Kedilerin Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır? Kedim Yeterince Su İçiyor Mu?

Kedinin son zamanlarda yeterince su içmediğini düşünüyorsan muhtemelen haklısındır. Dönem dönem bir sürü şey hakkında seçici olma eğiliminde olduklarından pekala su da bunlardan biri olabilir.

KEDİLERİN SU İHTİYACI

Kedilerin günlük su ihtiyacı ne kadardır? Kedin yeterince su içmiyor mu? Bu çok büyük bir sorun gibi görünmese de susuz kalmak tüylü dostunun sağlığını tehdit edebilir, yani dikkatli olmakta fayda var. Kedinin günde ne kadar suya ihtiyaç duyduğunu belirlemek, yeterli su tüketip tüketmediğini anlamak çok kolay.

Kedilerin günlük su ihtiyacı olan ortalama su miktarı bir dizi faktöre bağlı. Yaşı, kilosu, hareket alışkanlıkları gibi… Örneğin yetişkin bir kedi yavru kediye oranla daha fazla suya ihtiyaç duyacaktır. Ya da hareketli bir kedinin içmesi gereken su miktarı miskin bir kedininkinden daha fazladır. Ve tabii ki sıcaklık faktörü de önemli. Sıcak ve kuru ortamda yaşayan kediler, örneğin sıcak yaz aylarında çok daha sık dehidre olurlar ve günlük su tüketimlerinde artış beklenir.  

kedilerin günlük su ihtiyacı ne kadardır

Bu faktörleri dikkate alarak kedilerin günlük su ihtiyacı ne kadardır aşağı yukarı bir tahminde bulunabilirsin. Ortalama bir kedinin günde 150 – 300 mililitre arası su içmesi gerekir. Yukarıda saydığımız değişkenleri göz önünde bulundurarak ortalama değeri belirleyebilirsiniz. Beslenme de su tüketim oranıyla doğrudan ilişkili. Kuru mama diyetindeki bir kedi, ıslak mamayla beslenen bir kediden daha çok su içmeli. Ya da sadece ıslak mamayla besliyorsan günde 150-200 mililitre su yeterli gelecektir. Peki kedimin ağırlığı, ihtiyaç duyacağı su miktarını nasıl etkiler diye sorarsan da, kilo başına günde 30 mililitre su içmesi gerektiğini düşünebilirsin. 

KEDİMİN YETERLİ SU İÇİP İÇMEDİĞİNİ NASIL ANLARIM?

  • Cildi kuruysa ve normalden daha fazla kepek varsa, bu erken bir dehidrasyon işareti olabilir. Yani yeterince su içmediğinden emin olabilirsin. Ciltteki nem eksikliği tıpkı bizde olduğu gibi kedilerde de güçlü bir susuzluk göstergesidir. 
  • Hareketliliğinde azalma varsa ve miskinleşmeye başladıysa bu da yeterli miktarda su tüketmediğini gösterebilir. 
  • Eskisinden daha az çiş yapmaya başladıysa da içmesi gerekenden az su içiyor demektir. 

Bu belirtiler bir süredir varsa acil bir veteriner ziyaretinin zamanı gelmiş demektir, aman dikkat. Çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmadan önce sıkı bir kontrolden geçmekte ve bir uzman görüşü almakta fayda var.

 

Paylaşan heymypet