Kedilerin Tadamayacağı Tatlar Hangileri?

Kediler güçlü duyu organları olsa da bazı tatları keşfedemez. Peki, kedilerin tadamayacağı tatlar hangileri? İşte yazımızda her şeyi açıkladık.

kedilerin tadamayacağı

 

 

Kedilerin pek çok keskin duyuya sahip olduğu biliniyor. Keskin bir işitme, hareket ve karanlığa duyarlı görme ve son derece hassas bir koku alma duyusuna sahip olurlar. Ancak kedilerin tat alma duyusu insanların, köpeklerin ve diğer bazı hayvanlarınkinden daha az karmaşık olur. Peki, kedilerin tadamayacağı tatlar var mı?

Kedilerin tatlı şeyleri tatma yeteneği çok az veya hiç olmaz. Ancak acı tatları algılama konusunda daha büyük bir yeteneğe sahipler. Bunun nedeni evrime dayanır. Aynı zamanda neden bu kadar çok kedinin yemek konusunda seçici göründüğünü açıklamaya da yardımcı olur.

Bir Kedinin Tat Alma Duyusu

Kediler zorunlu etobur canlılar. Yani hayatta kalabilmek için hayvansal ürünler yemeleri gerekir. Tat alma duyuları beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde (ya da tam tersi) evrimleşmiş olur. Kedilerin diyetlerinde karbonhidratlara ihtiyaç duymadıkları için tatlı tatları algılamaya da ihtiyaçları yok. Diğer memelilerle dil benzerliklerine rağmen kedilerin birkaç dikkate değer farklılığı var

Kedilerin insanlardan ve hatta köpeklerden çok daha az tat tomurcuğu olur. İnsanlarda yaklaşık 9.000 tat alma tomurcuğu bulunurken, köpeklerde bu sayı yalnızca 1.700 civarında. Ancak kedilerin yalnızca 470 kadar tat tomurcuğu var. Kedilerin tat alma duyularının insanlarla benzer olduğuna inanılıyor. Tat tomurcukları tatlıyı, ekşiyi, acıyı, tuzluyu ve umamiyi (tuzlu ve hatta etli bir tat) algılar. Ancak kedilerin tat tomurcukları teknik olarak tatlıyı tıpkı insanlarda olduğu gibi az da olsa algılayabilse de, beyinlerinin tatlı tatları tanımasını sağlayan tatlılık reseptöründen yoksundurlar.

kedilerin tadamayacağı

Acı tatlar söz konusu olduğunda kedilerin avantajlı olduğu görülüyor. İnsanlarla aynı sayıda acı tat reseptörüne sahip olmalarına rağmen bunlardan yedisinin oldukça gelişmiş olduğu görülüyor. Acıyı tatma konusundaki bu ekstra yetenek, kedilerin çevredeki çoğu acı tada sahip olan toksinlerden uzak kalmasına yardımcı olur.

Diğer hayvanlara göre daha az tat tomurcuğuna sahip olmalarına rağmen kediler ekşi, acı, tuzlu ve umami tatlarını yeterince iyi tadabiliyor gibi görünüyor. Bu muhtemelen kısmen kedinin son derece keskin koku alma duyusundan kaynaklanır.

Kedilerin Algılayamayacağı Tatlar

Kedilerin, beynin tatlı tatları tanımasını sağlayan önemli bir tat reseptör geninden yoksun olmaları nedeniyle, tatlıyı insanlar ve köpekler gibi deneyimlemedikleri bilimsel olarak kabul ediliyor.

Tat alıcıları, beynin belirli tatları tanımasını sağlayan, tat alma tomurcuklarındaki hücrelerde bulunan proteinler. 

Bu ne anlama gelir? Esasen kedilerde tatlılığı algılayan bilinen iki tat reseptöründen yalnızca birine sahip olduğu görülür. Genel olarak kediler tatlı tatları tadamıyor veya bu tatlardan keyif alamıyor gibi görünüyor. İki tatlı tat reseptöründen yalnızca birine sahip olmak, kedilerin çok yüksek konsantrasyonlarda bir miktar tatlılığı algılayabildiği söylüyor Ancak bunu insanlar ve diğer birçok memelinin yaptığı gibi tam olarak deneyimleyemediği anlamına gelir.

Paylaşan heymypet