Kedilerin Ne Kadar Egzersize İhtiyacı Olur?

Kedi ebeveyni olarak kedilerin egzersiz yapması gerektiğini biliyoruz. En azından bizim okurlarımız biliyor. Çünkü her fırsatta bunu vurguluyoruz. Peki, kedilerin ne kadar egzersiz yapması gerektiğini biliyor muyuz? Ee birlikte öğreneceğiz!

kedilerin ne kadar

 

 

İnsanlarda olduğu gibi, kedilerde de, hareketsiz bir yaşam tarzı fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Ancak, kedinin gerçekten ne kadar egzersize ihtiyacı olduğunu belirlemek, kediden kediye değişir. İşte kedilerin ne kadar egzersize ihtiyaç duyduğu ve gerekli kaynakların nasıl sağlanacağı.

Kedilerin Günde Ne Kadar Egzersize İhtiyacı Olur?

Kedilerin sağlıklı ve mutlu kalmak için genellikle günde yaklaşık 30 dakika egzersiz yapması gerekir. Ancak bu durum kedinin yaşına, cinsine, yaşam tarzına ve bireysel kişiliğine göre değişiklik gösterir. Bazı kediler kısa aktivite patlamalarından memnun olur. Bazıları ise daha yoğun oyun zamanlarına veya yapılandırılmış egzersiz rutinlerine ihtiyaç duyar.

Tüm kediler çok uyur, ancak yavru kediler genellikle günde yaklaşık 18 ila 22 saat uyur. Uyanık oldukları saatlerde aktif kalma eğiliminde olurlar. Çoğu yavru kedi yüksek enerji seviyelerine sahip olur ve her gün bir saat veya daha fazla egzersiz yapması gerekir. İyi haber şu ki, bol miktarda oyuncak ve oyun sağladığın sürece, yavru kedin ihtiyaç duyduğu egzersizi yapacak kadar oynar.

Vahşi doğada, kediler doğal olarak avlanarak ve oynayarak (temelde sadece avlanma pratiği) egzersiz yaparlar. Bu nedenle, dış mekana erişimi olan kediler, genellikle evdeki kedilerden daha fazla egzersiz yapar. Ancak evcil kedinin, evindeki alan sınırlı olsa bile, ihtiyaç duyduğu egzersizi çevresel zenginleştirme yoluyla yapması mümkün.

Kediler İçin Egzersizin Önemi

Düzenli egzersiz, kediler için sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçası. Onların fiziksel ve zihinsel olarak zinde kalmasına yardımcı olur. Ayrıyeten genel refahını destekler. Egzersize ve oyuna teşvik etmek, ısırma ve tırmalama gibi davranışsal sorunları önlemeye de yardımcı olur.

Kediler uyumak, uzanmak ve bakım yapmak için çok zaman harcarlar. Bu sebeple gündüz ve gece boyunca kısa enerji patlamaları yaşama eğiliminde olurlar. Oyuncaklar, tırmalama direkleri ve insanlarla etkileşimli oyun zamanı aracılığıyla kedinize hem fiziksel egzersiz hem de zihinsel uyarım için fırsatlar sağla.

Egzersizin Fiziksel Faydaları

Düzenli egzersiz, kedilerin kalori yakmasına ve sağlıklı bir kiloyu korumasına yardımcı olur. Bu, obezitenin önlenmesine ve diyabet ve artrit gibi ilişkili sağlık sorunlarının riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca egzersiz, kedilerde kas tonusunun ve gücünün korunmasına ve oluşturulmasına yardımcı olur. Bu, özellikle hastalığa daha yatkın olabilecek yaşlı kediler için önemli. 

Egzersizin Manevi Faydalar

Egzersiz, kediler için zihinsel uyarım sağlar. Bu durum davranışsal kaygılara yol açabilen can sıkıntısı, kaygı ve depresyonu önlemeye yardımcı olur. Etkileşimli oyuncaklar kedilerin zihinsel olarak zinde ve meşgul kalmasına yardımcı olur. Düzenli oyun zamanı ve aktivite, stres ve kaygıyı azaltmaya, davranış sorunlarını önlemeye ve insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla sosyal etkileşimi teşvik etmeye yardımcı olur.

kedilerin ne kadar

Kediler İçin 5 Kolay Egzersiz Fikri

Kedin için en iyi egzersiz seçeneklerini bulmak, nelerden hoşlandığını bilmekle ilgili. Bazı kediler kendi başlarına zaman geçirirken, diğerleri bir insan oynamaya başladığı zaman oynamaya daha yatkın olur. Kediler en çok gün batımında oyun oynamayı sever. Dolayısıyla bu zamanlar kedinle bir oyun seansı başlatmak için harika zamanlar.

Kedini egzersiz yapmaya teşvik etmek için bu fikirleri evde dene:

İnteraktif Kedi Oyuncakları

Yiyecek bulmacaları ve pille çalışan oyuncaklar gibi etkileşimli kedi oyuncakları, kedinin bir insan olmadan oynamasını sağlar. Bazı kediler, kedi nanesi fareleri veya topları gibi minik oyuncakların etrafında dolanır. Ancak bazıları oyuncakla etkileşime giremezlerse ilgilerini kaybederler. Bazı etkileşimli oyuncaklar, yiyecek dağıtır veya ikramları saklamak için bölmelere sahip olur. Bu, iştahlı kediler için harika bir oyun. Kediciğinin biraz kilo vermesi gerekiyorsa, bu oyuncaklarda veteriner onaylı düşük kalorili ikramlar kullan veya bunları yemek zamanı için kullanmayı düşün! Bir kediyi yemeği için çalıştırmak, kilo vermesine ve zihinsel olarak uyarılmasına yardımcı olmanın harika bir yolu.

Değnek Oyuncaklar

Asa oyuncakları insanlar tarafından kedilerle oynamak için kullanılır. Pek çok kedi, insanları çubuktaki kuş veya tüy ‘teaserını’ ortaya çıkardığı zaman çıldırır. Bu tür oyunların harika bir özelliği, sen ve kediniz arasındaki bağı güçlendirmesi.

Kedi Ağaçları

Kedi ağaçları, iç mekanın güvenliğinde kediler için açık hava benzeri bir macera sağlar. Tırmanabilir, çizebilir, uzanabilir ve saatlerce gerinebilirler. Aynı zamanda birden fazla kedinin sosyalleşmesi için harika bir yol.

Tırmalama Direkleri

Tırmalama direkleri ve paspaslar, kedilere esneme, tırnaklarını sağlıklı tutma ve patilerini çalıştırma fırsatı verir. Bize egzersiz gibi görünmese de, kazıyıcı kullanmak bir nevi kedi yogası gibidir.

Egzersiz Tekerlekleri

Egzersiz tekerlekleri biraz dev hamster tekerleklerine benziyor. Kedin koşmayı seviyorsa ve yeterli alanın varsa, bir egzersiz çarkı oldukça zenginleştirici olur. Kedinin güvenliği için iyi bir marka satın aldığından emin ol.

Evdeki diğer evcil hayvanlar, herkes anlaştığı sürece kedin için uygun oyun arkadaşları olur. Bununla birlikte, bir oyun arkadaşı, çevresel zenginleşmenin ve insan bağlanma süresinin yerine geçmez. Ne kadar evcil hayvanın olursa olsun, her birinin bireysel ilgiye ve kişiliğine uygun oyuncaklara ve teçhizata ihtiyacı var. Lütfen bunları unutma!

Paylaşan heymypet