Kedilerin Dişleri Nasıl Temiz Tutulur?

Kedilerin dişleri her zaman temiz olmalı. Çünkü beraberinde pek çok sağlık sorununu tetikleyen sorunlar meydana gelebilir. Peki, bunu nasıl sağlayacaksın?

kedilerin dişleri

 

 

Kedilerin dişleri söz konusu olduğu zaman temiz tutmanın en iyi yolu, dişlerini düzenli olarak fırçalamak. Bu her zaman mümkün olmadığı için özel yiyecekler, çiğneme oyuncakları ve diğer alternatifler yardımcı olur.

Kedinin diş sağlığını korumak önemli. Ağız sağlığını, toplam vücut sağlığına açılan kapı olarak düşün. Diş problemleri ağrılı olur ve tedavi edilmediği zaman başka hastalıklara yol açar.

Bu nedenle diş hekimliği rutinini erkenden başlatmak ve buna bağlı kalmak önemli. Kedinin ilk başta bundan pek hoşlanmama ihtimali var. Ancak bol miktarda pratik ve olumlu pekiştirme ile muhtemelen bunu kabul etmeyi öğrenir. Ayrıca kedinle bağ kurman için de başka bir fırsat sunar.

Kedi Dişleri Nasıl Temizlenir?

Kedinin dişlerini temizlemenin en iyi yolu fırçalamak. Veterinerinden sana bunun nasıl yapılacağını göstermesini ve gerekli ürünler (diş macunu, diş fırçası, diş temizleme oyuncakları vb.) hakkında bilgi vermesini iste.

Bir Kedinin Dişleri Nasıl Fırçalanır?

Bir kedi diş fırçası ve diş macununa sahip olduğun zaman kedini bu fikre alıştırmanın zamanı gelmiş demek oluyor. Her gün rutin oluşturacağın bir zaman seç. Böylece bu onların günlük rutininin doğal bir parçası haline gelir. İkinizin de rahat olduğu bir zaman en iyisi.

 • Parmağına bir miktar kedi diş macunu koyup yalamasına müsade ederek başla. Tadına ve dokusuna alışması için bunu birkaç gün yap.
 • Diş macununu tek başına denemek için birkaç günleri olduğu zaman, sıra fırçayı tanıtmaya gelir.
 • Kedini sana arkasını dönük bir şekilde tut. Çünkü geri çekilmeye çalışacak…
 • Kedinin dudaklarını yavaşça geri çek ve diş fırçasıyla dişlerine dokun. Sonra dur ve bir ödül ver. Rahatlayana kadar birkaç gün tekrarla.
 • Kedin rahatladıktan sonra fırçalamaya başla bakalım. Kedinin diş etlerini doğrudan fırçalamadan diş yüzeyini diş eti çizgisinin biraz altına kadar fırçalamaya çalış.
 • Molalar vererek ve ödüller sunarak diş fırçalama seanslarını kısa ve olumlu tutmayı unutma.

kedilerin dişleriKedinin Dişlerini Fırçalamaya Alternatifler ve Takviyeler

Kedinizin dişlerinin bakımı için fırçalamak ideal olsa da, fırçalamanın yerine veya fırçalamaya ek olarak yapabileceğiniz şeyler de var. Veteriner hekimi, kedin için hangi seçeneklerin en iyi olduğunu belirlemene yardımcı olur. Bu seçenekler şunlar:

 • Plakların giderilmesine ve nefesin tazelenmesine yardımcı olan diş kedisi ödülleri
 • Diş çiğneme oyuncakları
 • Oral jel

Çoğu veteriner hekim ayrıca diş temizleme hizmetleri de sunar. Kedinin diş eti iltihabı veya diş eti hastalığı olmadığından emin olmak için yeni bir diş bakımı rutinine başlamadan önce bir temizlik ve kontrol planlamak iyi bir fikir.

Kedi Diş Sağlığının Önemi

Kedilerin dişleri bizimkilerden çok da farklı değil. Bizimki gibi dişlerinde plak birikir ve çıkarılmazsa diş taşına dönüşür. Zamanla bu durum diş eti iltihabına, periodontal (diş eti) hastalığına ve hatta diş kaybına yol açar.

Kötü diş sağlığı, aynı zamanda kalp sorunlarına, böbrek sorunlarına ve daha fazlasına neden olur. Çünkü ağız ve genel sağlıkları yakından bağlantılı.

Aşağıdaki belirtiler diş hastalığının belirtisi olabilir:

 • Ağız kokusu
 • Kırmızı, iltihaplı diş etleri
 • Dişlerde sarı veya kahverengi tartar
 • Salya akması
 • Ağzın bir tarafını çiğnemek
 • İştah azalması ve kilo kaybı

Ne yazık ki, özenli fırçalama ve diş bakımına rağmen kedilerin yaklaşık yüzde 20 ila 60’ı diş erimesi yaşar Bu, dentinin aşındığı ve bir veya daha fazla dişin kaybıyla sonuçlanabileceği bir durum. Araştırmacılar henüz bunun nedenini tam olarak anlayamıyorlar ancak kedinin diş sağlığıyla ilgili endişelerini veterineriyle konuş.

Paylaşan heymypet