Kedinin Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Kedilerin dili, diğer patili dostlarımız köpekler kadar çözülmüş durumda değil. Hem onlar kendilerini daha nadir ifade ediyor, hem de biz neler anlatmak istediklerini genellikle anlayamıyoruz. Bu yüzden, ruh hallerini bize anlatabilme imkanlarını iyi değerlendirmeliyiz.

kedilerin mutlu olduğu nasıl anlaşılır

KEDİN MUTLU MU?

Kedi ebeveynleri olarak, kedilerimiz mutlu olsun isteriz değil mi? Peki kedilerin mutlu olduğu nasıl anlaşılır? Hallerinden memnun olup olmadıklarını anlamak için nelere dikkat edebiliriz? Her ne kadar hepsinin kendine has karakterleri olsa da, bazı evrensel davranışlar onları ele verebilir. Bu sinyalleri iyi okursak, doğru yaptığımız şeyleri devam ettirerek onların mutluluklarına mutluluk katabiliriz.

SESLİ SİNYALLER

Aslında kediler, mutlu olduklarını “dillendirebilirler”. Seslerini aktif olarak kullanmayı seven türler ve karakterler, ebeveynlerine uzun uzun kendini anlatırlar. Bu süreç içerisinde başvurdukları tiz sesler genellikle mutluluğa işaret ediyorken daha pes sesler hayal kırıklığı anlamına geliyor olabilir. Sessiz kediler ise ses çıkardıklarında genellikle mutsuzluk ifade ediyor olurlar. Biraz kafa karıştırıcı değil mi? Son olarak, mırlamaların mutluluk işareti olduğunu biliyorsundur diye düşünüyoruz.

KEDİNİN MUTLULULUĞU BEDEN DİLİNDE GİZLİ

Patili dostlarımızın bize gözleri, kulakları, tüyleri ve türlü beden pozisyonlarıyla mutsuzluklarını anlatma gibi huyları var. Mesela huzurlu ve mutlu bir kedi ön patilerini kıvırır, kulaklarını öne yatırır ve gözlerini yarı açık tutar. Göz temasına göz kırparak cevap veriyorsa, mutlu olduğu anlamını çıkarabilirsin. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsan bu yazımız sana yardımcı olacaktır. 

Mutlu kediler bir yanda da bıyıklarını hafifçe öne eğer, tüylerini yumuşak tutar ve kuyruklarını gevşekçe yukarıda tutarlar. Karşıdan gelirken kuyruğunun ucunu hafifçe öne eğiyorsa, seni neşeyle selamlıyor demektir. 

kedim geceleri miyavlıyor

OYUNCU AKTİF VE ÖZGÜVENLİ

Mutlu kediler, çevrelerindeki nesnelere ilgi gösterirler. Korku yerine merak güdüsüyle hareket ederler. Bağantılı olarak, sürekli oyun oynama eğilimindedirler. Oyunculuk, mutluluklarının en net ifadelerinden biri. Genellikle yaşlandıkça oyuncu davranışları azalsa da tamamen yok olmaz. O yüzden seninle oynamaya çalışıyorsa bil ki patili dostun seni seviyor ve halinden memnun!

UYKU VE BESLENME

Kedilerin uyumayı tercihleri ve nerede uyudukları mutluluk seviyelerini işaret edebilir. Mesela seninle veya başka kedilerle uyuyorsa harika! Çünkü patili dostlarımız sadece sevdiği ve güvendiği canlılarla uyumayı tercih ederler. Son olarak, kedilerin iştahı mutluluklarıyla oldukça doğru orantılıdır. O yüzden iştahlı bir kedin varsa, keyfinin yerinde olma ihtimali epey yüksek!

Konuya bir de tam tersinden yaklaşıp, kedinin mutlu haline engel olabilecek anksiyete gibi negatif durumları daha iyi öğrenmek veya haz etmediği davranışları sergileyip sergilemediğini anlamak da faydalı olabilir!

Paylaşan heymypet