Kıskanç Bir Kedi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Kediler, onlara verdiğimiz sonsuz sevgi ile gelişirler. Dolayısıyla bazen sevgimizi daha az hissetmeleri onları kıskançlığa sürükleyebilir. Bu davranışın adı tam olarak ‘kıskançlık’ olmasa da, onlarda bazı değişikliklere sebep olduğu kesin. Kıskanç bir kedi ile başa çıkmanın yollarını öğrenirken, önce kendi davranışlarını sorgulaman gerektiğini de şimdiden belirtelim.

kıskanç bir kedi

 

 

Kediler bağımsız ve esrarengiz doğalarıyla tanınırlar. Ancak tıpkı insanlar gibi kıskançlık duyguları yaşamaları mümkün. Kediler, evcil hayvan ebeveynlerine güçlü bağlar oluşturan oldukça hassas canlılar. Rutinleri ve sevdiklerinden gördükleri sonsuz sevgi ile gelişirler. Bu faktörlerdeki herhangi bir değişiklik sebebiyle, kedilerin kıskançlık duygularının tetiklemesi mümkün. İlk olarak, kedilerde kıskançlığın belirtilerini anlamana yardımcı olacağız. Ardından, sana bu duygularla nasıl başa çıkacağını göstereceğiz. Küçük bir rehberlikle hem kendin hem de kıskanç bir kedi için daha uyumlu bir ortam oluşturmak çok kolay.

Kediler Neleri Kıskanır?

Aşağıda kedilerde kıskançlık davranışını tetikleyen birkaç öneri sıralayacağız. Acaba sen kedinin kıskanmasına sebep olan davranışlar sergiliyor musun? 

Yeni Bir Evcil Hayvan

Eve yeni bir evcil hayvan getirildiği zaman, kediler kendi bölgeleri ve insan arkadaşlarından gördükleri ilgi konusunda kendilerini tehdit altında ve güvensiz hisseder. Tabii, bu durum kediden kediye değişir. Gerçekten arkadaş canlısı olup hemen sosyalleşen kediler de var. Tamamen ihtimallerden bahsediyoruz.

Rutin Değişiklikler

Beslenme programlarındaki veya oyun sürelerinin azalması gibi günlük rutinlerindeki değişiklikler, kedilerin kendilerini ihmal edilmiş hissetmelerine ve kıskançlık duymalarına neden olur.

Misafir 

Kediler, bölgelerine yeni insanlar girdiği zaman, ebeveynleriyle aralarındaki ilişkilerine giren bir tehdit olarak algılaması mümkün. Aslında sadece eve akşam sohbeti için gelen bir misafir, kedinin kalbinin kırılmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda kedinin davranış değişikliklerini fark edip ona biraz ilgi göstersen fena olmaz.

Dikkat Eksikliği

Kediler insanların ilgisinden beslenirler. Ebeveynlerinin onlarla daha az zaman geçirdiğini hissederlerse kıskançlık belirtileri göstermeye başlamaları mümkün. Hemen bir örnekle açıklayalım. Sen harıl harıl odaklanmış bir biçimde bilgisayar başında bir şeyle uğraşırken, kedin yanına gelir ve sana sürtünmeye başlar…İşte bu ilgi istediğinin bir işareti!

kıskanç bir kediKedilerde Kıskançlık Belirtileri

Her kedi benzersiz olsa da, kıskançlığa işaret edebilecek ortak işaretler var. Bunların neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam et bakalım!

Saldırganlık

Kediler, kıskançlıklarının nedeni olarak algıladıkları kişiye; tıslama, hırlama, ısırma veya vurma gibi saldırgan davranışlar sergiler. 

Dikkat Çekme

Kıskanç kediler bizlere sürtünerek, daha sık ses çıkararak veya talepkar hale gelerek dikkatimizi yeniden kazanmaya çalışırlar.

İdrarla İşaretleme

Bazı durumlarda, kediler bölgelerini savunmak ve hoşnutsuzluklarını iletmek için idrarla işaretleme yapabilir. Böyle bir durumda ona kızmaman gerektiğini söylememize gerek yok herhalde! Kedine kızman veya sert tepkiler vermen durumu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. 

Geri Çekilme

Kedilerin, kıskançlıklarına neden olduğunu düşündükleri durum veya bireylerden kendilerini geri çekip soyutlamaları mümkün. Saklanmayı en sevdiği yere gidip hüzünlü bakışlarla onunla ilgilenmeni bekler. Kıyamayız ki!

Kedilerin Kıskançlığı İle Nasıl Başa Çıkılır?

Kıskanç bir kediyle baş etmek; sabır, anlayış ve birkaç basit strateji gerektirir. Bunlar neler mi? Açıklıyoruz…

Kedinin düzenli rutinine sadık kal. Onun için tutarlı beslenme, oyun süresi ve şefkat görmelerini sağla. Minik yavrunu hala sevdiğini hissettirip onu rahatlatmak için kedinle birlikte kaliteli zaman geçir.

  • Yeni bir evcil hayvan ile tanıştıracaksan bunu kademeli olarak yap. İki evcil hayvanın için ayrı alanlar belirle ve kademeli olarak etkileşime girmelerini sağla. Bu, kedinin kendi bölgesinde uyum sağlamasına ve kendini güvende hissetmesine olanak tanır.
  • Kedin için etkileşimli oyuncaklar, tırmalama direkleri ve dikey boşluklar gibi bol miktarda zihinsel ve fiziksel uyarı sağlayacak ekipmanlar edin. Bu, can sıkıntısını hafifletmeye ve kıskançlık tetikleyicilerini azaltmaya yardımcı olur.
  • Yavrunun İyi davranışlarını; övgü, ikramlar veya oyunla ödüllendir. Olumlu çağrışımları teşvik etmek, kedinin dikkatini kıskançlık duygularından uzaklaştırmaya yardımcı olur.
  • Kedinin kıskançlığı aşırı saldırganlığa veya kaygıya yol açıyorsa, daha fazla rehberlik ve destek sağlayacak bir veterinerden tavsiye almayı düşün.

Paylaşan heymypet