Kedilerin Uyku Düzeni Neden Farklıdır? Kediler Kaç Saat Uyurlar?

Sana da kedin senin uyku düzeninin tam tersinde uyuyor gibi geliyor mu? Sanki sana inat tam sen uyuduğunda koşturmaya başlaması bu yüzdenmiş gibi…Kedilerin uyku düzeni neden farklı? 

kedilerin uyku düzeni

 

 

Eğer evde dolaşan tatlı mı tatlı bir kedin varsa, günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirdiklerini biliyorsun. Kedin sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerinde daha hareketli oluyor değil mi? Hatta belki seni uykundan uyandıracak kadar… Peki, kedilerin uyku düzeni bizden neden farklı? Günde kaç saat uyumaları gerekir?

Kedinin uyku davranışları seninkine kıyasla alışılmadık görünse de, bir kedi için tamamen normal bir durum. Kedini daha iyi anlamak ve veterinerini ne zaman araman gerektiğini bilmek için kedini çok iyi tanıman gerekiyor. Uyku düzenindeki herhangi bir değişiklik farklı durumların habercisi olması mümkün.

Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Kedilerin yarısından fazlası günde 12 ila 18 saat arasında uyuyor. Diğer kedilerin %40’ı ise 18 saatten fazla… Kedilerin çoğu yaşlanmaya başladıkça genç yaşlarına göre daha fazla saat uyur.

Tüylü miniklerin polifazik bir uyku düzeni var. Bu da insanların genellikle uyuduğu gibi tek bir uzun süre yerine her gün birkaç kez uyudukları anlamına gelir. Bu kedi şekerlemeleri ortalama 78 dakika uzunluğunda olur. Bununla birlikte, kediler genellikle 50 ila 113 dakika arasında değişen sürelerde uyurlar.

kedilerin uyku düzeniKedilerin Uyku Döngüsü

Sirkadiyen ritim, 24 saatlik uyku-uyanıklık programını yönlendiren dahili biyolojik saattir.

İnsanlarda uyku döngüsü günlük olur. Yani doğal olarak gündüzleri uyanık kalmaya ve geceleri uykuya dalmaya eğilimliyiz. Ancak kediler gececi canlılar. Biri sabahın erken saatlerinde gün doğumundan önce ve diğeri akşam gün batımına yakın olmak üzere iki etkinlik zirvesi yaşarlar.

Araştırmacılar, bir kedinin alacakaranlık uyku döngüsünün yırtıcı doğaları tarafından yönlendirildiğini varsayıyor. Kediler için ortak av olan hayvanların farklı uyku döngüleri var. Bir kedinin alacakaranlık doğası, gündüz kuşlarını avlamak için gün doğarken uyanık olmasına ve gece kemirgenlerini avlamak için alacakaranlıkta olmasına izin verir.

Kediler Neden Çok Uyur?

İnsanlar gibi, kedilerin de hayatta kalmak için uyumaya ihtiyacı var. İnsanlarda düzenli uyku, vücudun ertesi gün için yeniden şarj olmasını sağlar. Uyku ayrıca hafıza oluşumunda ve bağışıklık sistemini güçlendirmede rol oynar.

Araştırmacılar, kediler de dahil olmak üzere diğer memelilerin de uykudan benzer faydalar elde ettiğini varsayıyor. NREM uykusu vücudun yeniden şarj olmasına ve enerjiyi korumasına yardımcı olurken, REM uykusu duyguları ve diğer iyileşme süreçlerini düzenlemeye yardımcı oluyor.

Paylaşan heymypet