Kedime Gereken Haftalık Kum Miktarı Nedir?

Kumunun temizliği kedinin ruh ve beden sağlığı açısından beslenme kadar büyük önem taşıyor. Peki sağlıklı ve temiz bir tuvalet deneyimi için kedinin ihtiyaç duyduğu kum miktarı nedir?

kedi kumu türleri

KEDİ KUMU MİKTARI

Ortalama boy ve kiloda yetişkin bir kedinin haftada yaklaşık 3 ila 5 kilo arasında kuma ihtiyacı var. Birden fazla kedin varsa bu rakamı kedilerinin sayısıyla çarparak doğru miktarı elde edebilirsin. Örneğin 2 yetişkin kedi için gereken haftalık kum miktarı 6-10 kilo arasında. 

Daha iri kediler her hafta yaklaşık 5 kilo civarı kuma ihtiyaç duyarken, ufak tefek yetişkin kediler ya da yavrular için sadece 2,5 – 3 kilo yeterli olur. Kedin böbrek hastalığı gibi bir sağlık sorunundan mustaripse büyük olasılıkla haftada 5 ila 7 kilo kuma ihtiyaç duyacaktır.

kedi-kum

Bu verdiğimiz miktarlar topaklanan kumlar için geçerli. Kullanacağın miktar, kumun türüne göre de değişiklik gösterecektir. Topaklanan kumlardan kullanıyorsan haftalık ortalama 3-5 kilo yeterli olurken, topaklanmayan kum tercih edersen 7 kiloya kadar kullanman gerekir.

Kum temizliğini ne sıklıkla yapman gerektiğini de merak ediyorsan ilgili içeriğimize göz atabilirsin: Kedi kumunun temizliği sandığından daha önemli.

Paylaşan heymypet