Kedim Neden Saklanıyor? Kediler Neden Saklanır?

Kedim neden saklanıyor diye kara kara düşünmene gerek yok artık. Biz senin için bu gizemli konuyu aydınlatalım diye detaylı bir yazı kaleme aldık. Geriye tek bir şey kalıyor, o da yazımızı okumak!

kedim neden saklanıyor

Kutulara giren mi ararsın, koltuğun altına kaçan mı yoksa mutfak dolaplarının içinde takılan mı… Kediler garip gairp yerlere girip saklanmaya bayılır! Sen de kendi kendine sorar durursun kedim neden saklanıyor diye…

KEDİM NEDEN SAKLANIYOR DEMİŞTİNİZ?

Çünkü kediler saklandıklarında kendilerini rahatta hissederler. Yani aslında saklanmak onlar için oldukça normal bir davranış diyebiliriz. Tabii sağlıklı bir sıklıkta. Yok kedin sürekli sağa sola saklanıyorsa ortada mutlaka bir sorun var. Belki dostun hasta, belki stresli belki de bilmediğin bir şey onu ciddi anlamda korkuttu. Ya da tüm bunların hepsi aynı anda kedinin başına geldi, aman ağzımızdan yel alsın!

Kedinin fiziksel bir sorundan mustarip olup olmadığını anlamak için kontrol etmen gereken bazı şeyler var. Mesela kedin tuvaletini kabından başka bir yere yapıyor mu? Ya da yoğun bir iştah kaybı söz konusu mu? Eğer bu sorulara yanıtın evet ise bil ki kedinin bir sorunu var ve onu saklamaya çalışıyor. Lütfen dostunu kaptığın gibi veteriner hekimin yolunu tut.

Diyelim ki ortada fiziksel bir sıkıntı yok, veteriner hekimin fiziksel anlamda her şey yolunda dedi. O zaman zihinsel bir sorundan şüphelenmeye başlamalıyız. Örnek olarak, stres. Kediler ortam değişikliklerini pek sevmez. Yeni taşındıysan ya da mobilyaların yerini değiştirdiysen bile dostun huzursuzlanabilir. Ya da birden fazla patili dostumuzu besliyorsan aralarında bir sıkıntı olabilir. Peki kedin gerçek anlamda korkmuş ya da stres altındaysa ne yapmalı?

yetişkin kedileri sahiplenme

Bu durumda da yapman gereken ilk şey veteriner hekimine danışmak. Hekim muhtemelen anksiyete önleyici ilaçlar verecek. Tabii bir de stres ve korkunun kaynaklarını tespit edip onları gidermemiz lazım. Eve misafir gidiş gelişlerini kısıtlamanı öneririz. Bir de evini feromon kokularıyla doldurman kedini rahatlatır. O yüzden senin kokusunu alamayacağın ama kedilere büyük faydası olan feromonu da şiddetle tavsiye ederiz. Dostunu bu dönemde rahatlatmak için onu daha az sevmeye ne dersin? Nasıl yani diyebilirsin. Bu yazımızı okuduğunda ne demek istediğimizi anlayacaksın.

KEDİLER NEDEN SAKLANIR DEĞİL DE, KEDİLER NEREYE SAKLANMALI?

Aşırı durumları bir kenara bırakalım ve saklanmanın kediler için normal olduğu gerçeğine tekrar dönelim. Madem bu durum normal, kedine saklanacak alanlar yaratmak da senin sorumluluğun haline geliyor. Bu sayede saçma sapan ve tehlikeli yerlere saklanmalarını önleyebilirsin. Komik gelecek belki ama, evin az kullanılan odasında içine battaniye koyduğun karton bir kutu bile iş görür. Olmadı duvarın üstüne ufak bir kitaplık monte edip onu da battaniyelerle konforlu bir hale getirebilirsin. Bunlar ev yapımı çözümler. Yok ben işi ciddiye alacağım diyorsan da, özel yapım kedi evleri var. Onlara da yönelebilirsin.

Artık kedim neden saklanıyor diye dertlenmene gerek yok. Kediler neden saklanır, tamamen öğrenmiş oldun. Yazımızı okuduğun için teşekkürler!

Paylaşan heymypet