Kedim Perdeye Tırmanıyor Ne Yapmalıyım?

Kediler perdelere tırmanmaya pek hevesli canlılar. Tabi hem perde zarar görüyor, hem de patili dostlarımız sağlıklarını tehlikeye atıyor. Peki bu durum için ne yapmalı?

Kedilerin perdelere ilginç bir zaafı var gördüğümüz kadarıyla. Nitekim birçok kedi ebeveyni “Kedim perdeye tırmanıyor ne yapmalıyım!” diye dert yakınmakta. Neyse ki bu durumu doğru bir şekilde ele alırsak dostlarımızı bu davranıştan vazgeçirebiliriz. İlk olarak dostumuzun niye böyle bir davranışta bulunduğunu anlamaya çalışalım.

Kediler genellikle sıkıldıklarında veya korktuklarında perdelere tırmanmaya çalışırlar. O yüzden onlara rahat bir ev ortamı sağlamak, oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda ona oynayabileceği oyuncaklar sunabilirsin. Böylece canının sıkkınlığını canım perdelerden gidermeye çalışmayacaktır.

Buna rağmen patili dostumuz bu davranışını sürdürüyorsa, eğitim safhasına geçmeni öneririz. Fakat aman dikkat! Ne olursa olsun, su püskürtmek veya elinle kedini uzak tutmak gibi fiziksel bir caydırma yöntemine yönelmeyin. Bu hem aranızdaki ilişkiyi zedeler, hem de kalıcı bir çözüm olmaz. Nihayetinde kedilerin fiziksel caydırıcılarla arasının iyi olmadığını bilmemiz gerek.

KEDİM PERDEYE TIRMANIYOR DİYENLERE İPUÇLARI

kedim perdeye tırmanıyor ne yapmalıyım

Patili dostuna stresini ve can sıkıntısını giderebileceği oyuncaklar al. Mesela bir tırmalama ağacı! Çünkü kediler genellikle tırnaklarını dilediğince törpüleyemediğinden dolayı perdeye tırmanırlar.  Koltuk kenarlarına da aynı şekilde yaklaşan kediler, tırmalama ağacı kullanmayı öğrendiğinde bu davranışlarından vazgeçebiliyorlar.

Yine benzer olarak, kedinin tırnaklarını düzenli olarak kesmeni tavsiye ediyoruz. Bu konuda da dikkat etmen gereken şey, dört tırnağın dördünü de kesmemek. Çünkü kedilerin tırnakları insanların parmakları gibidir. Bir ile bir buçuk ay arasında dostumuzun tırnak bakımını yapmanı öneririz.

Bir sonraki tavsiyemiz ise kedinle oyun oynamak! Ona çeşitli oyuncaklar alıp meşgul tutabilirsin. Ya da evin içerisine ödül mamaları sakla. Böylece ona ilgisini yönlendirebileceği kanallar sunarak keyfinin kaçmasını önleyebilirsin.

Eğer dostun evde kendini güvende hissetmiyorsa, ona mümkünse yüksek bir alanda kendine ait bir bölge oluşturabilirsin. Böylelikle patili dostumuz hem yüksekte olmanın tadını çıkarır, hem de kendini güvenli hissederek daha az stres hisseder.

Son tavsiyemiz ise, perdenin etrafındaki eşyaları oradan uzaklaştırman olacak. Bunun iki sebebi var. İlki, dostunun ilgisini çeken bu nesneler yüzünden oraya yönlenmesini önlemek. İkincisi ise perdeye tırmanma davranışı esnasında eşyalara zarar vermesini önlemek için.

Bunların hepsini uyguladıktan sonra hala kedim perdeye tırmanıyor diyorsan eğitim konusunu tekrar ele alabilirsin. Çünkü bunların hepsi aslında sıkı bir eğitim demek. Peki kedilerin eğitimi hakkında neler biliyorsun? Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için bu yazımızı okuyabilirsin!

 

Paylaşan heymypet