Kedine Düzenli Aşı Yaptırman Neden Önemli?

Kedine düzenli aşı yaptırman neden bu kadar önemli biliyor musun? Çünkü onu hastalıklardan korumak için önlem alıyorsun. Peki diğer artıları neler? Haydi öğrenelim!

kedine düzenli aşı

 

 

Aşılanmamış evcil hayvan popülasyonu arttıkça, hastalık salgınları potansiyeli de artar. Düzenli aşılar, kedinin sağlıklı kalmasına ve korunmasına yardımcı olur. İnsanlardan farklı olarak, kedilerin bir dizi hastalığa karşı yıllık aşılara ihtiyacı olur. İşte bu yüzden kedine düzenli aşı yaptırman çok önemli.

Kedine Aşı Yaptırmanın Faydaları

Kedini aşılamak, genel sağlığına ve esenliğine katkıda bulunan sayısız temel fayda sağlar. İlk olarak, aşılar, kedilerin kapabileceği potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir dizi hastalığa karşı çok önemli koruma sağlar. Feline distemper (panleukopenia), feline herpesvirus ve feline calicivirus gibi bu hastalıklar hızla yayılır. Hatta ciddi rahatsızlıklara ve hatta ölümcül sonuçlara neden olur. Kedini aşılayarak, bağışıklık sisteminin bu patojenlere karşı savunmasını oluşturmaya yardımcı olursun. Hastalıklara yakalanma ve bu rahatsızlıklardan kedinin muzdarip olma riskini azaltırsın. Bu sadece tüylü dostunu gereksiz ıstıraptan kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda seni bu hastalıkları tedavi etmenin duygusal sıkıntısından ve mali yükünden de kurtarır.

İkincisi, kedi aşıları, hastalıkların kedi popülasyonu içinde ve ötesinde yayılmasını önlemede çok önemli bir rol oynar. Aşı olmayan kediler, belirli enfeksiyonların taşıyıcısı haline gelir ve temas ettikleri diğer kediler için tehdit oluşturur. Ek olarak, bazı kedi hastalıkları zoonotik potansiyele sahip olur. Bu, kedilerin hastalıkları insanlara aktarabileceği anlamına gelir. 

kedine düzenli aşıKedine Aşı Yaptırman Ekosistemi Korur

Patili dostuna aşı yaptırarak, hem evcil hayvanın hem de genel olarak toplum için daha sağlıklı bir çevreye katkıda bulunmuş olursun. Böylelikle hastalık salgınları olasılığı en aza inmiş olur. Kedi aşılamanın faydaları, içinde yaşadıkları ve etkileşimde bulundukları daha geniş ekosistemi koruyarak, tüm çevreyi korur.

Her evcil hayvanın sağlıklı kalabilmek için düzenli olarak veterinerini ziyaret etmesi ve aşılarını yaptırması gerekir. Temel aşılar genellikle tüm evcil hayvanlar için önerilir. Yaşam tarzı aşıları, günlük rutinlerine bağlı olarak belirli hastalıklar için risk altında olan evcil hayvanlar için tasarlanan aşılar. Dolayısıyla gereken durumlarda yapılması gerekir.

Her evcil hayvanın yaşam tarzı benzersiz olduğu için kedi ebeveynlerinin tüylü bebekleri için hangi aşıların doğru olduğunu anlamaları önemli. Bu konuda en doğru bilgileri edinmek istiyorsan, veterinerine danış. Çünkü sana en doğru yardımı yapacak ve kedini senin kadar yakından tanıyan tek kişi o. Hatta bazı durumlarda senden daha mantıklı adımlar izlediği doğru. 

Sen de kedinle alakalı ileride oluşacak endişelerini en aza indirmek için düzenli veteriner kontrolü yap. Başka kedilerin ve kendi kedinin sağlığını riske atmamak için düzenli aşı yaptır. Eğer düzenli aşı yaptırmak istiyorsan bu günleri unutmamak için telefonunun ‘anımsatıcı’ uygulamasını kullanabilirsin. Böylelikle o tarih gelmeden evvel sana yaklaştığını bildirir.

En güzel evcil hayvan bilgilerini edinmeye devam etmek için bizi takip etmeyi unutma. Çünkü her gün seni bilgilendirecek farklı bir içerikle karşına geliyoruz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz! Her daim sana destek olacağımızdan emin olabilirsin. Sevgiler…

Paylaşan heymypet