Kedinin Çeneni Isırması Ne Anlama Geliyor?

Bir (ya da birden fazla) kediyle yaşıyorsan, patili dostunun bazı tuhaf huylara sahip olduğu dikkatini çekmiştir. Bunlardan bir tanesi de kedinin çeneni ısırmasıdır. Peki kedinin çeneni ısırması ne anlama geliyor? Kedin çeneni ısırarak sana ne anlatmaya çalışıyor? Cevabı aşağıda…

Kedinin Çeneni Isırması Ne Anlama Geliyor?

KEDİN ÇENENİ Mİ ISIRIYOR?

Öncelikle genel olarak kedilerin ısırması ve bunun anlamıyla ilgili içeriğimize bir göz atmanı tavsiye ederek kedinin çeneyi ısırması davranışını ele almaya başlayalım. Özetle söylemek gerekirse kedin sana sevgi ya da şefkat göstermek istediği gibi, “Benden uzak dur” demek istiyor da olabilir. Bu nedenle kedinin çeneni ısırmasını tek bir davranış olarak değil, diğer davranışlarla birlikte ele almalısın.

Kedinin çeneni ısırması en başta okşama rahatsızlığından kaynaklanıyor olabilir. “O da neymiş” dediğini duyar gibiyiz. Bazen kediler normalde memnuniyetle karşıladıkları okşamaları fazla bulup “Yeter” demek için çenen yoluyla sana ufak bir mesaj gönderebilirler. Dahası tüm kediler okşanmayı da sevmezler. Bazı kedilerin kürklerindeki foliküllerin hassasiyeti nedeniyle çok fazla okşanmak rahatsız edici hatta acı verici olabilir.

KEDİNİN ÇENENİ ISIRMASI BİR SEVGİ GÖSTERİSİ OLABİLİR

Kedinin çeneni ısırmasının bir diğer nedeni de sana şefkat göstermektir. Tıpkı mırlamak ya da patiyle hamur yoğurmak gibi, yalamak ve ısırmak da bir şefkat gösterisi olabilir. Çünkü bu durum kedin seni bir yavrusu gibi görüp sana bakım yapıyor gibi yorumlanır. Birkaç dil darbesinden sonra ufak çene ısırıkları geliyorsa çok şanslısın çünkü seviliyorsun.

Can sıkıntısı ya da fazla oyun oynamak da çene ısırmaya yol açabilen durumlardır. Kendini oyuna fazla kaptıran kedin çeneni ısırmaya başlayabilir. Agresif bir yanı olmasa da bu davranışı desteklemeni pek tavsiye etmiyoruz. Diğer yandan bazı kediler sıkıldıkları ve kendilerini eğlendirmek istedikleri için de çene ısırmaya başvurabilirler.

Kedinin Çeneni Isırması Ne Anlama Geliyor?

Son olarak bu durum stresin ya da bir hastalığın belirtisi olabilir. Stresin en kolay çözümü onu rahat bırakmak olur. Eğer kedin “hiperestezi” adı verilen ve aşırı acı duyma şeklinde açıklanan nadir durumdan mustaripse o zaman kedine pek dokunmaman gerektiğini öğrenmek zorundasın. Kedine dokunduğun anda tüylerinin diken diken olduğunu gözlemliyorsan bir hiperestezi vakasıyla karşı karşıya olabilirsin.

KEDİNİN ÇENENİ ISIRMASI KARŞISINDA NE YAPMALISIN?

Peki kedin çeneni ısırdığında ne yapmalısın?

Eğer ısırık hafif ve sevgi doluysa o zaman pek bir şey yapmana gerek yok ama canın yandıysa ya da bir agresiflik hissetiysen o zaman alman gereken birkaç önlem var.

Ancak ne olursa olsun kedini azarlayarak vs. cezalandırmaya kalkma. Böyle bir hareket kedinin agresyonunu daha da artırır. Hele ki sevgisinden ısırıyorsa kafasını iyice karıştırır.

Onun yerine kedinin beden dilini okumaya ve ona istediğini vermeye çalış. Yalnız kalmak istiyorsa bırak yalnız kalsın, okşanmak istemiyorsa okşanmasın. Hızlı hızlı kuyruğunu sallıyorsa öfkelenmiş ya da fazla heyecanlanmış olabilir. Yüzünün gerilip gerilmediğine, gözlerini ne hızla kırptığına dikkat et. Hatta sen onu okşarken kafasını çevirip elini takip ediyor bile olabilir. Bütün bunlar “Beni okşamayı bırakmanı istiyorum” anlamına gelir.

Bunun yanı sıra kedine ısırması için çenenden daha iyi alternatifler de sunabilirsin. Oyuncaklar, çözünce minik ödül mamaları kazandığı bulmacalar, bir karton bardak ya da tuvalet kağıdı rulosu gibi ev çözümleri, tüylü oyuncaklar, içine kedi nanesi koyduğun kağıt torbalar kedine avlanma güdüsünü zararsızca tatmin etme şansı verir.

Bütün bunların yanında kedinin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını anlamak için onu gözlem altında tutmayı, gerekirse veterinere başvurmayı ihmal etme.

Paylaşan heymypet