Kedilerin Kısırlaştırılması Hakkında Bilmen Gerekenler

Kedilerin daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için kısırlaştırılmanın önemine her fırsatta değiniyoruz. Ancak, kedilerin kısırlaştırılması hakkında bilinen pek çok yanlış bilgi var. Tabii, bu yanlışlıkları düzeltmek de heymypet’e düşüyor. Haydi başlayalım! 

kedilerin kısırlaştırılması

 

 

Kısırlaştırma olarak da bilinen yumurtalık histerektomi, dişi bir kedinin yumurtalıklarının ve rahminin cerrahi olarak çıkarılması olayını kapsar. Kısırlaştırılmamış genç dişi kediler kızışacaktır ve sağlam (kısırlaştırılmamış) erkeklerle temasa geçerlerse hamile kalma şansları çok yüksek olur. Bir dişi dört aylıkken kızgınlığa girebilir. Her kedi farklı etkilenir. İşte kedilerin kısırlaştırılması hakkında daha fazlası…

Bir kediyi kısırlaştırmanın geleneksel yaşı yaklaşık altı ay. Ancak son 20 yılda yapılan araştırmalar, ilk kızgınlık döngüsünden önce kısırlaştırmanın avantajları olabileceğini ortaya koyuyor. Şimdi de erken veya geç şekilde kısırlaştırmanın faydalarını tartışacağız. Bir kedinin hayatının ilerleyen dönemlerinde; kısırlaştırma süreci, işlemden sonra neler beklenebilir ve sahiplerinin sonradan sahip olabileceği bazı endişeler bu içeriğimizde cevaplanıyor.

Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Kısırlaştırma, kedi sahibi olmanın ve dişi bir kedinin genel sağlığının önemli bir parçası. Kısırlaştırmanın faydaları risklerinden çok daha fazla. Faydaları arasında meme kanserinin önlenmesi (erken kısırlaştırıldığında), istenmeyen yavru kedi sayısının azaltılması, gürültülü ve bazen rahatsız edici ısı döngülerinin önlenmesi ve muhtemelen evde idrar lekesi oluşması yer alır.

Kedilerin Kısırlaştırma Süreci

Kısırlaştırma büyük bir ameliyat olarak kabul edilse de en sık uygulanan prosedürlerden biri. Kısırlaştırmadan önce, veteriner hekim baştan ayağa bir muayene yapacak ve tüm hayati organların iyi durumda olduğundan emin olmak için kan tahlili isteyecek. Spaylar genel anestezi altında yapılır. Anesteziye hazırlanmak için sakinleştirici ve ağrı kesici ilaç verilir. Uykulu hale geldiğinde, daha derin bir uykuya neden olmak için bir enjeksiyon yapılacak. 

Bu süre zarfında minik dostlarımız ne olduğunun farkında değil ve hiçbir acı hissetmez. Daha sonra kedin entübe edilecek, yani trakeasına yerleştirilen bir tüp nefes almasına yardımcı olan bir makineye bağlanacak. Çoğu veteriner ayrıca sıvıları uygulamak için damara bir kateter yerleştirir.

Kedin daha sonra kalp atış hızını, solunum hızını, oksijen seviyelerini ve sıcaklığını izleyen bir makineye bağlanacak. Vücut ısısının korunmasına yardımcı olması için ısı desteği verilecek ve cerrahi alan kırpılarak temizlenecek. İnsanda göbek deliğinin olacağı yerin hemen altından bir kesi yapılır. Yumurtalıklar ve rahim alınır ve serviks bağlanır. Yumurtalıkların ve rahmin alınması standart olsa da, bazı veteriner hekimler rahmi olduğu gibi bırakabilir. Unutmayın, ısı döngülerinden, olası meme tümörü gelişiminden ve davranış sorunlarından sorumlu olanlar yumurtalıklar.

Veteriner kanama olmadığını onayladığında kesi kapatılır. Karın boşluğunu kapatmak için dikişler konur ve ardından üst deriyi kapatmak için cilt dikişleri, cilt zımbaları veya cilt yapıştırıcısı kullanılır. İşlem bittiğinde kedinin nefes almasını sağlayan tüp çıkarılır. Eve gönderilene kadar veteriner ekibi tarafından yakından izlenir. Kedinin dikişleri veya zımbaları varsa, genellikle işlemden sonraki 10 ila 14 gün içinde bunları aldırmak için geri dönmeniz gerekir. Bazı hekimler kendiliğinden dökülen dikişler kullanır ve tekrar hekime başvurulmasına gerek kalmaz. 

kedilerin kısırlaştırılması

Kısırlaştırmadan Sonraki Süreç

Bazı veteriner hekimler, hareketlerini en aza indirmek için yeni kısırlaştırılmış bir kediyi gece boyunca tutmayı seçer. Kısırlaştırma sabah yapılırsa kedi aynı gün eve gitmeye hazır olabilir. Her iki durumda da, kedin ilk gece biraz sersemlemiş olabilir ve yemek yemekle ilgilenmeyebilir. Bu normal bir tepki. Ertesi gün aksi bir durum yoksa kendine gelmiş olur. İştahları da en fazla bir veya iki gün içinde normale dönmeli.

Bazı kediler işlemden sonraki ilk birkaç gün biraz ağrı yaşar. Bu nedenle genellikle ağrı kesici ilaçlar eve gönderilir. Sahiplerin kesi bölgesinden akıntı gelmesi alışılmadık bir durum değil. Bu not edildiğinde, bunun veterinerin tarafından değerlendirilmesi önemli. Bazı kediler antibiyotik gibi ek tedaviler gerektirebilir. Tahrişe, enfeksiyona ve bazen kesi yerinin açılmasına neden olabilecek yalamalarını önlemek için eve bir Elizabeth tasması verilir.

Kısırlaştırma Sonrası Ebeveynlerin Endişeleri

Kedim Kilo Alacak mı?

Östrojenler doğal bir iştah bastırıcı. Bir kedi kısırlaştırıldığında ve östrojenler alındığı zaman, iştahta bir artış olabilir. Ayrıca, kısırlaştırmanın bir kedinin metabolizmasını yavaşlattığı da biliniyor. Veterineri, diyet ve egzersiz düzeyinde bir değişikliğin gerekli olup olmadığını belirlemene yardımcı olacaktır.

Kısırlaştırılmış Kedim Tekrar Kızgınlığa Girer Mi?

Yumurtalıklar olmadan, bir kedi kızgınlığa giremez. Bazen yumurtalık dokusu yumurtalık bağı boyunca uzanır. Bu maalesef çıplak gözle görülemiyor. Bu meydana geldiğinde, yumurtalık dokusu geride kalabilir ve bu da bir kedinin kızgınlık belirtileri göstermesine neden olabilir. Teşhis kan testi ile yapılır ve muhtemelen yumurtalık kalıntı dokusunu çıkarmak için keşif ameliyatı gerekecektir.

 

Paylaşan heymypet