Kedinin Kumu Temizlenirken Sormak İstediği Sorular

Sen kedinin kumunu temizlerken onun seni hayretler içerisinde izlemesi aşırı komik değil mi? Kim bilir aklından neler geçiyor! İşte kedinin kumu temizlenirken sana sormak istediği komik sorular…

kedinin kumu

Kedinin kum kutusunu temizlemek, onunla yaşamanın en çekici kısmı sayılmaz. Açıkçası ona sorsak o bile neden sürekli kumunun temizlendiğini anlamıyor olabilir. Neden mi senin kumunu temizliyoruz? Senin iyiliğin için akıllım! İşte kedinin kumu temizlenirken aklını kurcalayan olası sorular!

Bu arada söylemeyi unuttuk. Sana bir sürprizimiz var.
Kedinin maması ya da kumu bittiyse endişelenmene gerek yok. Evinin rahatlığında GetirÇarşı’dan kolayca siparişini verirsen, 30-45 dakikada çeşit çeşit ürün semtinizin pet shop’larından zahmetsizce kapına gelir! Üstelik heymypet okurlarına özel indirimli!

Şimdi GetirÇarşı’dan sipariş ver!

Kakamı Neden Gömmüyorsun?

Kediler kakalarını çok özel bir nedenle gömerler. Kakalarını gömmeleri sadece her şeyi temiz ve düzenli bırakmak istedikleri için değil. Meraklandın değil mi?

Kedilerin idrarı ve dışkısı, farklı bölgesel izleme feromonları taşır. Vahşi doğada baskın kediler, bölgelerini işaretlemek için avlanmalarını açıkta bırakır. İtaatkar veya daha küçük kediler, daha büyük kedilerle herhangi bir bölgesel kavgayı önlemek için genellikle dışkılarını gömerler.

Kedinin vahşi doğada yaşamadığını biliyoruz. Ancak yakınlarda herhangi bir yırtıcı hayvan olup olmadığını bilmiyor. Kedin, güvende kalmanın bir yolu olarak kakasını gömer. Sen kakasını temizlerken de kafası karışır.

kedinin kumu

Şimdi Tekrar Kutuya Tuvaletimi Yapabilir miyim?

Kediler, yeni temizlenen bir kum kutusuna kaka yapma veya işeme içgüdüsüne sahip değiller ancak öyleymiş gibi görünüyorlar. Peki kediler neden yeni temizlenmiş bir kum kutusu kullanmayı sever? Kedin baskın bir kişiliğe sahipse, muhtemelen bölgelerini yeniden işaretliyor. Taze kum kokusu, onlara bölgesel iddialarını yeniden ele almaları gerektiğini söyler.

Kum Kutumu Taşımayacaksın Değil mi?

Kedinin kum kutusunu beklenmedik bir şekilde hareket ettirmek, kedin için kafa karışıklığına yol açar. Patili dostunun kum kutusunu yeni bir yere taşımayı planlıyorsan, bunu kademeli olarak yapmalısın. Bazı uzmanlar, yeni yerine gelene kadar onu günde birkaç santim hareket ettirmeyi öneriyor. Kedinin çöp kutusunu sessiz, özel bir alana taşıman gerek. Böylece kedin huzur içinde tuvaletini yapar. Yani alıştıra alıştıra…

Kumumun Daha Fazla Kirlenmesine İzin Vermeyeceksin Değil mi?

Dostunun kum kutusunu bir süre temizlemeyi ihmal ettiysen, kedin büyük olasılıkla kum kutusunun hemen dışına işemeye karar verir. Bu, onu senden intikam almak isteyen bir kedi yapmaz.

Kedini sağlıklı tutmaya ve alerjilerini azaltmaya yardımcı olmak için, kedinin kum kutusunu her gün boşaltman gerek. Birden fazla kedin varsa, her biri için yeterli kum kutun olduğundan emin ol.

Oraya Koyduğun Yeni Şey Nedir?

Minik dostunun kum markalarını veya türlerini herhangi bir giriş yapmadan değiştirmek kötü bir fikir. Yeni bir kumu kullanacaksa, yavaş yavaş eski kumla karıştır. Yeni kumun dokusuna alışana kadar yeni kum miktarını kademeli olarak yavaşça artır. Kedini yeni bir kumla yavaş yavaş tanıştırmamak, senin için yeni halı lekeleri anlamına gelir, uyaralım!

 

Paylaşan heymypet