Kışın Köpekler Kazak Giymeli mi?

Kış ayları hepimizin bildiği üzere bizim için olduğu kadar tüylü dostlarımız için de zorlu koşullar doğuruyor. Atkılar, bereler, kalın kabanlar, eldivenler falan derken, kendimiz için sayısız önlem alıyoruz. Peki ya köpeğimiz? Siz de köpeğinin üşümesinden endişelenip ona kazak giydirmek isteyenlerden misiniz?  

Mağazalarda köpeğinize çok çok yakışacak harika tasarlanmış kazaklar görünce almak için sabırsızlanıyor olabilirsiniz. Ama köpekler kazak giymeli mi? Güzel köpeğinizi açacak ve onu sıcacık tutacak harika bir kazak fikri kulağa çok iyi geliyor. Peki rengini beğendiğiniz ve bedenine uyacak herhangi bir kazağı alıp köpeğinize giydirmeniz ne kadar doğru?

İnsanlar Neden Köpeklere Kazak Giydirir?

Her köpek sever, evcil hayvanını mini bir kazağın içinde görmeyi en az bir kez hayal etmiştir. Çünkü kabul edelim, çok yakışıyorlar…  Aslında kazağı yalnızca estetik sebeplerden değil, soğuğa karşı koruyucu olacağı düşüncesiyle de tercih ederler. Havalar soğudukça köpeğiniz kendini sıcak tutmakta zorlanacaktır. Kimi tüysüz ya da kısa tüylü ırklar diğerlerine oranla daha çabuk üşüyecektir.

Kazaklar sadece dışarda değil, evde vakit geçirirken de harika bir seçim olabilir. İçeride ısıtma olsa bile, köpekler kürklerine rağmen üşüyebilirler. Ekstra bir katman daha sıcak hissetmelerine yardımcı olacaktır.

köpekler kazak

Hangi Köpekler Kazak Giymeye İhtiyaç Duyar?

Pek çok köpek ırkının soğuk havalar için tasarlanmış kalın tüyleri vardır. Daha soğuk sıcaklıklara uyum sağlamak için evrimleşmişlerdir ve bir kazak giyerlerse aşırı ısınabilirler. Hatta biraz üşümeyi bile sevebilirler.

Ancak mesele sadece kürkün uzunluğu ve yoğunluğu değil; aynı zamanda köpeğin boyutudur. Sokakta kazak giyen kısa tüylü Chihuahua’ları, dachshund’ları ve küçük ırklara rastlarsınız çünkü bu köpekler vücut ısısını korumakta zorlanırlar.

Amerikalı Veteriner Dr. Maja Drozdz, , yetişkin tüysüz veya çok ince tüylü ırkların evin içinde dahi kazak giyebileceğini söylüyor. Drozdz ayrıca Maltese, Chihuahua ve Yorkshire Terrier ırkları gibi bazı çok küçük, ince tüylü köpek yavrularının da bebekken çok fazla yağları olmadığı için kazağa ihtiyaç duyabileceğini ekliyor. Köpeğiniz her zaman battaniyelere sarılmayı seviyorsa, kazak giymeyi de sevebilir.

Bununla birlikte, sevimli görünseler de, tüm küçük köpekler kazak giymeye ihtiyaç duymaz. Örneğin Pomerianlar, kürklerinin çok uzun olması nedeniyle bir süvetere ihtiyaç duymazlar.

Köpeğinizin Kazağa İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Köpeğinize dikkat edin. Vücut dilleri size ekstra bir sıcaklık katmanına ihtiyaç duyup duymadıklarını söyleyecektir. Drozdz, “Köpeğiniz titriyorsa, dokunduğunuzda üşüyorsa veya dişleri takırdıyorsa, kesinlikle bir kazağa ihtiyacı vardır” diyor.

Köpeğinize bir kazak giydirecekseniz, kollarının ve boyun bölgesinın sımsıkı olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca fermuarlara, kancalara, düğmelere veya köpeğinizin çiğneyip yutabileceği diğer parçalara dikkat edin. Köpeğinizin çorap veya havlu gibi diğer kumaş nesneleri yeme alışkanlığı varsa, yutma riskinden dolayı kazak onlar için en iyi seçim sayılmaz.

Köpeğiniz için bir kazak seçmeye karar verdiyseniz, malzeme önemli bir husustur. Örneğin polyester, evcil hayvanınızın kaşınmasına ve rahatsız olmasına neden olacaktır. Bir süveter satın almadan önce evcil hayvanınızın ölçülerini aldığınızdan emin olun. Böylece onu çıkaramaz, bir yere takamaz veya çok dar olduğu için kan dolaşımı sorunları yaşamaz.

Son olarak, kıyafetleri denemek için köpeğinizi mutlaka mağazaya götürün. Doğru bir seçim yapmak için kazağın güvenli bir şekilde oturduğundan emin olmalısınız.

Paylaşan heymypet