Kediler Yılbaşı Ağacından Nasıl Uzak Tutulur?

Yılın en ışıltılı, en keyifli zamanlarından biri gelip çattığında, bir çok evde büyüleyici bir atmosfer oluşturması için yılbaşı ağacı yerini alır. Peki ya kediler? Patili dostlarımızın özel ilgisine maruz kalan yeni yıl ağaçlarının görkemi ve keyfi genelde kısa ömürlü olur :))

kediler yılbaşı

Kediler için yılbaşı ağaçları genelde özel bir ilgi alanıdır. Üzerinde yer alan ufak parıltılı objeler ekstra dikkatlerini çeker. Ağacın dallarında tırnaklarını törpülemeye bayılırlar. Ya da daha fenası, içgüdüsel olarak üzerine tırmanıp devirirler 🙂

Özene bezene süslediğin yılbaşı ağacın kedinin gözüne büyüleyici bir oyuncak gibi göründüyse, keyfin çok kısa sürecektir. Bununla birlikte, kedini ve yılbaşı ağacını, her ikisine de zarar vermeden birbirinden uzak tutmanın birkaç yolu vardır.

Yılbaşı Ağaçlarının Tehlikeleri

Güzelliğine rağmen, Yılbaşı ağaçları evcil hayvanlar için bazı tehlikeler de taşıyabilir, örneğin:

  • Işık kablolarını çiğnemekten kaynaklanan şoklar veya elektrik çarpması
  • Keskin iğnelerden kaynaklanan yaralanmalar veya iğnelerdeki zehirli yağlardan kaynaklanan hastalıklar
  • Kullanılan yapıştırıcıları ve boyaları yalamasından kaynanklanan zehirlenmeler
  • Kırık süs eşyalarından kaynaklanan kesikler veya diğer yaralanmalar

Bu tehlikeler nedeniyle evcil hayvanları ve yılbaşı ağaçlarını mümkün olduğunca birbirinden uzak tutmak en iyisidir.

Kedileri Yılbaşı Ağacından Nasıl Uzak Tutarız?

Evcil hayvanınızın mizacına ve sahip olduğunuz Yılbaşı ağacının türüne bağlı olarak, kedileri ve köpekleri ağacı taciz etmekten caydırmanın birkaç yolu var.

Evcil hayvanın alışmasını sağlamak için süslemeden birkaç gün önce ağacı yerine koy. Merakları giderilirse, ağaçla oynama olasılıklarını düşürecektir.

Ağacı, bir evcil hayvanın mama kaseleri, yatakları veya oyun alanları gibi tanıdık alanlarından uzağa yerleştir. Ayrıca dallara atlaması için uygun tünek olarak kullanabileceği raflardan veya mobilyalardan uzak bir yere konumlandır.

Ağacı süslerken, evcil hayvanının süslemeleri görmesine veya koklamasına izin ver, böylece onlara aşina olurlar. Ancak onları gösterirken sallamak, havaya atmak vb… davranışlardan uzak dur. Böyle yaparsan baştan çıkacaktır ve onların oyuncak olduğunu düşünmeye başlayacakır.

Çok cezbedici süslemelerden tamamen kaçınmalısın. Sallanan, parıldayan veya hareketli süs eşyaları ya da yiyecek tipi süsler gibi evcil hayvanının dikkatini çekecektir.

Onu dalların altında yürümekten caydırmak için alüminyum folyo kullanabilirsin. Evcil hayvanları caydırmak için gövdenin alt kısmına sarabilirsin.

Gerçek bir ağaç kullanıyorsan, özellikle de ağacın ömrünü uzatmak için suda herhangi bir katkı maddesi kullanıyorsan, evcil hayvanının su içmesini önlemek için su kabının üzerini kapatmayı unutmamalısın.

Başka Neler Yapabilirsin?

Bir sprey şişesi kullanarak ve kesin tonda bir “Hayır!” ile evcil hayvanınızı ağaçtan uzak durması için eğitebilirsin.

Ağacın dibine sıktığın narenciye, sirke veya acı spreyler de yararlı olabilir, çünkü evcil hayvanlar kokudan kaçınır.

Diğer bir seçenek de, ağacın etrafında bir bariyer oluşturmak için dekoratif bir çit kullanmaktır.

Evcil hayvanın erişemeyeceği bir yere yerleştirilebilen daha küçük, masa üstü bir ağaç seçebilirsin. Yerde değilse, evcil hayvanları ağaçtan uzak tutmak daha kolay olacaktır.

Evcil hayvanının dikkatini ağaçtan uzaklaştırmak için yeni oyuncaklar veya ilgi alanlarına yönelik ek aktiviteler sağlayabilirsin. Sıkılırlarsa veya strese girerlerse, hayal kırıklıklarını yılbaşı ağacından çıkarmaları daha olasıdır.

Evcil hayvanları Yılbaşı ağaçlarından uzak tutmanın en iyi yolu, ilgilerini kırmak için mümkün olduğu kadar çok teknik kullanmaktır. Her evcil hayvan farklıdır. Ancak yeterince caydırıcı olduğunda, herhangi bir evcil hayvan bir Yılbaşı ağacının onun için olmadığını öğrenecektir.

Paylaşan heymypet