Kirpiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünya’nın en şirin hayvanları arasında yer alan kirpiler, aslında tahmin ettiğinden çok daha cana yakın canlılardır. Dikenli memeliler kategorisinde yer alan kirpiler, sahip oldukları dış görünümü sayesinde yırtıcı hayvanlardan korunurlar. Bu yazımızda bu tatlı dikenli dostlarımızı inceledik. İşte kirpiler hakkında bilinmesi gerekenler!

Kirpinin Özellikleri

  • Ortalama 18 yıllık ömürleri vardır.
  • Yuvarlak burunlara, küçük ellere ve sivri dikenlere sahiptirler.
  • Ayaklarında 5’er parmak bulunmaktadır.
  • Dikenlerinin uzunlukları 2-3 cm arasında değişmektedir.
  • Zehirlere karşı dayanıklıdırlar.
  • Genellikle fazla rakıma sahip alanlarda yaşamayı severler.
  • Koşarlar, tırmanırlar ve belki hiç aklına gelmezdi ama yüzerler. Bu sevimli dikenli dostumuzun yüzdüğünü bir hayal etsene. Dünya’nın en tatlı görüntüsüdür muhtemelen.
  • Yazın ve kışın ayrı yuvalarda yaşamaktadırlar.
  • Gebelik süreleri 30-40 gün sürmektedir.

İşte kirpiler hakkında ilinmesi gerekenler…

1.Kirpiler yalnızlığı seven hayvanlardır. Kirpiler çiftleşme dönemleri hariç, hayatları boyunca yalnız gezerler.

2.Kirpiler, sıcaklıkların 4-5 dereceye kadar düştüğünde kış uykusuna yatmaktadırlar. Kış uykusuna yatan kirpiler, yaklaşık 3 ay kadar uyumaktadırlar.

3.Bir kirpinin vücudunda ortalama 6000’den fazla diken bulunmaktadır. Bu dikenler oldukça sivri ve tehlikelidir.

4.Kirpiler, son derece dayanıklı hayvanlardır. Çeşitli zehirlere karşı olağanüstü bir bağışıklık sistemine sahiptirler. Özellikle yılan zehirlerine karşı dayanıklıdırlar.

5.Kirpiler geceleri gündüze göre daha iyi görmektedir. Bu nedenle de genellikle yuvalarından geceleri çıkarlar ve geceleri avlanıp beslenirler.

6.Kirpiler birçok hayvana göre daha uzun ömre sahiptir. Bir kirpi ortalama 15-20 yıl yaşamaktadır.

7.Kirpiler memeli hayvanlar kategorisinde yer almaktadır. Hamilelik süreleri 6 haftadır. Bir kirpi her hamilelik döneminin sonunda 8’e yakın yavru dünyaya getirmektedir. Bu sayı kirpiden kirpiye değişmektedir.

8.Herhangi bir tehlike anında kirpiler kendilerini bir top şeklinde kapatırlar. Dikenleri sayesinde dış etkenlerden korunmaktadırlar. Kirpiler zararlı hayvanlar değillerdir. Sadece kendilerini korumak isteyen küçük ve tatlı hayvanlardır.

9.Kirpi türleri arasında kendisine yer edinen Malaya kirpisi, dikensiz olan tek kirpi türüdür. Dikenlerin yerine tüylere sahiptirler.

10.Kirpiler doğdukları andan sadece birkaç dakika sonra dikenlerini çıkarmaya başlarlar. Bu süreç o kadar hızlıdır ki insanlar dikenleri ile birlikte doğduklarını sanmaktadırlar.

11.Dişi kirpiler, erkek kirpilere göre daha dayanıklı bir bağışıklık sistemine sahiptir. Aynı zamanda pek çok konuda daha iyidirler.

12.Bir kirpi ortalama 2 ile 3 cm arasında değişen diken boyutuna sahiptir. Bazı bilim insanlarına göre kirpilerin çeşitli türlerinin 5 cm’e varan dikenleri de bulunmaktadır.

13.Kirpilerin bir ayağında toplamda 5 parmak bulunmaktadır. Bu ayaklar küçük fakat son derece güçlüdürler.

14.Kirpiler genellikle geceleri dışarı çıkarlar. Bir kirpi günde ortalama 18 saat uyumaktadır.

15.Kirpilerin son derece dayanıklı hayvanlar olduğunu söylemiştik. Kirpiler, çöl ve orman gibi alanlarda, zor şartlarda yaşayabilen canlılardır.

16.Kirpiler özellikle, böcek, tırtıl ve yeşillik olan besinler ile beslenmektedirler. Genellikle yemek seçmezler.

17.Kirpiler tıpkı köpekler gibi doğuştan yüzebilme yeteneğine sahiptirler. Yeni doğan bir kirpiyi suya attığında yüzdüğüne tanıklık edebilirsin.

18.Kirpiler köklü bir geçmişe sahip olan hayvanlardır. Kirpilerin soyları 70 milyon yıl öncesine dayanmaktadır.

19.Kirpiler genellikle vücutlarında pire barındırmaktadırlar. Bir kirpi vücudunda yaklaşık 1000 tane pire bulundurmaktadır.

20.Kirpilerin aynı insanlar gibi çeşitli karakterleri vardır. Bazıları utangaç ve sevimli, bazıları ise somurtkan ve huysuzdur.

Kirpi Ne İle Beslenir?

Çoğunlukla böcek, sümüklüböcek, kurbağa, solucan, nadiren küçük fare ve yılan yavrularını yer. Çok zehirli bazı böcek ve yılanları kolaylıkla avlayıp yer.

Kirpi En Çok Neyi Sever?

Kirpiler hem et hem de ot ile beslenen hayvan türlerinden biri olarak ifade edilmektedir. Bu canlıların severek tükettikleri besin maddeleri şunlardır:

Pişmiş durumda olan tavuk eti, dana eti, kuzu eti, çekirge, yumurta, kavun, yeşil fasulye, kurutulmuş böcekler, kurtçuklar, un kurdu ve cırcır böcekleri olarak sıralamak mümkün olmaktadır.

Bu canlılar ev ortamında beslenirken onlar için iyi bir lif kaynağı olan kurutulmuş böceklere günde bir defa da olsa yer verilmesi önemlidir. Kemirgen bir tür olan kirpiler protein ağırlıklı olan kedi ve köpek mamalarını da rahatlıkla tüketirler. Yağlı yiyecekleri tercih etmeyen kirpilerin beslenme programlarının sebze ve meyve ağırlıklı olması gerekmektedir.

Kirpi İnsana Zarar Verir Mi?

Kirpiler zararlı hayvanlar değillerdir. Sadece kendilerini korumak isteyen küçük ve tatlı hayvanlardır.

Kirpi İnsanı Isırır Mı?

Kirpiyi eline aldığında ağzından köpükler geliyorsa bunu korkudan yapar. Eğer canını yakmaz ve onu zorlamazsan sana zarar vermeyeceklerdir.

Kirpi Diken Atar Mı?

Kirpilerin sırtları, omuzları ve boyunlarının arka kısmı sivri bir oka benzeyen içi boş dikenlerle kaplıdır. Bunları avcılarına karşı savunma amaçlı olarak kullanırlar ve hiçbir zaman fırlatmazlar.

Kirpi Evde Beslenir Mi?

Kirpiler evde beslenen canlılar değillerdir. Ama kirpi sever insanlar, sevimli olmaları sebebiyle ve kolay bakımları olduğu için tercih ediyorlar.

Kirpiler En Fazla Kaç Yıl Yaşar?

2-5 yıl arası yaşarlar.

Kirpi Kaç Tane Yavru Doğurur?

Kirpilerin hamilelikleri 5-6 hafta sürer. Her doğumda 3-8 yavru doğurur.

Paylaşan heymypet