Kedinin Mutfak Tezgahına Çıkmasını Nasıl Engellersin?

Kedin sürekli mutfak tezgahına mı çıkıyor? Yalnızca yaramazlık söz konusu değil. Bazen ona zarar gelmesinden de endişe duyarız. Ee hadi öyleyse, kedinin mutfak tezgahına çıkmasını engelleyen sebepleri öğrenelim.

kedinin mutfak

 

 

Mutfak tezgahına zıplamayı seven bir kedi çeşitli sorunlar ve tehlikeler yaratır. Bazı insanlar kedilerin tezgahlara oturmasına izin verilmesi gerektiğini düşünüyor. Peki sen nasıl düşünüyorsun? Tezgahın kabul edilebilir bir yer olduğunu düşünen bir kedi, sobanın üzerine yürümekte de sakınca görmez. Onları zehirleyecek kalan yiyecekleri yiyebilir veya tezgah temizleme ürünlerinden kalan kalıntıları yutabilir. İnsanlar için bir sağlık riski var. Çünkü kediler kum kabını kullandıktan sonra tezgahın üzerinde yürürlerse kakayı takip ederek insanların yemek hazırladığı alana bakteri yayar. Kedinin mutfak tezgahından uzak durması en iyisi. Caydırıcı ve ödülleri kullanarak, kedini tezgahtan uzak tutman mümkün.

Kediler Neden Tezgaha Zıplar?

Mutfak tezgahları, çeşitli nedenlerle kedileri bir mıknatıs gibi çeker. Kedinin tezgahı neden bu kadar çok sevdiğini belirlemekle başla. Cevabı öğrenince de kedinin davranışını değiştirmek veya yeniden yönlendirmek için kullanmayı dene.

Kediler yüksekliği sever. Kedi kulesiyle herhangi iki kediyi bir araya getir ve hazır bir “King of the Hill” oyunu olsun. Tezgahlar, çoğu kedinin yerden zıplayabilmesi veya iyi konumlandırılmış bir sandalyeden yardım alabilmesi için yeterince yüksek.

Mutfak tezgahları güzel kokuyor! Çiğ tavuk parçaları, kıyma veya dünkü akşam yemeği için yeniden ısıtılmaya hazır ton balıklı güveç gibi yemek için cazip şeylerle dolu olur. Dikkatsizce temizlenmiş bir tezgah, bir kedinin kemirmekten keyif alabileceği kırıntılara ve dökülmelere de ev sahipliği yapar.

Kediler taze akan suyu sever. Bazı kediler ayrıca mutfak lavabosundaki akan suya da ilgi duyar. Hatta birçok kedi için bu, onların ana içme suyu kaynağı. Mutfak lavabosu muhtemelen tuvaletten daha temiz olsa da kedin için daha iyi alternatifler var.

kedinin mutfak

Tezgaha Atlamayı Durdurma

Kedini tezgahtan uzak durmaya teşvik etmek için birkaç eğitim tekniği kullanmayı dene. Bunların başarılı olduğu kanıtlandı üstelik. Ancak kedinin (veya kedilerinin) mutfak tezgahından inip uzak durmasını istiyorsan tutarlılığı koruman şart.

  • Tezgahın kenarına yapışkan bant uygula. Kediler yapışkan bant hissinden nefret eder. Tezgâhın kenarındaki bandı hissettiği zaman birkaç denemeden sonra muhtemelen cesaretleri kırılır. Dezavantajı, bandı süresiz olarak yeniden uygulamak zorunda olman. Ayrıca, kedinin seni alt edip tezgahın üzerine çıkmanın bir yolunu bulması da mümkün.
  • Tezgah boyunca bir buruşuk alüminyum folyo şeridi bantla. Kedileri caydıran sadece parmak uçlarında hissetmesi değil, çıkardığı gürültü. Bu yöntemin tezgahını kullanma şeklini bozup  israfa da yol açabileceğini unutma.
  • Clicker eğitimini kullan. Kedi, cezadan çok olumlu pekiştirmeye en iyi tepkiyi verir. Kedini tezgahın üzerinde yiyecek ararken mi gördün? Onu ikna etmek için tezgahın yanında yere bir oyuncak atmak gibi bir ödül ver. Atladığı zaman ödülü ses çıkaran bir tıklayıcıyla eşleştir. Sonunda, kedin tıklayıcıyı ödülle ilişkilendirip tezgahtan uzak durur.
  • Sandalyeyi ortadan kaldır. Sonuçta sandalye yardımıyla tezgaha çıkıyor değil mi? Tabi profesyonel bir atlayıcı değilse…
  • Kedin için bir tırmanma ağacına veya bir kedi kulesine yatırım yap. Onun dikkatini çekecek kadar ilgi çekici hale getir. Arada bir, en üste lezzetli bir ikram saklayarak “anlaşmayı tatlandır”. Tırmanan ağacı kullandığında kedini sev ve öv. Böylece mobilyasını olumlu duygularla ilişkilendirecek.

Temizlik Yöntemleri

  • Tezgahınızı temiz tut. Kedinin mutfak tezgahında ilgisini çekebilen yiyecek, kırıntı veya diğer ikramları bırakmayarak bazı cazibeleri ortadan kaldır.
  • Minik dostun sürekli olarak musluktan su içiyorsa, su kabının çevresinde stres oluşturucular olup olmadığını öğren. Tabi en kısa sürede stresi ortadan kaldır. Belki de musluktan gelen soğuk, tatlı suyu tercih ediyordur? Bu nedenle suyunu günde birkaç kez değiştir. Tabi sıcaklığı düşük tutmak için bir veya iki buz küpü ekle. Musluğu asla açık bırakma. Kasedeki suyun akmasını sağlayacak bir pisi su çeşmesi de satın almayı da bir düşün.Biraz ustalık kullanarak ve kedinden “bir adım” önde olarak kedinin tezgaha fırlama davranışına engel olman mümkün. Peki senin kedin tezgaha atlıyor mu? Bunu nasıl engellemeyi başardın? Eğer başaramadıysan belki bu taktikler işini görür.

Paylaşan heymypet