Kirpiler Nasıl Evcil Hayvanlar?

Evde kirpi beslemeyi düşünüyorsan onlar hakkında aklında pek çok soru işareti olduğunu biliyoruz. Biz de senin için kirpilerin nasıl evcil hayvanlar olduğunu ele aldık. İşte kirpiler nasıl evcil hayvan oluyor birlikte öğrenelim.

kirpiler nasıl

 

 

Kirpiler, benzersiz ama küçük ve sessiz bir evcil hayvan arayanlar için uygun bir evcil hayvan türü Ancak herkes için ideal olabilir mi? Kirpilerin her yaşam tarzına uymayabilecek özel diyetleri, uyku rutinleri ve egzersiz rejimleri var. Ancak birçok insan için gerçekten iyi evcil hayvanlar sayılır. Sahi, sence kirpiler nasıl evcil hayvanlar? Bir tahminin var mı?

Kirpiler İyi Evcil Hayvanlar Mı?

Sorumuzun cevabı evet. Ancak herkes için değil. Ancak gün içerisinde uyumasına ve tekerlekte dönmesine aldırış etmeyenler için. Kirpiler çok sessiz canlılar. Fazla yer kaplamaz ve oldukça az bakım gerektiren evcil hayvanlar. Bu da onları birçok insan için iyi bir evcil hayvan yapar.

Kirpiler Ne Yer?

Kirpiler, kafesteki diğer evcil hayvanların çoğu gibi tohum veya saman yemez. Ancak özel mama, böcek, meyve ve diğer şeyleri yer. Kirpiler eskiden böcekçil olarak kabul ediliyordu. Ancak böceklerden çok daha fazlasını içeren çeşitli diyetleri nedeniyle, artık omnivor olarak sınıflandırılıyorlar. Bu, evcil hayvan olarak bir kirpi istiyorsan, bazı böcekleri, taze meyveleri ve ona özel mamalar yemesi gerektiğini bilmen gerek. Diyetlerindeki bu çeşitlilik, sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istersen seni şöyle alalım.

Kirpiler Yalnız Yaşamayı Sever Mi?

Ginepig gibi bazı evcil hayvanlar, arkadaşlarıyla yaşadıklarında daha mutlu olur. Ancak kirpi aslında yalnız uçmayı tercih eder. Bu, onun mutluluğunu sağlamak için iki veya üç evcil kirpiye sahip olmana gerek olmadığı anlamına geliyor.

kirpiler nasıl

Kirpiler Çok Hareketli Mi?

Kirpiler çok atletik hayvanlar gibi görünmeyebilirler ama son derece hareketli hayvanlar. Vahşi doğada günde yaklaşık iki mil yol alırlar. Bu nedenle kesinlikle hareketsiz hayvanlar değiller. Evcil kirpiler sadece zihinsel sağlıkları için değil, fiziksel sağlıkları için de çok fazla egzersize ihtiyaç duyar. Her gün uygun miktarda egzersiz yapmayan kirpilerin obez olma olasılığı yüksek. Bu nedenle kafesin içinde bir egzersiz çarkının yanı sıra kafes dışında bol bol oyun süresi genellikle gerekli.

Kirpiler Gündüzleri Uyanık Mı Geçirir?

Kirpiler gece hayvanı desek yeri. Yani geceleri gündüze göre daha aktif olurlar. Kirpin günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Bu nedenle onlarla vakit geçirmek istiyorsan akşam saatleri yemek yemek ve egzersiz yapmak için uyanacakları saatler. Bu, erken yatma vakti olan biri için ideal olmaz. Ancak gündüzleri çalışıp akşamları boş vaktin varsa, bu program bir kirpinin normal programı ile örtüşecektir.

Kirpiler Isırır Mı?

Kirpilerin 44 adede kadar dişi olabilirken, genellikle ısırmazlar. Bir kirpi korkarsa, kimseyi ısırmadan önce yuvarlanarak dikenli bir top haline gelir. Nadir de olsa ısırırsa bu sinirli veya korkmuş olduğu anlamına geliyor. Ancak bir kirpinin saldırması ve herhangi bir şeyi ısırmaya çalışması pek olası değil.

Kirpi Dikenleri Tehlikeli Mi?

Bildiğin üzere kirpilerin çok sayıda dikeni var. Ancak bu minik tüyler tüm vücutlarını kaplamaz ve her zaman batmaya neden olacak konumlarda olmaz. Bu nedenle kirpileri bazen tutmak güvenli. Dikenler çok keskin olur. Ancak bir kirpi gevşediğinde bu dikenler vücuda düz durur. Bu, dikenleri geriye doğru okşamadığın sürece sana batmayacağı anlamına gelir.

Bir kirpinin karnında da diken olmaz. Bu da mutlu bir kirpi tutmayı daha da az dikenli hale getirir. Ancak bir kirpi havaya uçtuğunda, dikenleri dikkat çeker ve vücut pozisyonları yumuşak karınlarını gizler. Bu nedenle her tarafları oldukça dikenli. Buna rağmen dikenlerini fırlatmaz ve dikenleri herhangi bir zehir içermez. Dikenleri aslında içi boş ve içi hava dolu ve uçlarında diken bile yok.

Senin evcil kirpin var mı? Sence nasıl evcil hayvanlar? Belki kirpi sahiplenmek isteyen okurlarımızla deneyimlerini paylaşmak istersin. 

Paylaşan heymypet