Kedinin Karışmış Tüylerini Nasıl Temizlersin?

Kedilerin tüylerini temizleme işlemi, tüyleri tıraş etme veya tarama işlemlerinden oluşur. Genellikle kirlenen ve fazla uzayan kedilerin tüyleri, kümelenmiş ölü tüylerden, ölü deri hücrelerinden, dış mekan kalıntılarından ve kedinin sürttüğü diğer kirlerden oluşur. Bu gibi durumlarda kedi kürkü sadece çirkin görünmekle kalmaz, aynı zamanda kediler için acı verici olur. Temizlenmezse cilt tahrişine ve enfeksiyona neden olur. Peki kedinin karışmış tüylerini nasıl temizlersin? Gelin birlikte bakalım!

Bir kedinin tüylerini temizlemek, kedi veya insan için tipik olarak eğlenceli bir deneyim değildir. Karışmış tüyleri bir oturuşta çıkarmak genellikle zor olduğundan, işleri yavaş yavaş yapmak ve sabırlı olmak önemlidir. Bir asistanın yardımını almak isteyebilirsin. Bu işlem çok titizlik gerektirir.

Sen Başlamadan Önce

Çoğu kedi kendilerini neredeyse sürekli olarak tımar eder (ya da öyle görünüyor) ve bu sadece kibirden kaynaklanmıyor. Kürk yalama, bir kedinin cildini sağlıklı tutar ve cildindeki yağ bezlerini kürkü yağlamak için yağ üretmesi amacıyla uyarır.

Genellikle, tımar, kürkü temiz tutar ve pirelerin tutunmasını önler. Ancak bazen, kürküne bir şey sıkışırsa veya kedi tımarlamayı ihmal ederse, karışıklıklar oluşabilir. Bu tüy yığınları kedi için acı verici olur. Bazı kedi ırklarının (Persler, Maine Coons ve diğer uzun tüylü ırklar) karışık tüy geliştirmesi daha olasıdır.

Kedin tımar etmeyi tamamen bıraktıysa, bu ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir ve kedini veterinere götürmen uygun olur. Ancak bir veya iki inatçı keçeleşmiş kürk lekesi varsa, bunların bakımını evde yapabilmen gerekir.

Kedilerin karışmış tüylerini çözmek için, kediyi sakin tutmak amacıyla sabit bir el, çok sabır ve bazen birden fazla kişi gerekir.

Neye İhtiyacın Var?

Rahat bir kedi ile başla. Bir oyun seansının ortasında aniden bir kedinin tüylerini temizlemeye karar verme. Böyle bir şey yaparsan emin ol ki pençelerden ciddi şekilde zarar göreceksin. Başlamadan önce birkaç araç topla:

-Kör uçlu makas

-İnce dişli tarak

-Sprey şişesi/saç kremi

-Mısır nişastası

Tüy Temizleme Alanı Hazırla

Karışıklığın bulunduğu alana biraz mısır nişastası veya talk pudrası serp ve parmaklarınla hafifçe gezdir. Cildin nerede olduğunu görebilmek için tüyü ciltten nazikçe yukarı çek.

Kedi direnirse, ara ver ve yatıştırıcı bir sesle konuş. Kediyi rahatlayana kadar okşa. Kedin strese girmeye başlarsa, işlem sırasında herhangi bir noktada bu yatıştırıcıyı tekrarla.

Kesme İşlemi

Keskin küt uçlu makas kullanarak, makası deri boyunca dikkatlice kürkün içine kaydırarak cilde dik tut; alt bıçak cilt boyunca kaymalıdır. Kesmeye başla. Temiz bir kesim yap ve kesim sırasında tüyleri çekmemeye çalış.

Kedine küçük bir ödül ver ve sabrı için onu öv.

Makası yarım inç kadar hareket ettir ve tekrar kes. Bunu yaptıktan sonra, ayrılan karışık tüyleri parmaklarınla ayırmaya başlamalısın. Gevşek parçalar kolayca çekilecektir.

Tarama İşlemi

Karışıklığın ayrı bir bölümünden başlayarak, baskın olmayan elini başparmağın ve işaret parmağınla tüy tabanını tutmak için kullan. Böylece tarak tüyü çekmez.

İnce dişli bir pire tarağı kullanarak, tüylerin en ucundan başlayarak mat parçayı nazikçe taramaya başla. İnatçı bölümler için ara sıra tarağın yalnızca ilk üç veya dört mandalını kullanarak, tüylerin içine doğru in.

Karışık Tüyleri Temizleme Sırasında Kedinle İlgili Sorunları Önleme

Kedine son bir ödül ver ve işlemleri sonlandır. Karışıklıkların ciddiyetine bağlı olarak, hepsinin üstesinden gelmek birkaç gün sürebilir ve kedinin iş birliğine ve sabrına ihtiyacın var. Bu yüzden hepsini birden temizlemeye çalışma.

Kısa tüylü kedilerde, kalan karışıklıkları yavaşça ve nazikçe fırçalamanın yanında küçük bir ince fırça da kullanılabilir.

Ciddi keçeleşmiş kediler veteriner dikkati gerektirir. Etkilenen kediler hafifçe yatıştırılır ve tüm karışık tüyleri çıkarmak için tüyleri tıraş edilir. Bu sert adım gerekliyse, gelecekteki sorunları önlemek için kürk yeniden büyüdüğünde düzenli bir fırçalama ve tarama programı uyguladığından emin ol.

İpuçları

-Karışmış tüyleri çıkarmadan önce asla bir kediyi yıkama. Bunu yaparsan elinde sadece daha kötü problemler olacak.

-Henüz “keçe” oluşmamış küçük düğümler için taramadan önce saç kremi püskürtmeyi dene. Kedini korkutacak çok sesli bir sprey yerine pompa tipi bir sprey kullandığından emin ol.

-Kedinin tüylerini temizlerken kediyi tutmak ve rahatlatmak için bir yardımcın varsa, bu sıkıcı prosedür neredeyse her zaman daha iyi sonuç verir.

Paylaşan heymypet