Kedine Nasıl İsim Seçmelisin?

Minik yavrunu eve getirdin ancak biraz zaman geçmesine rağmen henüz bir adı yok mu? Endişelenme bu içeriğimizde kedine isim seçerken sana yardım edecek etkenleri derledik! Haydi kedine nasıl isim seçeceğini anlatalım.

kedine nasıl isim

 

 

Yeni sahiplendiğin kedini eve getirmen en heyecanlı anlardan biri. Her şeyi göz önünde bulundurarak; veteriner seçmen, tuvalet eğitimine başlaman ve diğer bunaltıcı sorunları halletmen gerek. Tüm bu önemli etkenleri değerlendirirken kedine yaratıcı bir isim bulman zor. Muhtemelen senin ve diğer aile üyelerinin de beğenemeceği bir isim olması gerek. Üstelik isminin anlamını da başkalarına saatlerce açıklamak istemezsin. Endişelenme, senin için kedine nasıl isim vereceğini kolaylaştıracak bilgiler paylaşacağız. 

Kedine İsim Seçmek İçin Acele Etme

Kedine seçeceğin ismi 15 yıldan fazla süre kullanabileceğini unutma! Yeni kedin gelmeden önce ismine karar vermediysen, bu korkunç bir durum değil. Bir isme alıştırıp daha sonra birkaç hafta içinde değiştirmektense, isim seçiminde uzunca düşünmek daha iyi. En azından kedinin kafası değil senin kafan karışmış olur. 

Kedin İçin Durumu Karmaşıklaştırma

Basit ve söylemesi kolay bir isim seç. Seçtiğin isim çok karmaşıksa, kedinin de kafası karışacak. Ayrıca, yanına gelmesini istediğin zaman ona seslendiğinde aptalca hissedebilirsin. İsime karar verirken bu çağırma seslendirmesini birkaç kez denesen iyi olur. 

Kişisel bir anlamı olduğu için uzun bir isim seçersen, günlük kullanım için kısaltılmış bir versiyon kullansan daha iyi olur sanki. Örneğin; Yüzüklerin Efendisi hayranıysan ve kedine Samwise Gamgee demek istiyorsan, Sam’i kullanman daha basit ve kolay olacak. 

Kedine isim verirken iki veya daha az heceli bir isim seç. İkiden fazla hece veya zor telaffuz, kedinin kafasının karışmasına ve adını asla doğru düzgün öğrenememesine neden olur. 

İsim Verirken Evdeki Diğer Evcil Dostları Düşün

Evde yaşayan diğer evcil hayvanlara benzeyen bir isim seçmemeye çalış. Ayrıca iki ya da dört heceli bir şey de seçmemen gerek. Joe adında bir köpeğin varsa, kedin için Mo adını seçersen, onlardan yalnızca birinin dikkatini çekmeye çalışırken kafa karışıklığına neden olabilir.

kedine nasıl isimİsim Seçerken Komik Olmaya Çalışma

Kedine uygunsuz bir isim vermenin komik olduğunu düşünebilirsin, ancak veterinerine kaydolurken bu ismi kullanman gerektiğini unutma. Düşünsene muayene sırası ona geldiğinde bu isim ile seslenilecek. Bu ismi de sadece sen bilmeyeceksin. Çevrendeki herkesin uygunsuz bir isimle minik yavruna seslenmesini ister misin? Bizce hayır. 

Irksal, kültürel veya cinsel açıdan rahatsız edici olabilecek bir şeyi göz önünde bulundur. Farkında olmadan yapacağın yanlış bir seçimi ilerleyen süreçlerde kedin adına alıştıktan sonra değiştirmesi zor olur. İstediğin adın hızlı bir araştırılması, gerçekten kaba mı yoksa başkalarına karşı saldırgan mı olduğunu ortaya çıkarır.

Dostunun Kişiliğini Düşün

Kedine isim seçmeye çalıştığın sırada onu gözlemle, nasılsa acelemiz yok. Kişiliğinin nasıl olduğunu görme şansın olacak ve bu bir isim seçimine ilham verebilir.

Bazı kedilerin, bir isim seçimine ilham veren görünümleri hakkında benzersiz işaretler veya belirli şeyler olabilir. Eğer onlar kel bir Sphynx ise, belki de ünlü kel aktörlerden birini seçmek istersin. Kızıl bir tekir ise, belki Rusty veya Ginger ile demek isteyeceksin.

Daha Fazla İlham mı Arıyorsun?

Kedini kişiliğine veya görünümüne göre adlandırmanın yanı sıra, ilham almak için birçok başka seçenek var.

Ekrandan, edebiyattan ya da tarihten favori bir karakterin ve karakter sana ilham veriyorsa, bu seçimini etkileyebilir. Örneğin son yıllarda kedilerin Game of Thrones karakterlerinden biriyle adlandırılması giderek yaygınlaştı.

Belirli bir spor takımına veya oyuncuya hayran mısın? Belki hevesli bir bahçıvansın ve kedine en sevdiğiniz küçük çiçeğinin adını vermek istiyorsun; Rose mesela.

İsimler hobilerden, çalışmalardan ve hatta favori bir yiyecek veya içecekten (veya şaraptan) ilham alabilirsin.

Güzel anıları geri getiren bir şey seçmek, bir isme daha fazla anlam katabilir. Belki ona yakın olduğunuz ve iletişiminizi kaybettiğiniz bir kişinin adını vermek istersin. Bu ad, büyürken en sevdiğiniz şekerin adı gibi eğlenceli bir şey de olabilir.

Küçük şeyler için çok fazla stres yapma. Kedin isme iyi tepki veriyorsa ve sen onu seviyorsan, önemli olan bu. Kedin, aşırı derecede yaygın, son derece benzersiz veya diğer insanların tuhaf bulabileceği bir şey olup olmadığına aldırmaz. 

Senin kedinin adı ne? Bu adı seçerken neleri dikkate aldın? Çoook merak ediyoruz!

Paylaşan heymypet