Kedilerin Kulakları Bize Ne Anlatıyor?

Birçok kedi ebeveyni aynı fikirde: Keşke kedim benimle konuşabilse, aklından geçenleri kelimelere dökebilse. Maalesef henüz o noktada değiliz ama kedilerin anlatmak istediklerini anlayabileceğimiz çok sayıda ipucu da var neyse ki… Mırlamalar, miyavlamalar ve tıslamaların anlamını birçoğumuz biliyoruz. Peki ya sessiz iletişim yolları? Bugün konumuz en önemli sessiz iletişim yollarından biri olan kedilerin kulakları…

Kedilerin düşündüklerini ve hissettiklerini anlatmak için kullandıkları çok sayıda araç var. Vücudun postürü, kuyruğun şekli ile konumu ve gözlerin açıklığı ile bakışlar bunların başında geliyor. Gözler bu kadar önemliyken kulaklar da boş durmuyor elbette. Kedilerin kulakları da iletişimin çok önemli bir kısmını oluşturuyor. Kulaklar kedinin ruh haline ya da yapacaklarına dair önemli şeyler söylüyor.

Örneğin hayatından memnun ve mutlu olan kedilerin gözleri kocaman açılıyor, herhangi bir sebepten ötürü gevşeyen kedilerin ise gözleri ister istemez kısılıyor. Sakin durumdaki kediler ebeveynleriyle göz teması kurup uzun uzun bakarken, korkan ya da agresif bir durumda olan kedilerin göz bebekleri büyüyor. Kedilerin gözleriyle ilgili tüm ayrıntılara bu yazımızdan ulaşabilirsin.

KEDİLERİN KULAKLARI NE ANLATIYOR?

Kedilerin kulakları da tıpkı gözler gibi çok şey söylüyor. Kulakların konumuna göre dört temel hissiyattan bahsetmek mümkün.

Merak

Kulaklar öne doğru yatıksa bu kedinin merak içinde olduğu anlamına geliyor. Bu konumda kulağın içi huni şeklini aldığından kedinin duyma becerisi de kuvvetleniyor. Dolayısıyla değişik bir ses duyan kedi mümkün olduğunca fazla şey öğrenebilmek için kulağını öne doğru yatırıyor. Uyku halindeki kedilerin bile en belli belirsiz sesleri duymak için kulaklarını bu şekle soktuğunu fark edebilirsin.

Sosyal Medyada Bizi Takip Et!

[elfsight_social_icons id=”1″]

Huzursuzluk

Kendini tehdit altında ya rahatsız hisseden kedilerin kulakları dışa doğru dönüyor ve sanki kedinin kafasının iki yanına birer kanat yerleştirilmiş gibi bir görüntü oluşuyor. Bu sayede kedi herhangi bir rahatsız edici sesten kaçınabiliyor. Kedi aynı zamanda yana döndürdüğü kulaklarını korumaya da almış oluyor. Kedinin kulakları bu şekle girdiyse bunu bir “Geri çekil” mesajı olarak algılamalı, patili dostunun kendisini rahatsız hissetmesine yol açan şey her neyse ona derhal son vermelisin.

Gerginlik

Eğer kedinin kulakları yana dönmenin yanı sıra bir de hızla hareket eder haldeyse bu bir gerginlik işaretidir. Bu gerginliğe yol açan kedi, köpek ya da insan hemen ortamdan ayrılmazsa, kedinin saldırıya geçmesi işten bile değildir. Uzun süreli kulak titremesi ise bir sağlık sorununun işareti olabilir.

Kızgınlık ya da Korku

Korkmuş ya kızmış kedilerin kulakları dümdüz arkaya yatık haldedir. Kulakların bu şekli olası bir kavga halinde kulakların pençelerden ya da dişlerden kurtulmasını sağlar, kaçış halinde de kedinin işini kolaylaştırır. Kedi kulaklarını geri yatırmasına tepki alamazsa doğrudan saldırıya da geçebilir.

Kediler Konuştuklarımızı Anlayabilirler mi?

Paylaşan heymypet