Kedilerin Yolculuk Stresini Azaltmanın Yolları

Sevimli dostlarımızın alıştıkları ortamdan uzaklaşmaktan hoşlanmadıkları aşikâr. Dolayısıyla seyahat etmeyi sevmezler. Kedilerin yolculuk stresini azaltmak için yazdığımız yazımızı okursan bu durumu kolayca kontrol altına alabilirsin.

kedilerin yolculuk

 

 

Veteriner ziyaretleri kedimizin bakımının hayati bir parçası. Birçok kedi seyahat etmeyi hoş olmayan bir deneyim olarak görür. Çoğu kedinin seyahat etme konusunda fazla deneyimi olmaz. Bu nedenle birçok kedinin seyahat etmeyi sevmemesi mantıklı. Seyahat her ne kadar stresli olsa da, kedilerin yolculuk stresini azaltmanın bazı yolları var.

Her Şey Evde Başlar

Veterinere başarılı bir yolculuk, kedinin taşıma kabını sevmesi için evde eğitim verilmesiyle başlar. İlk adım, kedin için doğru taşıma kabını seçmek. Kedin için seçeceğin kap, kedinin içinde durup dönebileceği kadar büyük olmalı. Hem üst hem de ön açıklığı olan veya geniş yuvarlak açıklığı olan bir taşıyıcı, kedini daha kolay yerleştirip çıkarmana yardımcı olur. Taşıyıcının parçalara ayrılabilme özelliği olması gerekir. Çünkü kediler bu şekilde taşıyıcılarından dışarı çekilmek yerine çıkarılmalarına olanak sağlar. Bu da eğer korktukları takdirde taşıyıcılarının alt kısmında muayene edilmelerine olanak tanır. Son olarak taşıyıcı güvenli ve sağlam olmalı.

kedilerin yolculukTaşıma Kabını Olumlu Hale Getirmek

Kedin için mükemmel taşıma kabını satın aldın diyelim, şimdi sonraki adımlar için iyi şeylerle ilişkilendirmesine yardımcı olman gerekecek. Bu sayede sadece veterinere gittiği zaman garajdan çıkan korkutucu bir kutu olarak görmemiş olur. İşte kedinin taşıyıcıyı sevmesine nasıl yardımcı olacağına dair bazı ipuçları.

Çanta kedinin vakit geçirmeyi sevdiği, çoğu durumda senin de vakit geçirdiğin bir yerde bırak. Taşıma çantasını evine entegre ederek korkutucu bir seyahat kafesi olmaktan çıkıp dinlenme alanı haline getir.

İkramları, kedi nanesini ve oyuncakları çantaya yerleştir. Bu, kedini hala evdeyken taşıyıcıya girmeye teşvik edecek. Olumlu bir ilişki kurmaya yardımcı olması için kedinle taşıma kabının etrafında da oyun oyna.

Tanıdık yatak takımlarını taşıyıcıya yerleştir. Evin tüm kokuları taşıyıcının içinde olacak ve bu da orayı güvenli bir yer gibi hissettirecek. Ayrıca içine senin kokun olan bir şey koymayı dene.

Kedini kabına girdiği için ödüllendir. Minik dostunun en sevdiği ikramları yakınında bulundur. Böylece kedin taşıma çantasına girer girmez bir tane vermen kolay olur.

Sabırlı ol. Kedi taşıma çantasına girmesi için zorlama. Patili dostun taşıma kabına kendi başına girmeyi seçmesine izin ver ve bu davranışı ödüllendir.

İdeal olarak çantasıyla olumlu ilişkiler kurmaya çalış. Kedinin veteriner ziyareti için çantasına girmesi gerektiği zaman mama ve oyuncakları kullanmak iyi fikir. Böylece içeri girme kararı ona ait olur.

Paylaşan heymypet