Köpeğim Boğuluyorsa Ne Yapmalıyım?

Köpeğimizin başına böylesine büyük kazalar gelmesini hiçbirimiz istemeyiz. Ancak olası bir durumda başına geldiği takdirde müdehale etmen gerekebilir. İşte “köpeğim boğuluyorsa ne yapmalıyım?” Sorusunu cevapladığımız yazımız…

köpeğim boğuluyorsa

 

 

Köpeğim boğuluyorsa ne yapmalıyım? Ne kadar da endişe ve panik içeren bir soru değil mi? Böylesine ciddi bir durumla karşı karşıya kalırsan yapman gerekenleri bilmen gerekiyor. Tabii bir de boğulup boğulmadığını anlaman. Umarız bu bilgileri öğrenmene gerek kalmaz ama yine de biz üstümüze düşeni yapacağız.

Köpeğin Gerçekten Boğuluyor Mu?

Genellikle bir köpek öksürdüğü zaman, sanki boğazından bir şey çıkarmaya çalışıyormuş gibi ses çıkarır. Öksürük, köpeğinin hayatını tehdit eden bir unsur değil. Peki, ya öksürüyorsa? 

Ters hapşırma sendromu, genellikle boğulma olarak yanlış yorumlanan başka bir olgu. Bu olduğu zaman köpek başını ve boynunu öne doğru uzatır ve burnundan ve ağzından güçlü bir şekilde nefes alır. Hatta genellikle yüzünü buruştururmuş gibi görünür. Bu davranışların saniyeler veya dakikalarca sürmesi mümkün.

Ters hapşırma sendromu çoğunlukla küçük ağızlı veya “içeri itilmiş” (brakisefal) burunlu küçük cins köpekleri etkiler. Yine de herhangi türde bir köpeğin başına gelmesi de mümkün. Çevredeki alerjiler veya tahriş edici maddeler bu sendromun suçlusu sayılır. Bahsi geçen sendrom genellikle acil bir durum değil. Ancak, köpeğinin rahatsız olduğunu düşünüyorsan, onu hemen bir veterinere götür.

köpeğim boğuluyorsaEvcil Hayvan İlk Yardımı

Birçok topluluk, evcil hayvanlar için ilk yardım dersleri sunar. Bir evcil hayvan ilk yardım dersinde, boğazdaki bir nesneyi yerinden oynatmaya yardımcı olmayı amaçlayan bir Heimlich Manevrasını nasıl yapacağınızı öğrenmen mümkün. Bu manevra, nasıl doğru ve güvenli bir şekilde uygulanacağı konusunda eğitim almadıysan veya hayvanın boğulduğundan %100 emin değilsen asla yapmaman gerek.Yanlış uygulanan bir Heimlich, özellikle küçük köpekler için ciddi yaralanmalara ve hatta hayati riske neden olur. 

Ayrıca evcil hayvan ilk yardım çantaları hazırlamalı ve birini evinde, diğerini arabanda bulundurman şart.

Gerçekten acil bir durum olduğu zaman, tek yapman gereken veterinere götürmek. Kendine güvenmeden denediğin her hamle köpeğin için daha kötü sonuçlar doğurur. Ona yardım etmek isterken tam tersi ile sonuçlanan bir şeye sebebiyet vermek istemezsin değil mi?

Paylaşan heymypet