Kedim Neden Her Zaman Aç?

Kedin sürekli mama için miyavlıyor mu? Ama daha az önce beslemiştin? Kedim neden her zaman aç mı davranıyor? Peki sebebi ne?

kedim neden her

 

 

Kedin aç olduğu zaman yemek zamanı civarında alışık olduğumuz davranışlar sergiler. Birçok kedi kendilerine servis yapılmasını oldukça talep eder. Ancak kediler yemek konusunda köpekler kadar motive değil. Bu nedenle sürekli aç davranmak, beslenmeler arasında yemek için yalvarmak veya sızlanmak tıbbi bir soruna işaret. “Kedim neden her zaman aç?” sorusunun cevabı için okumaya devam et!

Kedilerin nasıl ve ne zaman aç davrandığını anlamak, veterineri ne zaman görmeniz gerektiğini ve neyi bildirmen gerektiğini bilmene yardımcı olur.

Planlanan Yemek Zamanlarında Yemek İçin Ağlamak

Kediler sandığınızdan daha akıllı ve onları her gün aynı saatte beslersek yemek vaktinin geldiğini bilirler. Miyavlamak, ağlamak veya sen kasesine yemek koyana kadar sana bakmak aç bir kedinin davranışları. Hayır, kedin açlıktan ölmüyor ama muhtemelen aç. Tıpkı insanlar gibi, bir kedinin de boş midesi beynine yemek yemesini söyleyen sinyaller gönderir. Eğer onu besleyen kişi sensen, kedin yemeğini unutmamanı sağlar.

İkramlar İçin Sızlanmak

Kedinin ödül mamasını belirli bir yerde saklarsan ve seni o noktada dururken görürse koşup ödül almak için ağlamaya başlar. Bu torbayı veya kabı alıp salladığın zaman bu durumun ortaya çıkma olasılığı daha da artar. Kedilerin mükemmel işitme duyusu olur ve özellikle aç olduklarında mutlu bir ses duyarlarsa koşarak gelirler.

kedim neden herMasadan Yiyecek Çalmak

Kediler kolaylıkla bir tezgahın veya masanın üzerine atlar. Özellikler bir parça tavuğu kapmak için. Yemek tabaklarında olmayan bir şeyin tadına vardıkları zaman bu durum alışkanlık haline gelir. Kediler de tıpkı diğer evcil hayvanlar gibi cazip bir ikrama karşı koyamayan hayvanlar. Bu nedenle, onu gözetimsiz bırakmayı planlıyorsan yemeğinin üzerini kapattığından emin ol.

Özellikle aktif olan ve yemek sırasında yetersiz miktarda yiyecek alan kedilerin masadan yiyecek çalma olasılığı daha yüksek olur.

Hızlı Yemek

Yiyecek için rekabet etmek veya kavga etmek zorunda kalan kedilerin, yemeklerini çabuk veya açgözlülükle tüketme olasılıkları daha yüksek. Kedilerin bazıları yemek yerken homurdanır veya hırlar. Kediler bu sebeple yiyeceklerini çiğnemeden yutuyor gibi görünüyor. Sokak kedilerinde yaygın görülen bir davranış.

Büyüyen veya hızlı yemek yeme alışkanlığını edinen kediler rahatlar ve yiyeceklerinin bulunup bulunmadığı konusunda endişelenmelerine gerek olmadığını öğrenir.

Yeme ve Kusma

Kusma, ev kedilerinde nadir görülen bir durum değildir. Kendilerini yoğun bir şekilde yalarlar. Dolayısıyla sindirim kanallarında genellikle tüy yumağı oluşturabilen çok fazla tüy bulunur. Eğer bir kedi dışkısındaki kıl yumağını çıkaramazsa, kediniz kustuğunda tüy ya dışarı çıkar ya da midesine ya da bağırsaklarına sıkışır. Kedinizin içine tüy yumağı kaçarsa, mamayı sindiremeyeceği için mamasını kusar. Kedinizin mide-bağırsak kanalında kıl yumağı veya başka bir maddenin sıkıştığından şüpheleniyorsanız, evcil hayvanınızı veterinere götür. X ışınları, kedinin yuttuğu bir nesnenin mi yoksa tüy yumağının mı alınmasının gerekip gerekmediğini gösterecek. Bu çıkarma genellikle cerrahi olarak yapılır, ancak bazen endoskopi yemek borusu veya midenin içinden bazı şeyleri çıkarabilir.

Bazı kediler yemekten sonra düzenli olarak kusarlar ve yiyecekleri hâlâ bozulmamış veya bütün olur. Yemekten hemen sonra tüm yiyeceğin kusmasına regürjitasyon denir ve bu genellikle kedinin çok hızlı yemesinden kaynaklanır. Neyse ki, kedini yemek yerken yavaşlatarak kusmayı durdurmak kolay. Mamasını bir kurabiye kağıdına yaymayı dene veya kedinin mama kabının içine yenemeyecek kadar büyük nesneler yerleştir. Bunun için özel yemek kaseleri de mevcut.

Paylaşan heymypet