Kedilerin Kusturulması Hakkında Gerçekler

Yaramaz kedilerimiz bazen yememeleri gereken şeyleri yer. Dolayısıyla taksite içeren besini veya nesneyi kusarak çıkarmaları gerekir. Kedilerin kusturulması hakkında tüm gerçekleri derledik. Ancak, tüm bu yöntemleri denemeden evvel önce veteriner kontrolü şart!

kedilerin kusturulması

 

 

Kediler bazen yememeleri gereken şeyleri yer. Ev kimyasallarının yanı sıra, yaygın olarak yedikleri şeyler ev bitkileri. Bazı insan yiyecekleri ve ev bitkileri kedilerin kemirmesi için güvenli olsa da birçoğu zehirli. Kedinin yediklerini nasıl kusturacağını ve ne zaman kusturmayacağını bilmek evde ilk yardımda önemli bir taktik. İşte kedilerin kusturulması hakkında tüm detaylar.

Evde Yöntemler

Kedilerde hidrojen peroksit kullanımı önerilmiyor. Çünkü nadiren etkili olur ve bunun yerine midede yaşamı tehdit eden ülserasyona neden olur. Bu yüzden bu seçeneği düşünme.

Bazı kaynaklar, kedine tuzlu su solüsyonu vermenizi öneriyorsa onları dinleme. Çünkü bunun da kendi tuzakları var. Tek seferde çok miktarda tuz vermek tek başına toksik olur. Ayrıca böbrek fonksiyon bozukluğu kedilerde, özellikle de yaşlılarda görülen yaygın bir hastalık süreci. Ayrıca zambak bitkileri, antifrizler ve NSAID’ler (ibuprofen veya aspirin gibi) gibi bazı zehirli maddeler akut böbrek yetmezliğine neden olur. Böbreklerin görevinin bir kısmı da kedinin kan dolaşımındaki tuzu filtrelemek. Dolayısıyla tuzlu su, altta yatan bir sorunu daha da kötüleştirir.

Veteriner Yöntemleri

Gerçekten, kedini kusturmanın en güvenli yolu bunu veterinerine yaptırmak. Deksmedetomidin, hidromorfon ve ksilazin dahil olmak üzere veterineri kedine kusturması için verebileceği enjekte edilebilir ilaçlar var. 

İdeal olarak, kedin enjeksiyonu aldıktan birkaç dakika sonra kusmaya başlamalı. Ancak kediler veteriner muayenehanesinde kusma konusunda köpekler kadar tutarlı değil.

kedilerin kusturulmasıNe Zaman Kusmaya Teşvik Etmemek Gerekir?

Kedinin olmaması gereken bir şeye bulaştığından şüpheleniyorsan, onu kusturmak aslında yarardan çok zarara neden olur. Kedine yapmanın tavsiye edilmediği bazı durumlar var. Dostunun bir toksin yediğinden şüphelenmenin üzerinden iki veya üç saatten fazla zaman geçtiyse, nesne emilmiş veya mideden geçmiş olur. Böylece onu kusturmanın başarılı olma olasılığı daha düşük.

Kedin çamaşır suyu, kanalizasyon temizleyicisi veya petrol bazlı ürünler gibi yakıcı maddeler yutmuşsa, onu tekrar kusturmamalısın. Bunu yaparak kedinin yemek borusunda kimyasal yanıklara neden olursun. Eğer kedinin iğne veya dikiş ipi yediğinden mi şüpheleniyorsun? Sakın kusturmaya çalışma! İğne yukarı çıkarken yemek borusunu veya ağzı deler. Dikiş ipliğinin bir kısmının kedinin bağırsaklarına sıkışıp kalması ve ipliğin geri kalanının bağırsakların geri kalanını kesmesine izin vermek gibi kötü bir alışkanlığı var. Kedinin iplik yediğinden şüpheleniyorsan, onu kusturmak ipliğin kedinin yemek borusunu kesmesine neden olur.

Kedini kusturmaman gereken başka zamanlar da var:

  • Zayıf veya bilinçsiz
  • Nöbet veya diğer nörolojik durum geçmişi
  • Mevcut kalp rahatsızlıkları
  • Karın ameliyatı

Genel olarak, konu toksinlere ve olmaması gereken şeylere bulaşma konusunda en büyük suçlu köpekler. Ancak bu, kedilerin de yaramazlıklardan payına düşeni almadıkları anlamına gelmez. Kedinin kendisine zarar verebilecek bir şeye bulaştığından şüpheleniyorsan derhal veterinerine başvur. Hangi adımları atman gerektiği konusunda sana tavsiyelerde bulunurlar.

Paylaşan heymypet