Kedinin Kuyruğu Sana Ne Söylemek İstiyor?

Kediler iletişim kurarken kuyruk, beden dili, miyavlama ve koku bırakma işaretlerini kullanır. Kuyruk, iletişimin başında yer alıyor. Peki sen kedinin dilinden anlıyor musun? Kedinin kuyruğu sana hangi mesajları veriyor olabilir?

kedinin kuyruğu

 

 

Kedi iletişimi, karmaşık bir işaret dili sistemi. Kediler iletişim kurarken biraz seslendirme ve hatta insanların algılayamadığı koku ipuçlarını içerir. Sinyaller, kedinin sosyal konumunu tanımlamaya ve güçlendirmeye ve kediden kediye, kediden insana ve kediden köpeğe ilişkileri yumuşatmaya yardımcı olur. Bu işaretlerden en önemlisi de kuyruk. Kuyruk dilinden anlamak, kedinin sana söylemek istedikleri konusunda çok yardımcı olur. Peki, kedinin kuyruğu hakkında her şeyi biliyor musun? İşte, kedi kuyruğunun şifrelerini sana öğretiyoruz!

Bir kedinin net sinyalini yanlış okumak, tıslamaya veya daha kötüsüne neden olur. Bu sebeple yaralanmaları veya diğer hasarları önlemek amacıyla kedinin dilinden anlaman çok önemli. 

Kedi Kuyruğu Pozisyonları

Dost kedi kuyrukları, bireyler arasındaki mesafeyi azaltmaya çalışır. Düz yukarıyı gösteren yüksekte tutulan kuyruk, “naber!” ve yavrunun ilgi ve etkileşimi memnuniyetle karşıladığı anlamına gelir. Bununla birlikte, çok az hareketle dik tutulan köpek kuyrukları tam tersi anlamına gelir. Evcil hayvanların aynı dili konuşmadığı köpek-kedi evlerinde, bazı yanlış anlaşılmaların meydana gelmesi mümkün. 

Gevşemiş bir kedinin kuyruğu, nazik bir U şeklinde aşağı ve yukarı kıvrılır. Ne kadar ilgi duyarsa, kuyruk o kadar yüksek olur. Kendine güvenen kediler de kuyruklarını dik tutarlar. Kuyruklarının uçları “merhaba” demek isteyen bir parmak gibi eğilir. Bu hareket kedinin seninle veya başka dostlarıyla etkileşimle ilgilendiği anlamına gelir.

Kedilerin Kuyruklarını Sallamasının Anlamları

Diğer kedi kuyruğu sinyalleri; bireyler arasındaki mesafeyi artırmak için işaretlerle seni uyarır. Sallanan bir kuyruk sana “geri çekilmeni” söyler! Minik dostun kuyruğunu yere vurmaya başladığı zaman saldırmaya hazır demek oluyor. Kaç! Kedilerde hareketli bir kuyruk genellikle bir tür uyarılmayı gösterir. Bu uyarılma; heyecan, korku, saldırganlık duygularını barındırır. Ancak köpeğin kuyruk sallayan kediyi yaklaşma daveti olarak görmesi olası. Ne de olsa, köpek sallamaları genellikle “yaklaşın, arkadaş olalım” anlamına gelir.

Kuyruğun ileri geri sallanması genellikle hüsrana veya artan duyguya işaret eder. Geri çekilmeye yönelik bu kuyruk uyarısı göz ardı edilirse, kuyruk saldırmaya veya tekmelemeye ve nihayetinde bir saldırıya kadar yükselir.

kedinin kuyruğu

Tüyleri Dikleşmiş Kedi Kuyrukları

Yavru kedinin tüy seviyesini de izle. Vücudun hemen dışında duran tüyler (piloereksiyon) büyük bir uyarılmayı gösterir. Dik veya kedinin hemen arkasında tutulan kıllı bir kuyruk, saldırganlığı gösterir. Dikkat! Ancak ters U şeklinde tutulan şişe fırçası kuyruğu, korku veya savunuculuk gösterir. Eğer evde bir kedin varsa bu duruş hemen gözünün önüne gelmiş olmalı. Hem komik hem de cesur görünüyor değil mi? 

Kuyruğu bacakların arasına sıkıştırmak nihai korkuyu işaret eder. Bu duruş ardından kedin köşeye sıkışırsa pençeleri ve dişleri kullanmayacağı anlamına gelmez. Genellikle çok sayıda tıslama, hırıltı ve diğer seslendirmeler duyarsınız ve korkmuş kedi kulakları geriye doğru kayarak yere çömelir. Ya da boyun eğmek için değil, pençe dolu dört patisini de savunmaya hazırlamak için sırtına döner. Bir kez daha, bu, dönmeyi bir boyun eğme işareti olarak yanlış yorumlayan köpeklerin (ve sahiplerinin) kafasını karıştırması mümkün. Ama unutma ki kediler boyun eğmez.

Kedi İletişimi Önemli

Kedi sahiplerinin kedilerin “kuyruk konuşmasını” fark etmeleri önemli çünkü birçok davranış sorunu yanlış iletişimden kaynaklanır. Kediler bize nasıl hissettiklerini ve ne istediklerini söylerler. Biz ebeveynlerin anlamamak için inanılmaz derecede yoğun olduğunu düşünmeleri gerekir.

Evini hem köpeklerle hem de kedilerle paylaşan, eşit fırsatlara sahip bir evcil hayvan aşığıysan, tercümanlık yapmanız gerekecek. Köpeklerin kedilerin onlara ne söylediğini anlaması biraz zaman alır (kısa sürede anlamaları da mümkün). Çok dilli olmak, bir dizi potansiyel evcil hayvan problemini çözer veya önler. Nasıl bir taktik izlediğin ve onların arasındaki bağı nasıl sağladığınla alakalı. Sanırım bu konuyla alakalı sana örnek olacak bir yazımız var. Okumak istersen senin için aşağıya bırakıyoruz!

Paylaşan heymypet