Kedinin Midesinin Rahatsızlandığını Nasıl Anlarsın?

Kediler de tıpkı bizler gibi mide rahatsızlıkları geçirir. Ancak bizlerde gerçekleşen semptomlar kedilerde de görülür mü? İşte kedinin midesinin rahatsızlandığını anlamanın yolları…

kedinin midesinin

 

 

İnsanlar olarak, hepimiz mide rahatsızlığı semptomları yaşıyoruz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kedilerimiz de aynı türden bazı sorunları paylaşabilir. Bir kedi sahibinin “Kedimin midesi rahatsız mı?” sorularına cevap vermesinin yolları var. Biz de senin için bu soruyu cevaplayıp kedinin midesinin rahatsızlandığını anlaman için gereken belirtileri paylaşacağız. 

Kedi Sindirim Sorunları

Tüylü bir arkadaş sahibi olan herkes, ara sıra mide rahatsızlığı ve hassas sindirim sistemleri yaşadıklarını bilir. Dostunun sindirim sistemi sorunları önemsiz veya bir veteriner tarafından ele alınması gereken daha önemli sorunların göstergesi olabilir.

Kedi Sindirim Sorunlarının Nedenleri

Bir kedinin sindirim sağlığıyla ilgili sorunlar yaşamasının daha yaygın nedenlerinden bazıları; tüy yumakları, parazit enfeksiyonu, yanlış beslenme, stres ve iltihaplı hastalıkları içerir. Bazı sindirim sorunları genellikle alarma neden olmasa da, endişeleniyorsan veterineriyle konuşman iyi bir fikir.

Kedi Kusması

Kusma, kedilerin sahip olabileceği en yaygın sorunlardan biri. Birçok kedi tüy yumaklarından kurtulmak için ara sıra kusar. 

Kedilerin midesinin bozulmasının bir başka yaygın nedeni de çok hızlı yemek yemesi. Kediler çok hızlı yediklerinde mamalarını bütün olarak yutarlar ve sonunda öğürür. Aşırı istekli bir kedi yiyiciyi yavaşlatmanın en kolay yolu, onları çiğnemesi ve yutması daha uzun süren daha büyük bir mama tanesiyle beslemek. Ancak tek seçenek bu değil. Daha küçük porsiyonları daha sık beslemeyi veya bir yiyecek dağıtım topu kullanmayı da deneyebilirsin. Mamalarını yavaş besleyici bir kasede veya kase yerine düz bir tabakta vermek de faydalı olur. Böylece kuru mama taneleri daha fazla dağılır.

Hızlı yeme, yemek kasesi etrafındaki rekabetten kaynaklanabilir. Birden fazla kedin varsa, onları ayrı alanlarda beslemeyi denesen iyi olur.

Dikkat edilmesi gereken potansiyel olarak ciddi bir sorun, özellikle onlarla oynadıktan sonra kedilerin ip yutması. Bu, yalnızca kedi için rahatsız edici olmakla kalmayan, aynı zamanda senin için ağır bir veteriner faturası ile sonuçlanabilecek bağırsak tıkanmasına neden olur.

kedinin midesinin

Kedi Sindirim Sıkıntısının Belirtileri

Kusma ve ishal, bir kedinin bir tür sindirim sıkıntısı yaşadığının en bariz belirtilerinden ikisi olsa da, sadece bunlar değil. Bir kedinin sindirim sistemi bozulduğunda, aşağıdaki belirtilerden en az birini veya daha fazlasını görme olasılığın yüksek. 

  • Kusma
  • Aşırı şişkinlik
  • İshal
  • Kabızlık
  • İştah kaybı
  • Kilo kaybı
  • Hassas karın bölgesi
  • Tüy rengindeki değişiklikler

Bu semptomların her birine birçok farklı faktör neden olabileceğinden, bir kedi sindirim sorunu yaşadığında neyin yanlış olduğunu söylemek zor. Bazı ciddi durumlar ağrı, sıkıntı ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olabileceğinden, yapılacak en iyi şey veterineriyle iletişime geçmek ve bir profesyonelden tavsiye almak.

Kedi Sindirim Sağlığını Destekleyen Mamalar

Bazen kedinizin sindirim sorunlarını sakinleştirmenin cevabı, doğru beslenmeyi bulmaktan geçer. Bazı kedilerin özellikle hassas sindirim sistemleri olur ve çoğu aynı zamanda bağışıklık sağlığını geliştirmeye yardımcı olan hassas midesi olan kediler için bir mamadan yararlanabilir.

Sorun tüy yumağı ile ilgiliyse, veterineri tüy yumağı kontrollü kedi maması önerebilir. Kediler ayrıca, diyetleri aniden değişirse mide rahatsızlığı yaşar. Bu nedenle onun mamasını nasıl değiştireceğini ve bunu kademeli olarak nasıl yapacağınızı bilmek önemli.

Umarız bu kedi sindirim ipuçları, potansiyel sindirim problemlerini ve ortaya çıkarsa ne yapmanız gerektiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Kedi sağlığı, diyeti, davranışı ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi için diğer yazılarımıza göz atabilirsin. 

Paylaşan heymypet