Kedilerin Karnı Neden Şişer?

Minik dostunun göbeği son günlerde sana fazlaca şiş mi görünüyor? Acaba kilo mu aldı yoksa geçirdiği bir hastalığın belirtileri mi? Peki, tüm bunlardan nasıl emin olabileceksin? Endişelenme, yine seni düşünerek kedilerin karnı neden şişer sorusunu detaylıca ele aldık. 

 

 

‘Kedilerin karnı neden şişer?’ sorusunun aslında birçok cevabı var. Dışarıdan bakıldığı zaman gözle görülen şişlikler bazen ciddi sorunların sonucu olarak ortaya çıkar. Şişkinlik tespit edilen kedilerin karnı, daha dolu ve geniş görünür. Şişkinliğin sebepleri arasında; organ genişlemesi, sıvı birikimi, bağırsak parazitleri ve kilo alımı gibi pek çok sorun yatabilir.

Saydığımız tüm bu nedenler kedinin yaşına ve cinsiyetine göre değerlendirilir. Bazı kedilerde karın bölgesinde meydana gelen şişlik, normal olarak bile sayılır. Ancak altında herhangi bir sorun olmadığının tespit edilmesi şart. Düşünsene, erkek kedinin karnı şiş ve neredeyse hamile olduğunu düşüneceksin. Muhtemelen veterineri ziyaret etmen gerek ve kilo aldığını düşünerek bu konuyu gündeme getirmedin bile. Artık bilgileneceğin yazımız sayesinde sen de bilinçli ebeveyn olma yolundasın. 

Kedimin Karnı Şiş Ne Yapmalıyım?

Kedilerde karın şişmesinin basit nedenleri olabilir. Bu nedenler arasında; bağırsak parazitleri, obezite ve hamilelik bulunmaktadır. Çok sayıda bağırsak paraziti karın şişliğine neden olur. Bağırsak parazitine bağlı şişkinlik durumda kedilerin karnı kese gibi gözükür. Parazit nedenli şişlik genellikle genç kedilerde görülmektedir. Parazit tedavisi sonrasında şişlik de kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Basit şişliklerin bir diğer sebebi de obezitedir. Kediler çok mama yediğinde ve hareketsiz kaldıklarında çok kolay kilo alabilir. Bunun sonucunda karında meydana gelen yağ birikimi şişkin görünüme neden olur. Şişkinliğin bir diğer nedeni de hamilelik. Dişi kedilerde hamileliğin ilerlemesi ile beraber şişkinlik de giderek artmaktadır. Saydığımız tüm bu durumlar için de veteriner yolunu tutman gerektiğini söylememize gerek yok herhalde? Basit sebepler de olsa, ertelenmemesi ve kontrol altında tutulması gerek. 

kedilerin karnı

Hastalıktan Dolayı Kedilerin Karın Şişliği

Kedilerde bazı hastalıklara bağlı olarak da karın bölgesinde şişkinlik meydana gelebilir. Bu hastalıkların bazıları da oldukça ciddi hastalıklar. Kedilerde karın şişmesi bir ya da birden fazla organda şişkinlik ile oluşur. Organların genişlemesi genellikle bir enfeksiyon, enflamasyon ya da tümör oluşumuna bağlı olarak görülür.

Karın boşluğunda sıvı birikmesi de bir diğer şişkinlik sebebi. Karın boşluğunda genellikle kan, idrar ya da vücut dokularından salınan efüzyon birikimi görülür. Fiziksel bir travma sonucu idrar kesesinin yaralanması sonrasında da bölgede şişlik meydana gelebilir. 

Benzer bir şekilde; travma, cerrahi müdahale, kanama bozuklukları ve bazı tümörler sonucunda karın boşluğunda kan birikmesine bağlı şişkinlik oluşturur. Karaciğer, kalp ya da karın duvarında iltihap oluşumu sonucunda efüzyon birikimi görülebilir. Bu duruma neden olan rahatsızlığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Kalp rahatsızlıkları da genellikle karaciğerin genişlemesine ve karın boşluğunda sıvı birikimine yol açar. Bu durumda kedinin karnında şişlik meydana gelir. Son olarak kedilerin enfeksiyöz peritoniti adı verilen viral bir hastalık bulunmaktadır. Bu hastalığın en yaygın belirtisi karın ve göğüs bölgesinde sıvı birikmesidir. Enfeksiyon peritoniti dediğimiz hastalık, halk arasında FIP olarak bilinen maalesef ölümcül sonuçlar doğuran ciddiye alınması gereken bir hastalık. Bu konuda da detaylı bilgi edinmek istersen, ‘Kedilerde FIP Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi’ konulu yazımızı mutlaka okuman gerek. 

Nadiren de olsa, kedilerde karın şişliği yaratan bir diğer hastalık; hipotiroidizm. Hipotiroidizm, tiroit bezinin yeteri kadar tiroit salgılayamaması sonucunda görülür. Hipotiroidi olan kediler hareketsiz kalır ve kilo alır. Karın bölgesinde organların yağlanması sonucunda karında şişliğine neden olur.

Kedilerin Karın Şişmesinin Tedavisi 

Öncelikle patili dostun için detaylı fiziki muayene şart. Şüpheli şişlikler fark edildiğinde vakit kaybetmeden veteriner hekime danışmak gerekir. Kedinin hastalık geçmişi, şişkinliğin oluşma zamanı gibi detaylı bilgiler veteriner hekim ile mutlaka paylaşılmalı. Fiziksel muayenede kedinin kalbi ve ciğerleri stetoskop ile dinlenir ve karın bölgesi kontrol edilir. Detaylı bir muayene sonucunda varsa kalp rahatsızlıkları, organ büyümeleri, karındaki kitleler, sıvı birikimi, gaz birikimi ya da diğer anormallikler fark edilir. 

Veteriner hekim kedilerde karın şişliğini belirlemek için fiziksel muayeneden sonra çeşitli tahlilleri yapabilir. Genellikle tam kan sayımı, ultrasonla görüntüleme, idrar tahlili gibi testler en yaygın tanı yöntemleri arasında yer alır. Bu basit ve çabuk sonuç verebilen testler ile kedinin genel sağlık durumu hakkında fikir sahibi olmak mümkün.

Altta yatan bir hastalık sonucu meydana gelen şişlikler genellikle rahatsızlığın tedavi edilmesi ile beraber kendiliğinden ortadan kalkar. Obezite kaynaklı şişkinliklerde ise kedinin kilo vermesi gerekli. Maalesef minik dostun için diyet ve spor vakti.

Beslenme alışkanlığında yapılacak değişiklikler veteriner hekim tarafından detaylı bir şekilde açıklanır. Bu gibi durumda veteriner hekimin önerilerine harfiyen uyulması gerekir. Obezite sorunu olan kedilerin beslenmesinde özel diyet mamalar kullanılması önerilir.

Paylaşan heymypet