Kişilik Özelliklerin Köpeğinin Eğitimine Etki Ediyor Mu?

Bu ilginç soruyla ilk karşılaştığımızda afallayıp kaldık. Gerçekten kişilik özelliklerin köpeğinin eğitimine etki eder mi? Oturup düşündük biz de ve bir şekilde empati yapmaya çalıştık. Eğitim dönemimizde öğretmenlerimizin kişiliği eğitimimize etki ediyor muydu sence? Soru üzerine düşünmesi keyifli bir soru. Yazımızı okuduğunda bazı şeyler netleşecek!

kişilik özelliklerin köpeğinin eğitimine etkisi

Bu soruyu şu şekilde de ele alabiliriz: Biz ufakken ebeveynlerimizin karakteri neyi nasıl öğrendiğimizi etkiledi mi? Bu soruya kendi adımıza tam olarak yanıt veremeyiz belki. Oturup derinlemesine bir araştırma yürütme gerek. Neyse ki bilim insanları evcil dostlarımız için böyle bir araştırma yürütmüş bile! Kişilik özelliklerin köpeğinin eğitimine illa ki ediyormuş ama, nasıl acaba?

Pennysylvania Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmaya göre kişilik özelliklerimizle köpeklerimizin eğitimi arasında belirgin bir ilişki var. Üniversite, bu araştırmayı gayet detaylı bir şekilde yürüttü. 131 patili dostumuzu ve ebeveynlerini, 6 aylık bir davranış eğitimi programı içinde gözlemlediler. Eğitim süreci evlerde gerçekleşti ama aileleri çağırarak onlara çeşitli anketler uyguladılar. Bu anketlerdeki sorular, onların karakter özelliklerini anlamak içindi. Tabii sadece onlar değil, köpek dostlarımızın karakterini de öğrenmek istedi araştırmacılar. Mesela dostlarımız sık sık korkar mı, bağlanma sorunları var mı, başlarına buyruk mu, başka köpeklere nasıl tepki veriyorlar…

KİŞİLİK ÖZELLİKLERİN KÖPEĞİNİN BAZI HUYLARINA DOĞRUDAN ETKİ EDİYOR

Sonuçlar biraz karışık, dilimiz döndüğünce anlatalım. İlk olarak en net sonuç şu ki, evet dostlarımız karakterimizden etkileniyor. Hatta yaş ve cinsiyetimiz bile dostlarımızın eğitiminde önem taşıyor. Fakat araştırmanın bazı sorunları da var. Mesela sosyalleşme ve dostlarımızın araştırmadan önce gördüğü eğitim değerlendirme dışı kaldı. Buna rağmen bulgular, bazı açılardan kuvvetli.

köpeğinle yürüyüş

Örnek verelim, içe dönük ve dışa dönük insanların köpekleri arasında ortaya ciddi farklar çıktı. Araştırmayı yöneten Lauren Powell, “Dışa dönük insanların köpekleri, korku dolu davranışlarını yenme konusunda daha başarılı oldu. İçe dönük insanlarda ise korku dolu davranışlar büyük ölçüde devam etti. Bunun nedeni dışa dönük insanların sosyal olarak hevesli olması. Bu sayede dostlarının sosyal korkularını gidermeyi başardılar” dedi.

Yine benzer biçimde “açık” bir karaktere sahip insanların köpekleri, daha rahat sosyalleşebildi. Yeni şeyler denemeye açık olmak, köpeklerin eğitimini kolaylaştırdı. Açık insanlar modern teknikleri deneyerek dostlarına daha güçlü bir eğitim verdiler çünkü. Eski yöntemleri uygulayanlar ise köpeklerini daha katı bir şekilde yetiştirdi. Bu da onları daha stresli ve saldırgan hale getirdi.

Bizim bu araştırma ve kişilik özelliklerin köpeğinin karakterine etki ediyor mu sorusuna yönelik iki çift lafımız var. Köpek ebeveyni olmak, yalnızca senin köpeği eğittiğin bir durum değil. Karşılıklı olarak birbirinizden onlarca şey öğrendiğiniz bir süreç. Köpeğin kendinle ilgili bilmediğin şeyleri keşfetmeni ve değiştirmeni sağlayabilir. Onlar birer ayna, iyi bakarsan kendini onlar aracılığıyla tanıyabilirsin. Yani köpeğinin karakteri bir noktada senin kişillik özelliklerine de etki edebilir…

Bu arada, köpeğinin senin yalan söylediğini anlayabildiğini biliyor muydun? Belki bunun da dostlarımızın eğitimine etkisi oluyordur. Bu konuyu ele alan yazımıza buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet