Kedimi Kışın Soğuktan Nasıl Korurum?

Kedi sahiplerinin kış aylarında en önemli gündemlerinden biri kedilerini sıcak tutmaktır. Kedilerin sıcağı sevdiklerini tüm dünya bilir. Evin en sıcak köşesini arayıp bulmakta ve postu oraya sermekte üstlerine yoktur. Peki soğuk aylarda ev kedilerini sıcak tutmanın en kolay yolu nedir? Kediler kış aylarında nasıl sıcak tutulur?

kediler kışın

Kedileri soğuk kış günlerinde soğuktan korumak sağlıkları açısından önemlidir. Bu yazımızda soru & cevap yoluyla kışınızı soğuk havalarda sıcak tutmanın yollarına değineceğiz. Kafanızdaki tüm soruların cevabını burada bulacaksınız.

Kedimin Kışın Dışarı Çıkmasına İzin Vermeli miyim?

Hayır! Aslında, kedinin yılın her döneminde güvende ve rahat olduğundan emin olmanın en iyi yolu onu içeride tutmaktır. Bu kadar basit. Uygun bakım teknikleri ile bir ev kedisi kışın bile oldukça konforlu şekilde yaşayabilir.

Amerika’nın bazı bölgelerinde kediler dışarı çıkmalarına izin vermeyi planlayan insanlara sahiplendirilmiyor. Kendi güvenlikleri ve çevrenin iyiliği için kediler, onları aktif, güvenli ve aileden biri gibi gören, zaman ve enerji harcamaya istekli insanlarla birlikte iç mekanlara aittir.

Kediler Kışın Daha Fazla Yemeğe mi İhtiyaç Duyar? Peki Obezite?

Endişelenmekte haklısın. Kedi obezitesi ciddi bir sağlık sorunu. Bununla birlikte, alışkanlıkları mevsimden mevsime sabit olan ev kedilerinin kışın daha fazla mamasına ihtiyacı yoktur. Bazen can sıkıntısından yemek isteyebilirler – zaten kim istemez ki? En iyi çözüm onu beslemek değil, onunla oynamaktır. Böylelikle hem ikiniz de eğlenir, hem de biraz hareket etmiş olursunuz.

Bununla birlikte, araştırmalar, soğuk havanın hem ev kedilerinin, hem de sokak kedilerinin iştahını artırabileceğini gösteriyor. Görünüşe göre  daha fazla soğuk hava tüm kedilerin iştahını artırıyor.

kediler kışın

Isıtıcılar Olmadan Kedimi Nasıl Sıcak Tutarım?

İlk olarak, kedinin çeşitli rahatça keyfini çıkarabilmesi için birkaç sıcak köşe oluşturabilirsin. Takılmayı sevdiği bir pencere pervazı örneğin. Ancak pencerenin soğuk havayı geçirmediğinden emin olmalısın.

Eğer kedin yatağını seviyorsa, yatağı kışın yatağı yerden uzak tutmalısın. Zeminler soğuk olur, bu yüzden terlik ve çorap giyeriz.

Isıtma yastıkları da dahil olmak üzere kedinin kış havasıyla başa çıkmasına yardımcı olacak birçok ürün bulabilirsin. Bazıları elektriklidir, diğerleri mikrodalgaya uygundur ve yine diğerleri, sıcaklığı yansıtmak için kedinin kendi vücut ısısını kullanan termal pedlerdir. Hangisini seçersen seç, evcil hayvanlar için özel tasarlanmış pedleri kullandığından emin ol ve kullanım talimatlarını takip etmeye özen göster.

Özellikle sıcak su torbaları kediler için kış aylarında kurtarıcı olabilir. Eğer bulamazsan, bir pet şişeye kaynar su koyup şişeyi yün bir çorabın içine koyabilirsin. Sadece kapağını sıkıca kapattığından emin ol.

Kedinin özel bir yatağı yoksa kaloriferin üzerine ya da bir ısıtıcının yakınına yerleştireceğiniz ince bir minder iş görecektir.

Sokak Kedileri İçin Kış Aylarında Neler Yapabilirim?

Soğuk bir kış gecesinde dışarıda acı çeken bir kedi görmek yürek parçalayıcı. Endişelenmekte çok haklısın. Yapabileceğin birkaç basit şey var. Kışın başıboş bırakılan kedilerin rüzgardan ve soğuktan uzak noktalar arayacağını unutma. Çoğu zaman sert hava koşullarından kaçmak için sıcak araba motorlarına binerler. Mahallende başıboş kedi varsa, motoru çalıştırmadan önce arabanın etrafını kontrol ettiğinden, kornaya bastığından ve elini kaputa birkaç kez vurduğundan emin ol.

Bu arada karton kutulardan kediler için küçük barınaklar yapabilirsin. İnternette nasıl yapılacağına dair pek çok video bulabilirsin. İçini kullanmadığın atkı veya şallarla döşediğin basit bir kutunun bir sokak kedisi için nasıl sıcacık bir yuvaya dönüşebileceğine inanamazsın!

Ayrıca kediler için uygun alanlara ısıtılmış kaselerde yiyecek ve su bırakmak isteyebilirsin. Sokak hayvanlarına bakmaya daha fazla vakit ayırmak istersen yerel barınaklara veya veterinerlere danışabilirsin. Çoğu topluluk, seni gönüllü olarak görmekten mutluluk duyacaktır.

Bir kedinin arkadaşlığı, hayatın en büyük zevklerinden biridir. Hiçbir şey, halinden memnun, mırıldanan bir kedinin sesi kadar sinirleri yatıştıramaz.

Paylaşan heymypet