Kediler Neden Dört Ayak Üstüne Düşer?

Efsane, mucize ya da fizik harikası… Kedilerin dört ayağının üzerine düştüğü rivayeti kediler dünyasının en bilinenleri ve sevilenleri arasında. Sanki görünmeyen iniş takımlarına sahipler ve ne olursa olsun düşüşlerini iniş pistine sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Pencere eşiğinde havadan geçen kuşların arayışındayken kendini aşağıda bulan ama çaba sarf etmeden dengelerini tekrar kazanan kediler!

DÖRT AYAK ÜSTÜNE DÜŞMEK

Dört ayağının üstüne düşmek kedilerin zarar görmeden düştükleri anlamına gelmez. Düşen kediler bazen yaralanabilirler ve bazıları özellikle de daha yaşlı ve az çevik olanları hayatta kalamayabilir. Peki, kedilerin aerodinamik yetenekleri hakkında neler biliyoruz? 

GERÇEK Mİ KURGU MU?

Çoğu zaman bir kedi düştüğünde ayağa kalkacaktır. Vücudu yönünü refleks olarak düzeltir, böylece yere düştüğünde ilk olarak ayakları yere değer. Bir kedinin düşme yüksekliği, bacaklarının iniş şokunu ne kadar iyi veya ne kadar kötü kavrayacağını belirler.

Veterinerler daha büyük yüksekliklerden düşen (örneğin beşinci kat) kedilerin genellikle sadece birkaç kattan düşenlere oranla daha az yaralanmalara maruz kaldığını fark ettiler. Çünkü daha uzun düşüş süresi, kedilerin bedenlerini düzeltmeleri için daha fazla zaman tanıdı.

KEDİLERİN VÜCUT MEKANİĞİ NASIL İŞLİYOR?

Kedilerin yavaş çekim videoları ve seri fotoğraflama yöntemi sayesinde düşüşleri hakkında zaman içinde daha fazla bilgi sahibi olundu. Yavaş çekim videolarda düşen bir kedi düşüşün ilk saniyelerinde dengesini değiştirmeye başladığı gözlemlendi. Vücudu hangi tarafın yukarı doğru olması gerektiğini belirler. Gözleri ve kulaklarının yönlendirmesiyle kafasını bu yöne bakana kadar döndürmeye başlar. Sırtına kavis verirken omurgası takip eder; daha sonra ön ayaklarını, ardından arka ayaklarını karnının altına yerleştirir. Ön patilerini çarpmadan korumak için yüzüne yakın yerleştirir. İnerken, bacak eklemleri ağırlığının etkisini taşır. Düşen bir kedi bir uçaktan ziyade daha çok bir paraşüt gibidir. Vücudu kendini düşme hareketine yönlendirirken rahatlar ve iniş için yayılır.

Düşerken rotasını düzeltmesini sağlayan esnek omurgalarla sahip olduklarından doğuştan şanslı olduklarını söyleyebiliriz. Kedilerde esnekliklerine katkıda bulunan 30 tane omur vardır. (İnsanlarda sadece 24 tane var.) Kuyrukları günlük aktivitelerde dümen görevi görürken, serbest düşüşte önemsizdir – bu nedenle Manx gibi kuyruksuz doğmuş veya kuyruğunu kaybetmiş bir kedi bile sağlıklı bir iniş gerçekleştirebilir! 

Kedilerin iç kulağı vücudunun yere göre nerede olduğunu söyleyen vestibüler sistemi barındırır. Bu sistem kedinin vücudunun kendini doğru yönlendirmesini ve düştükten sonra dengeyi yeniden kazanmasını sağlar.

kedilerin dört ayak üstüne düşmesi

DOĞUŞTAN MI YOKSA ÖĞRENİLMİŞ DAVRANIŞ MI?

Bir kedinin dört ayağının üstüne düşme yeteneği, annesi  tarafından öğretilen ya da deneyimle öğrenilen bir hile değil, doğanın bir armağanıdır. Yavrular yaklaşık 6 haftalık olduklarında ve koordine bir şekilde koşup atlayabildiklerinde, vücutları bir düşüş anında dengesini başarıyla düzeltebilir. 

Bununla birlikte, kedini düşme riskinden korunman gerekir! O sadece bir kedi, Süpermen değil. Yüksek katlı apartman dairesinde oturuyorsan pencerelerine koruma taktırdığından emin ol! 

Paylaşan heymypet