Kemirgenler İçin Yüzey Kullanımında Sedir Cipsleri Ve Çam Talaşı

Sedir yongaları ve çam talaşı, evcil hayvan yüzey malzemeleri olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, egzotik evcil hayvan sahipleri ve savunucuları arasında bu malzemelerin güvenliği konusunda birçok tartışma olmuştur. Bu maddeler, pazarlandıkları hayvanlar için gerçekten tehlikeli midir? Gelin birlikte kemirgenler için yüzey kullanımında sedir cipsleri ve çam talaşına bakalım!

Sedir Cipsleri Ve Çam Talaşı İle İlgili Endişeler

Sedir ve çam, kokuyu kontrol etmede iyi oldukları ve bazı doğal böcek öldürücü özelliklere sahip olduklarından (bitler, özellikle sedir cipsleri böcekleri öldürür veya uzaklaştırır) evcil kemirgenler için yüzey malzemeleri olarak popüler hale geldi. Bu yumuşak ağaç talaşlarından, yayılan uçucu bileşikler (örneğin aromatik hidrokarbonlar, fenoller) nedeniyle de güzel kokar. Ne yazık ki, bu bileşiklerin, özellikle solunum problemleri (astım, iltihaplanma, alerjik tepkiler) ve karaciğerdeki değişiklikler açısından potansiyel bir sağlık riski oluşturduğu düşünülmektedir.

Odun Toksisitesi Çalışmaları

Odun toksisitesi üzerine yapılan çalışmaların çoğu, odun ürünleri endüstrisinde bu odunlara ve yan ürünlerine maruz kalan insanlar üzerinde yapılmıştır (örneğin kereste fabrikalarında çalışanlar ve çok fazla odun tozuna maruz kalanlar). Bu çalışmalar genellikle ahşap ürün endüstrisindeki işçilerde hastalık ihtimalini diğer işçiler veya ortalama nüfusla karşılaştırır. Bu, öğütülmüş ahşaptan toz parçacıklarını solumayan evcil hayvanlarımıza kıyasla çok farklı bir maruz kalma türüdür.

Laboratuar hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar, sedir yüzeyinde barındırılan hayvanların karaciğer enzimlerinde oldukça çarpıcı değişiklikler olduğunu göstermiştir. Bu değişiklikler, sırayla, anestezikler de dahil olmak üzere karaciğerdeki ilaçların metabolizmasını etkileyebilir. Ancak doğrudan bir bağlantı hakkında fazla bilgi yoktur. Bu değişiklikler ile hastalık veya klinik semptomlar arasında Karaciğer enzimlerindeki değişiklikler, araştırma hayvanları için sorunlu olabilir. Ancak evcil hayvanlar üzerindeki etkisi iyi çalışılmamıştır.

Talaş İle Sonuç

Sedir cipslerindeki vücutta değişikliklere neden olacak bileşiklerle ilgili endişeleri gösteren çalışmalara dayanarak, özellikle alternatifleri kolayca mevcut olduğundan, sediri evcil hayvanlarımız için altlık olarak kullanmaktan kaçınmak en iyisi gibi görünüyor.

Çam talaşı ile sorun o kadar net değil. Çam talaşı, sedir yongalarına benzer uçucu bileşikler yayar. Ancak riskler net değildir. Isıl işlem gören çam talaşlarının, potansiyel bir endişe olarak gösterilen aromatik hidrokarbon seviyelerini azaltacağı düşünülmektedir. Bu nedenle, fırınlanmış çam gibi ürünler güvenlidir (birçok evcil hayvan ürünü bu şekilde ısıl işleme tabi tutulur). Diğer uzmanlar, çam talaşına ve evcil hayvanlara karşı cilt hassasiyetleri, kaşıntı veya alerjiler rapor eder. Bu nedenle solunum yolları ve karaciğer için güvenli olmasına rağmen ciltlerini tahriş edebilir.

Odun talaşı ile ilgili sorunlarla ilgili bilgiler koşullu olduğundan ve egzotik evcil hayvanlarda sağlık sorunları bağlamında değerlendirilmediğinden kesin önerilerde bulunmak zordur. Ancak, başka türde evcil hayvan yüzeylerine erişimin varsa, potansiyel riskler konusunda endişelenmene gerek kalmaması için bunları ahşap talaşların üzerinde kullanman önerilir.

Diğer Yatak Seçenekleri

Evcil hayvan yüzeyi güvenliği konusundaki endişeler, piyasada bir miktar alternatif yüzey ürünleri patlamasına yol açmış gibi görünüyor. Odun talaşı söz konusu olduğunda, titrek kavak yaygın olarak bulunan iyi bir seçenektir. Şu anda piyasada yüzey takımı olarak artan pelet tipi ürünler bulunmaktadır. Senin için en iyi seçenek, baktığın hayvanın türüne ve altlığın ne için kullanıldığına bağlıdır. Daha sert pelet ürünlerinden bazıları, bir yaban gelinciği veya tavşanın dışkısında daha iyi kullanılırken, daha yumuşak altlık türleri, hamster gibi kafeslerinin tabanının doldurulması gereken daha küçük evcil hayvanlar için iyidir. Bununla birlikte, peletlenmiş ürünlerin bazıları bile, özellikle bir üst tabaka olarak sağlanan daha yumuşak bir yüzey takımına sahip bir kafes astarı olarak, kemirgenler için bir alt tabaka olarak kullanılabilir.

Bazı alternatifler arasında kağıt bazlı topaklar ve Carefresh Ultra (ıslak kısımların kolayca dışarı atılması için bir arada tutan emici bir yatak) gibi tüyler, çeşitli diğer organik malzemelerden (örneğin kiraz, akçaağaç ağacı, kavak ağacı) yapılmış altlıklar yer alır. Ağaç kabuğu, tahıl yan ürünleri, odun hamuru lifleri ve hatta kağıt şeritler (yumuşaktır, ancak çok emici değildir) bunlar da kullanılabilir. Genellikle gözden kaçan diğer bir alternatif, ucuz ve oldukça emici olan yonca peletleridir (örneğin tavşan yemi). Birçok seçenek mevcuttur. Bunların çoğu evcil hayvanının için talaşlardan daha az risk taşır.

Paylaşan heymypet