Kirpiler Ne Yer?

Evinde kirpi besleme kararı aldın ve beslenmesi konusunda endişelerin mi var? Belki de bahçende karşılaştığın dikenli dostuna yardım etmek istiyorsun. Endişelenme, kirpiler ne yer sana söyleyeceğiz.

kirpiler ne

 

 

Böcek yiyen kirpiler, diğer pek çok evcil hayvan mamasında bulunmayabilecek besinlere ihtiyaç duyarlar. Tarihsel olarak, bu dikenli cep hayvanlarını beslemek için genellikle kedi maması kullanılır. Sahi, kirpiler ne yer?

Sanılanın aksine kirpinin yemesi için ideal besin bileşenleri sağlayan kaliteli kirpi mamaları da var. Kirpi, evcil hayvan mamasının yanı sıra taze meyve ve sebze yemekten de keyif alır. Bir kirpinin ne yemesi gerektiğini bilerek, evcil hayvanın için daha iyi yiyecek kararları verebilirsin.

Evcil Kirpi Yemi Yönergeleri

Kirpi, başvurulan kaynağa bağlı olarak omnivor veya böcekçil olarak kabul edilir. Bir kirpinin gerçek beslenmesine bakarsan, omnivor tanımının muhtemelen daha doğru olduğunu göreceksin. Çünkü vahşi doğada kirpiler sadece böcekleri değil, çeşitli yiyecekler de yerler. 

Farklı kirpi türleri, dünyanın geldikleri kısmına bağlı olarak biraz farklı diyetlere sahip olacaktır. Ancak evcil kirpilerin çoğu Afrika Pigme kirpidir, bu nedenle melez oldukları için diyetleri vahşi bir kirpi ile aynı değildir.

Kirpi, kitini böceklerden sindirmek için eşsiz bir yeteneğe sahip. Kitin, böceklerin sert dış iskeletinde bulunur ve öncelikle bir protein kaynağıdır. Ancak aynı zamanda bir miktar lif de sağlar. Kitin, kirpi diyeti için gerekli bir bileşen. Ancak kirpinin yiyeceklerinden ihtiyaç duyduğu tek şey değil. Bu nedenle böceklere ek olarak çeşitli maddeler de beslenmeli.

kirpiler ne

  • Un kurtları: Canlı veya dondurularak kurutulmuş un kurtları, kirpiler için iyi bir kitin kaynağı. Canlı solucanlar aynı zamanda iyi bir zihinsel uyarım kaynağı. Çünkü hareket ederler ve kirpinin yemeğini yakalamak için biraz daha fazla çalışmasına neden olurlar.
  • Balmumu kurtları: Canlı balmumu kurtlarının yağ oranı daha yüksektir, ancak kitin içeriği un kurtlarından daha düşüktür, bu nedenle bunlar kirpi muamelesi olarak saklanmalıdır.
  • Cırcır böcekleri: Ayrıca canlı veya dondurularak kurutulmuş cırcır böcekleri, bir kirpi için kitin ve zihinsel uyarım sağlar. Diğer böceklerde olduğu gibi, besinle dolu olduklarından emin olmak için cırcır böceklerini kirpinize beslemeden önce bağırsak yüklemesi yapılmalıdır.
  • Meyveler: Kurutulmuş meyvelerden kaçınılmalıdır, ancak kirpinize ikram olarak az miktarda taze meyve sunulabilir. Elmalar, muzlar, meyveler ve kavunlar kirpiler arasında popüler seçimlerdir.
  • Sebzeler: Taze domates, taze yeşil fasulye ve pişmiş kabak, kirpinizin sevebileceği bazı seçeneklerdir. Mısır, patates ve havuç gibi nişastalı sebzelerin yanı sıra kurutulmuş sebzelerden de kaçınılmalıdır.
  • Pişmiş et: Yüksek proteinli, az yağlı konserve köpek veya kedi maması ve ayrıca pişmiş tavuk, evcil bir kirpiye küçük miktarlarda sunulabilir.
  • Pişmiş yumurta: Ara sıra çırpılmış veya haşlanmış yumurta, bir kirpi için proteinle dolu güzel bir ikramdır.
  • Kirpi veya kedi maması: Yüksek kaliteli bir kedi veya kirpi mama tanesi en az yüzde 30 protein ve yüzde 20’den az yağ içermelidir. Kirpi yemi, bu beslenme gereksinimlerini karşılıyorsa ideal bir diyettir, ancak beslenmesi tavsiye edilmeyen kuru üzüm ve tohum gibi şeyleri içermeyen formüle edilmiş çok az diyet mevcut.

Kirpini Ne Kadar ve Ne Zaman Beslemelisin?

Kirpiler obeziteye yatkın canlılar. Bu nedenle onu ne kadar beslediğini takip etmek son derece önemli. Kirpi veya kedi maması günlük diyetin çoğunu oluşturmalı ve kirpi geceleri çok aktif olsa ve bir yeri yaksa da çok fazla enerji, ne kadar kuru mama alacağını kontrol etmek istemelisin.

Yetişkin bir kirpiye her gün bir ila iki yemek kaşığı kuru mama, bir çay kaşığı meyve ve sebze ve bazı böceklere ek olarak verilmeli. Daha büyük ve çok aktif kirpiler daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyabilir. Ancak kirpinizin ağırlığı bir bebek tartısı kullanılarak izlenmelidir. Yüzde 10’dan fazla kilo alımı varsa, sunulan yiyecek miktarını azaltmalısın.

Bir kirpi, en aktif olduğu ve tekerleği üzerinde koştuğu geceleri geceleri daha fazla yemek yiyebilir. Bu nedenle gün boyunca fazla yemek yediğini görmezsen endişelenme. Bozulmayı önlemek için yenmemiş yiyecekler ertesi gün atılmalı ve her zaman taze su bulunmalı.

Paylaşan heymypet