Kedilerin Yalanma Davranışı Neden Önemli?

Kedilerin hepsi kendilerini veya sahiplerini yalar. Bazı kediler diğerlerinden daha titiz olur. Ancak takıntılı bir şekilde kedilerin yalanma davranışı bir soruna işaret eder. Hangi sorunlara işaret ettiğini birlikte öğrenelim.

kedilerin yalanma davranışı

 

 

Kedilerin yalanma davranışı içgüdüsel olarak hepsinde bulunur. Ancak; bazen bu normal bakım dürtüsü, çizgiyi aşarak takıntılı davranışlara dönüşür. Kedinin yalaması sıklık veya süre olarak aşırı görünüyorsa, sorunu göz ardı etme. Kedinin alışılmış tımar davranışının artık o kadar normal olmadığından şüpheleniyorsan, bilmen gerekenler var.

Uzmanlar kedilerin tipik olarak günün yüzde 30 ila 50’sini kendilerini temizleyerek geçirdiklerini söylüyor. Tüylü dostlarımız sık sık temizlendiği için, sahipleri genellikle önemli bir tüy kaybı veya cilt lezyonları gözlemleyene kadar bir sorun fark etmez.

Kediler Neden Yalar?

Patili dostlarımız vücutlarının bir bölgesi kaşındığı veya ağrıdığı zaman yalama davranışı sergiler. Sorun ağrıysa, yalama, disk hastalığı veya anal kese sıkışması durumlarında olduğu gibi ağrılı bölgeye odaklanır. Ancak kaşıntılı hastalıklarda yalama daha yaygın olur. Örneğin, kuyruk başındaki kompulsif yalama pire istilasına işaret edebilirken, polen veya gıda alerjisi olan kediler sırtlarını, karınlarını veya vücudun diğer bölgelerini yalar.

Aşırı sayıda tüy yumağına veya saç dökülmesine neden olan yalanma anormal bir durum. Aşırı yalanan bölge, ciltte kelleşme güneş yanığı, donma veya diğer çevresel hakaretlere daha yatkın olur. Yalama deri yüzeyini kırmadığı sürece enfeksiyon oluşmaz. Kedi yalamayı daha çok sever ve (pürüzlü diliyle) deri yüzeyini aşındırırsa enfeksiyon meydana gelmesi mümkün. Enfeksiyon yalamayı şiddetlendirir ve ciddi bir enfeksiyonla sonuçlanan bir kısır döngü oluşturur.

kedilerin yalanma davranışı

Aşırı yalanma sorununun çözümü, altta yatan nedeni belirlemek ve düzeltmek. Kedi sahipleri; pire, bit ve kürk paspasları kontrol etmeli. Ancak bunun ötesinde bir veteriner müdahalesi de şart.

“Abartılı” yalama her zaman fiziksel bir sağlık sorunundan kaynaklanmaz. Davranışın bazen psikolojik bir nedeni olması da mümkün. Kediler stres altında olduğu zaman da aşırı yalama davranışı gösterir. Yakın zamanda yapılan bir taşınma, eve başka bir evcil hayvanın eklenmesi veya kaybolması, hatta program değişikliği bile kedilerde kaygıya neden olur.

Bu gibi durumlarda “yer değiştirme davranışı” olarak kabul edilen yalama, bir kediyi sakinleştirip rahatlatır. Ancak sorunun kaynağı doğru bir şekilde tanımlanıp ele alınmazsa bazen alışkanlık haline gelir.

Aşırı Yalanma Davranışının Stresle Olan İlgisi Nedir?

Eğer tüm tıbbi problemler göz ardı edildiyse, o zaman normal olarak aşırı tımarlamayı bir kedinin hayatındaki bir tür stresin sonucu olarak ele alınması gerekir. Mümkünse, kademeli olarak değişiklik veya tanıtım yapılmasını önerilir. Strese sebep olan yabancılaşmayı önlemek amacıyla eskiden sevdiği eşyaları (battaniye, örtü vb.) onun yanına getir. Böylelikle yabancı hissettiği bölgede kendinden bir parça bulacak. Emin ol ki sakinleşmesi için çok işe yarar. 

Kedinin stresi hiçbir yöntemle geçmedi mi? O zaman veterinere koyulma zamanı. Çünkü veterineri tarafından reçete edilen geçici bir kaygı önleyici ilaç tedavisi de onu rahatlatmak için işe yarar. 

Tıpkı tırnak yiyen insanlar gibi kedinin de bu davranışı stresi gidermek için yapıyor olması mümkün. Yalanma davranışı çözüme kavuştuktan sonra devam eden bir alışkanlık haline gelmesi olası. Genellikle bu davranış yaklaşık bir ay içerisinde unutulur. Tabii çözüme kavuştuktan sonra…

Nedeni ister fizyolojik ister psikolojik olsun, aşırı bakım sorununu çözmek, kedinin sahibi açısından zaman ve sabır gerektirir. 

Paylaşan heymypet