köpeklerin dik dik bakması o kadar fazla anlama geliyor ki! Mesela 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre köpekler ve insanlar göz göze baktıklarında oksitosin salgılıyorlar. Baktın dostun tatlı tatlı kuyruk sallıyor, kulakları aşağıda ve göz bebekleri normal konumda: bil ki seni sevdiği için sana bakıyor.

BELKİ DE KENDİNCE AVLANIYOR (SENİ AVLIYOR!)

Bazı köpekler de sahiplerini avlarlar. Hani hem şaka yapıyoruz, hem de ciddiyiz… Aslında dostun oyun yollu seninle avcılık oynayabilir. Bir anda kulakları dikip sağa sola bakıyorsa da dostumuz avcılık moduna girmiş diyebiliriz.

Bu konuya yönelik fikirlerimiz burada tükeniyor. Umarız köpeğim neden gözlerini dikip bana dik dik bakıyor sorusunu layıkıyla aydınlatabilmişizdir. Tabii sen yine de durumu daha iyi anlamak için köpeklerin beden dilini deşifre ettiğimiz yazımıza da göz at. İlla ki faydası dokunacaktır!

Paylaşan heymypet